Phone 12 ma mieć aparat ze stabilizowaną matrycą. Co to da?

Phone 12 ma mieć aparat ze stabilizowaną matrycą. Co to da?

Phone 12 ma mieć aparat ze stabilizowaną matrycą. Co to da?
Patryk Korzeniecki
20.12.2019 17:31, aktualizacja: 20.12.2019 18:32

Dużo korzystasz z aparatu? Powinny zainteresować Cię plany Apple'a. Zwłaszcza, jeśli narzekasz problemy przy kręceniu wideo.

Apple planuje istotne zmiany w nadchodzącej generacji swoich flagowych telefonów. Największych zmian doczeka się aparat i obudowa. Najbardziej ucieszą się miłośnicy gimbali.

iPhone 12: duże zmiany w module aparatu

DigiTimes donosi, że Apple planuje znaczący progres jeśli chodzi o możliwości fotograficzne. Podobno w modelach iPhone 12 Pro i Pro Max optyczna stabilizacja ma być zastąpiona przez stabilizację matrycy.

Jeśli przecieki się potwierdzą, iPhone 12 ma szansę być pierwszym smartfonem z takim rozwiązaniem (o ile nikt nie wyprzedzi Apple'a). Dotychczas stabilizacja optyczna odbywała się poprzez ruchy soczewki w obiektywie. Firma z Cupertino ma więc zastosować zupełnie inne podejście. Co nam to da?

Taka konstrukcja poprawi poważny problem stabilizowanych soczewkowo aparatów, a mianowicie chodzi o "efekt galaretki" (z ang. jello effect).

iPhone OIS and Gimbal Jello fix

Przewińcie wideo do 1:54. Widzicie drżenie obrazu? Powoduje to luźna soczewka, która drży w czasie ruchów telefonu. Efekt ten jest najmocniej widoczny podczas korzystania z gimbali, ale występuje także przy kręceniu filmu z ręki. Jest to szczególnie widoczne w trudnych warunkach oświetleniowych.

Z tego powodu niektórzy użytkownicy gimbali używają magnesu, którego pole magnetyczne przytrzymuje soczewkę i jej metalowy "stelaż" w miejscu. Przyznacie jednak, że jest to mało eleganckie i wygodne rozwiązanie.

Stabilizowany sensor zajmuje więcej miejsca. Jest też droższy w produkcji ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję z silniczkami. Mimo wszystko takie rozwiązanie jest skutecznym remedium na trzęsący się obraz - brak ruchomej soczewki to brak problemu, a stabilizację matrycy zapewne można będzie spokojnie wyłączyć i nie martwić się o drgania.

Poza tym sensor tego typu może pozwolić na lepszą kompensację wibracji. Soczewka w miniaturowym obiektywie ma bardzo mały zakres ruchu. Matryca natomiast ma względnie dużo przestrzeni w osi poziomej i pionowej, dzięki czemu może wychylać się dalej.

To nie jedyne spodziewane zmiany w iPhonie 12

iPhone'y serii 12 Pro mają wnieść usprawnienia do technologii skanowania 3D, która ma zostać wykorzystana w Face ID. Prawdopodobnie będzie też użyta w rozszerzonej rzeczywistości i trybie portretowym.

iPhone 12 ma mieć też zupełnie nową ramkę ze stali nierdzewnej. Poza tym zmniejszeniu mają ulec obwódka wokół ekranu i i wcięcie. Firma planuje też umieszczenie większych baterii.

12 generacja iPhone'ów ma się pojawić na rynku we wrześniu 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)