iPad 3 w produkcji, iPad mini jednak w planach?

iPad 3 w produkcji, iPad mini jednak w planach?

Jakie będą iPad 3 i iPad mini? (fot. na lic. CC/Flickr/bfishadow)
Jakie będą iPad 3 i iPad mini? (fot. na lic. CC/Flickr/bfishadow)
Kamil Homziak
18.10.2011 09:33, aktualizacja: 18.10.2011 11:33

Premiera nowego iPhone'a 4S już za nami, czekamy na kolejne wieści z Cupertino. Plotkuje się o iPadzie mini, a o trzeciej generacji tabletu Apple'a było cicho aż do teraz. Okazuje się, że iPad 3 być może jest już produkowany.

Premiera nowego iPhone'a 4S już za nami, czekamy na kolejne wieści z Cupertino. Plotkuje się o iPadzie mini, a o trzeciej generacji tabletu Apple'a było cicho aż do teraz. Okazuje się, że iPad 3 być może jest już produkowany.

Według analityków premiera odbędzie się zgodnie z tradycją już na początku przyszłego roku, najprawdopodobniej w kwietniu. Trzeba więc zacząć gromadzić zapasy urządzeń - produkcja ma ruszyć jeszcze w tym kwartale, a do końca roku z linii ma zjechać ponad milion tabletów. To niewiele, ponieważ tylko w pierwszym kwartale 2012 nabywców powinno znaleźć 10 mln iPadów 2. I tak będzie to spadek w porównaniu z 11 mln z trzeciego kwartału 2011 i 13 mln, jakie Apple ma zamiar uzyskać w trzech ostatnich miesiącach bieżącego roku. Z liczb wynika więc wyraźnie, że w przyszłym roku klienci nie będą się spieszyć z zakupem, czekając na premierę trzeciej generacji.

Pojawiają się także nowe, interesujące fakty dotyczące iPada mini. Według analityka Briana White'a z Ticonderga Securities Apple rzeczywiście pracuje nad takim tabletem, ale wbrew wcześniejszym doniesieniom jego ekran miałby mieć mniej niż 8 cali (a nie 10, jak zapowiadano wcześniej). Nowe urządzenie cechowałoby się też gorszymi parametrami technicznymi, za to jego cena byłaby zdecydowanie niższa. Premiera planowana jest w pierwszym kwartale 2012, tuż przed prezentacją iPada 3.

Oba opisane produkty mają wzmocnić pozycję Apple'a jako lidera na rynku tabletów. O ile jednak w przypadku iPada 3 można mówić o kontynuowaniu tradycji i corocznej prezentacji nowego modelu, to iPad mini wydaje się bezpośrednią odpowiedzią na kosztującego zaledwie 200 dolarów Amazon Kindle Fire. Trudno jednak oczekiwać, aby cena minitabletu Apple'a była taka sama czy niższa niż produktu Amazonu. Już wcześniej padały kwoty oscylujące w granicach 299 dolarów. Z kolei brak 10-calowego ekranu dla wielu osób wcale nie musi być wadą, choćby przez mniejsze wymiary, a rozdzielczość iPada mini pewnie i tak pozostanie bez zmian (kompatybilność aplikacji).

A co z iPadem 3? Choć druga generacja niewiele różniła się od pierwszej, to w przypadku tabletów Apple nie dodaje do nazwy literki S. Być może więc trzecia wersja wniesie więcej zmian niż jej poprzedniczka. Dwurdzeniowy procesor raczej pozostanie na swoim miejscu (co najwyżej zmieni się jego taktowanie), najwięcej mówiło się o znacznym wzroście rozdzielczości wyświetlacza (2048 x 1536) i zmianie jego proporcji na 4:3. Tradycyjnie też wzrośnie pewnie czas pracy baterii, a zmniejszy się grubość. Nawet drobne zmiany nie powinny zagrozić iPadowi w utrzymaniu pozycji najlepszego tabletu, może do czasu urządzeń z Windowsem 8.

Źródło: BarronsGeeksailor

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)