iPadOS 14 ujawniony. Scribble to najlepsze, co mogło się przytrafić iPadom

Strona głównaiPadOS 14 ujawniony. Scribble to najlepsze, co mogło się przytrafić iPadom
22.06.2020 20:26
iPadOS 14 ujawniony. Scribble to najlepsze, co mogło się przytrafić iPadom
Patryk Korzeniecki
Patryk Korzeniecki

Apple w aktualizacji iPadOS 14 nie tylko poprawił interfejs, ale także udoskonalił obsługę pisma odręcznego.

Aktualizacja iPadOS 14 ma jeszcze bardziej uprzyjemnić korzystanie z iPada. Apple mocno skupił się na wygodzie i ulepszeniach interfsejsu. Jakie nowości zaserwowała nam marka z Cupertino?

iPadOS 14 jeszcze lepiej wykorzystuje duży ekran

iPadOS 14 mocno korzysta z pasków bocznych Sidebar. Taki pasek wykorzystuje np. aplikacja zdjęcia. Mamy w nim różne kategorie zdjęć oraz nasze albumy. Możemy przenosić fotografie do konkretnego albumu za pomocą gestu przeciągnięcia. Nie jest to nic rewolucyjnego, jednak Apple się tym chwali.

Widżety w iPadOS 14
Widżety w iPadOS 14

W prezentacji iPadOS 14 wspomniano także o przeprojektowaniu innych aplikacji systemowych jak np. muzyka i kalendarz. Dzięki temu mają lepiej wykorzystywać przestrzeń wyświetlacza. Bardzo ważną zmianą są widżety, które w przypadku tak dużych urządzeń jak iPad mają większe pole do popisu niż na ekranie iPhone'a.

Aktualizacja iPadOS 14 oznacza też mniej przeszkadzania

Apple poprawił interfejs Siri. W poprzedniej wersji asystent zasłaniał cały ekran. W aktualizacji iPad OS 14 ogranicza się do małego okienka w rogu ekranu. Podobnie sprawa wygląda z powiadomieniami FaceTime - obecnie ogranicza się do niewielkiego paska na górze ekranu, Warto zaznaczyć, że podobne zmiany wprowadzono na iPhone'ach w iOS 14.

412215976030372774

Nowa aktualizacja pozwala ponadto na wyszukiwanie z dowolnej aplikacji. Tutaj też przyłożono się do kwestii użyteczności - pole tekstowe zasłania nieduży obszar pośrodku ekranu i nie rozmywa tła wokół. Ponadto pozwala łatwo przechodzić np. do stron internetowych dzięki mechanizmowi podpowiadania.

412215976030503846

Aktualizacja iPadOS 14 wprowadza obsługę pisma odręcznego na nowy poziom

Apple Pencil jest oczkiem w głowie Apple'a. Firma widzi w nim potencjał i widać, że w nowym systemie próbuje jeszcze lepiej go wykorzystać.

iPadOS 14 wprowadza Scribble. To zestaw funkcji i algorytmów udoskonalających interakcję z pismem - przypomina ona pracę z tradycyjnym cyfrowym tekstem. Można go kopiować, wklejać, przemieszczać, zmieniać kolory itp. Wygląda to po prostu genialnie.

412215976030765990

Ponadto aktualizacja systemu na iPady umożliwia odręczne pisanie w dowolnym polu tekstowym w systemie i jego konwersję bezpośrednio w jego cyfrową. To samo dzieje się przy kopiowaniu.

Warto wspomnieć, że iPadOS 14 potrafi też zadzwonić na napisany odręcznie numer telefonu lub lub przejść pod adres.

iPadOS 14 - które urządzenia się kwalifikują?

iPadOS 14 będzie dostępny na następujące iPady:

  • iPad Pro (wszystkie wersje),
  • Pad (7 generacja),
  • iPad (6 generacja),
  • iPad (5 generacja),
  • iPad mini (5 generacja),
  • iPad mini 4,
  • iPad Air (3 generacja),
  • iPad Air 2.

Testy deweloperskie już ruszyły, natomiast finalna wersja zostanie udostępniona we wrześniu.

Aktualizacja iPadOS 14 nie jest może spektakularna, jednak funkcja Scribble mi zaimponowała. Dzięki niej korzystanie z Apple Pencil będzie dużo przyjemniejsze. Mam tu na myśli nie tylko pracę z tekstem, ale także kwestię pisania w polach tekstowych. Wcześniej należało kliknąć je i wpisać słowa z klawiatury. Od teraz możemy to zrobić samym rysikiem, co z pewnością będzie praktyczniejsze i szybsze.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)