iPadOS 14 ujawniony. Scribble to najlepsze, co mogło się przytrafić iPadom

iPadOS 14 ujawniony. Scribble to najlepsze, co mogło się przytrafić iPadom

iPadOS 14 ujawniony. Scribble to najlepsze, co mogło się przytrafić iPadom
Patryk Korzeniecki
22.06.2020 20:26, aktualizacja: 22.06.2020 22:52

Apple w aktualizacji iPadOS 14 nie tylko poprawił interfejs, ale także udoskonalił obsługę pisma odręcznego.

Aktualizacja iPadOS 14 ma jeszcze bardziej uprzyjemnić korzystanie z iPada. Apple mocno skupił się na wygodzie i ulepszeniach interfsejsu. Jakie nowości zaserwowała nam marka z Cupertino?

iPadOS 14 jeszcze lepiej wykorzystuje duży ekran

iPadOS 14 mocno korzysta z pasków bocznych Sidebar. Taki pasek wykorzystuje np. aplikacja zdjęcia. Mamy w nim różne kategorie zdjęć oraz nasze albumy. Możemy przenosić fotografie do konkretnego albumu za pomocą gestu przeciągnięcia. Nie jest to nic rewolucyjnego, jednak Apple się tym chwali.

Widżety w iPadOS 14
Widżety w iPadOS 14

W prezentacji iPadOS 14 wspomniano także o przeprojektowaniu innych aplikacji systemowych jak np. muzyka i kalendarz. Dzięki temu mają lepiej wykorzystywać przestrzeń wyświetlacza. Bardzo ważną zmianą są widżety, które w przypadku tak dużych urządzeń jak iPad mają większe pole do popisu niż na ekranie iPhone'a.

Aktualizacja iPadOS 14 oznacza też mniej przeszkadzania

Apple poprawił interfejs Siri. W poprzedniej wersji asystent zasłaniał cały ekran. W aktualizacji iPad OS 14 ogranicza się do małego okienka w rogu ekranu. Podobnie sprawa wygląda z powiadomieniami FaceTime - obecnie ogranicza się do niewielkiego paska na górze ekranu, Warto zaznaczyć, że podobne zmiany wprowadzono na iPhone'ach w iOS 14.

Obraz

Nowa aktualizacja pozwala ponadto na wyszukiwanie z dowolnej aplikacji. Tutaj też przyłożono się do kwestii użyteczności - pole tekstowe zasłania nieduży obszar pośrodku ekranu i nie rozmywa tła wokół. Ponadto pozwala łatwo przechodzić np. do stron internetowych dzięki mechanizmowi podpowiadania.

Obraz

Aktualizacja iPadOS 14 wprowadza obsługę pisma odręcznego na nowy poziom

Apple Pencil jest oczkiem w głowie Apple'a. Firma widzi w nim potencjał i widać, że w nowym systemie próbuje jeszcze lepiej go wykorzystać.

iPadOS 14 wprowadza Scribble. To zestaw funkcji i algorytmów udoskonalających interakcję z pismem - przypomina ona pracę z tradycyjnym cyfrowym tekstem. Można go kopiować, wklejać, przemieszczać, zmieniać kolory itp. Wygląda to po prostu genialnie.

Obraz

Ponadto aktualizacja systemu na iPady umożliwia odręczne pisanie w dowolnym polu tekstowym w systemie i jego konwersję bezpośrednio w jego cyfrową. To samo dzieje się przy kopiowaniu.

Warto wspomnieć, że iPadOS 14 potrafi też zadzwonić na napisany odręcznie numer telefonu lub lub przejść pod adres.

iPadOS 14 - które urządzenia się kwalifikują?

iPadOS 14 będzie dostępny na następujące iPady:

  • iPad Pro (wszystkie wersje),
  • Pad (7 generacja),
  • iPad (6 generacja),
  • iPad (5 generacja),
  • iPad mini (5 generacja),
  • iPad mini 4,
  • iPad Air (3 generacja),
  • iPad Air 2.

Testy deweloperskie już ruszyły, natomiast finalna wersja zostanie udostępniona we wrześniu.

Aktualizacja iPadOS 14 nie jest może spektakularna, jednak funkcja Scribble mi zaimponowała. Dzięki niej korzystanie z Apple Pencil będzie dużo przyjemniejsze. Mam tu na myśli nie tylko pracę z tekstem, ale także kwestię pisania w polach tekstowych. Wcześniej należało kliknąć je i wpisać słowa z klawiatury. Od teraz możemy to zrobić samym rysikiem, co z pewnością będzie praktyczniejsze i szybsze.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)