iPadOS 15 zaprezentowany. Tablety Apple'a staną się jeszcze lepsze

iPadOS 15 zaprezentowany. Tablety Apple'a staną się jeszcze lepsze
Miron Nurski

07.06.2021 21:06, aktual.: 08.06.2021 08:05

Masz iPada? Apple szykuje dla ciebie sporo nowych funkcji.

Oczywiście iPadOS 15 współdzieli znaczną część funkcji z systemem iOS 15, ale Apple zarezerwował część funkcji jedynie dla swoich tabletów.

iPadOS 15 ułatwi korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie

Apple zaprojektował nowe menu multitaskingu, ukryte pod ikoną wielokropka w górnej części ekranu. Z tego poziomu można dzielić ekran między kilkoma otwartymi apkami.

Wszystkie związane z wielozadaniowością operacje - wliczając w to dzielenie ekranu, zmianę aplikacji czy minimalizowanie okien - mają być teraz wygodniejsze i bardziej intuicyjne.

iPadOS 15 pozwoli teraz odczytać maila czy utworzyć notatkę bezpośrednio w oknie na środku ekranu, bez konieczności minimalizowania otwartych pod nim aplikacji.

Obraz

Podczas korzystania z wielu aplikacji w tym samym czasie, te będą minimalizowane do specjalnej półki na dole ekranu. Ma ona przyspieszyć przełączanie się między oknami.

Obraz

W menu otwartych aplikacji można teraz tworzyć pary okien, które będą wyświetlane na współdzielonym ekranie po jednym kliknięciu.

Obraz

iPadOS 15 umożliwi umieszczanie widżetów na pulpicie

iPadOS dopiero teraz dostał część funkcji, które na telefony już w ubiegłym roku wniósł iOS 14.

Jedna z nowości to możliwość umieszczania widżetów na pulpicie. Apple podkreśla jednak, że niektóre z nich zostały przebudowane z myślą o wykorzystaniu potencjału większego ekranu.

Obraz

Do systemu iPadOS 15 trafiła też biblioteka aplikacji, czyli funkcja automatycznie grupująca apki w folderach według kategorii.

Obraz

iPadOS 15 wnosi też usprawnienia dla tych, którzy dużo notują i korzystają z klawiatury

Aby utworzyć notatkę, wystarczy teraz wybrać opcję z centrum sterowania, przeciągnąć palec/rysik od rogu ekranu lub użyć skrótu klawiaturowego. Na ekranie pojawi się wówczas pływające okno z notatnikiem.

Obraz

iPadOS 15 pozwoli przypisywać notatki do stron internetowych. Po wejściu na daną stronę pojawi się przygotowana wcześniej notka z przypomnieniem lub niezbędnymi danymi.

Obraz

Ważne usprawnienie dla użytkowników klawiatury to czytelna lista skrótów klawiszowych, która pojawi się po przytrzymaniu klawisza Command.

Obraz

iPadOS 15: kiedy i dla kogo? Lista tabletów

Nowa wersja systemu trafi łącznie na 19 iPadów. Lista obejmuje modele:

  • iPad (od 6. generacji w górę);
  • iPad Pro (wszystkie generacje);
  • iPad mini (od 4. generacji w górę);
  • iPad Air (od 2. generacji w górę).

Aktualizacja ma ruszyć jesienią.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)