iOS traci udział w rynku na rzecz Androida

iOS traci udział w rynku na rzecz Androida

Android górą
Android górą
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Łukasz Skałba
08.10.2015 08:24, aktualizacja: 08.10.2015 10:24

NetMarketShare to strona śledząca udział poszczególnych mobilnych systemów operacyjnych w całym rynku. Właśnie pojawił się raport z ostatniego miesiąca.

NetMarketShare analizuje źródła ruchu wybranych popularnych stron internetowych i na tej podstawie szacuje ogólną popularność danego systemu lub urządzenia.

W listopadzie 2014 roku wyniki iOS i Androida były bardzo zbliżone. Oba systemy miały po około 45% rynku. Potem wszystko zaczęło się "rozjeżdżać" - Apple tracił, a Android zyskiwał.

Udział w rynku różnych systemów mobilnych
Udział w rynku różnych systemów mobilnych© BGR

W sierpniu iOS miał 40,82%. Wrzesień zaowocował niemałym spadkiem do 38,58%. Więcej tortu ugryzł za to system Google'a - z 52,14% w poprzednim miesiącu, wskoczył na 53,54% we wrześniu. Warto zaznaczyć, że na początku roku Android miał "tylko" 47,45%, a więc wzrost udziału jest całkiem znaczący.

Wrześniowy spadek pozycji systemu Apple'a jest największy od kwietnia, kiedy to przez miesiąc z 38,81% zrobiło się 41,97%. Natomiast w tym momencie iOS ma najmniejszy udział w rynku, jaki odnotowano w całym 2015 roku. Na 3 miejscu jest Windows z wynikiem 2,48%. Okazuje się, że także i on zaliczył spadek, bo w ubiegłym miesiącu było to 2,60%. W ostatnim czasie zyskuje właściwie tylko Android. Wszyscy inni, albo tracą, albo są tak samo "słabi" jak byli wcześniej. Nudno trochę na tym rynku...

Wrześniowy podział rynku
Wrześniowy podział rynku© NetMarketShare

Można się zastanawiać, czym jest spowodowany, bądź co bądź, znaczący spadek pozycji iOS-u. Z jednej strony, odpowiedź wydaje się oczywista. Przed premierą nowych iPhone'ów mało kto kupuje starą generację, wiedząc, że za chwilę wejdzie nowa, sprzedawana w tej samej cenie, a ubiegłoroczne modele stanieją. Wszyscy wstrzymują się więc z zakupem. Ale jest też drugi element układanki. Przecież iPhone 6s wszedł do sprzedaży już 25 września, a przez kilka pierwszych dni sprzedało się kilka milionów sztuk. Czy to oznacza, że przed premierą, z zakupem wstrzymało się aż tak dużo osób...?

Źródła: BGR

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)