iPhone 13 bez tajemnic. 5 rzeczy, o których Apple głośno nie mówi
Choć podczas premiery produktów Apple'a iPhone'owi 13 poświęcono ponad 40 minut, firma z różnych przyczyn nie powiedziała wszystkiego, co mniejszym i większym druczkiem zapisano na jej stronie.
15.09.2021 | aktual.: 15.09.2021 14:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co ciekawe - milczenie dotyczy nie tylko negatywów. iPhone 13 ma też jeden bardzo duży atut, którym Apple się specjalnie nie chwali.
iPhone 13 obsłuży jednocześnie 2 karty eSIM
Oprócz standardowego slotu na kartę nano-SIM, we wszystkich iPhone'ach 13 znalazł się podwójny czip eSIM. Można więc jednocześnie korzystać z dwóch numerów za pośrednictwem wirtualnych kart.
To duże udogodnienie dla osób, które korzystają ze standardu eSIM na terenie Polski i chciałyby móc wygodnie wykupić plan lokalnego operatora podczas zagranicznych podróży.
Chcesz nagrywać wideo w najlepszej jakości? Zapomnij o iPhonie 13 Pro ze 128 GB
Apple chwalił się, że iPhone 13 Pro potrafi nagrywać filmy 4K w profesjonalnym formacie ProRes, który cechuje się dużą elastycznością podczas obróbki. Jest tylko jeden mały szczegół.
Ze szczegółowych danych technicznych można wyczytać, że połączenie 4K i ProRes zarezerwowane jest dla wariantów z pamięcią od 256 GB w górę. Wersja 128 GB nagrywa filmy ProRes w 1080p, czyli 4-krotnie niższej szczegółowości.
Powód jest oczywisty - ProRes to wyjątkowo wymagający format. Dokładna wielkość pliku uzależniona jest od stopnia kompresji, ale minuta filmu w 4K i 30 kl./s zajmuje przynajmniej 1,5 GB.
iPhone 13 Pro ma wydajniejszy czip Apple 15 Bionic niż iPhone 13
Choć oba modele wykorzystują układy o dokładnie takiej samej nazwie, istnieją między nimi różnice sprzętowe.
iPhone 13 Pro ma 5-rdzeniowe GPU, zaś w iPhonie 13 jest to jednostka 4-rdzeniowa. Wariant Pro będzie więc lepiej radził sobie z przetwarzaniem grafiki.
Ciekawostka: A15 Bionic w iPhonie 13 Pro reklamowany jest sloganem "Najszybszy czip kiedykolwiek użyty w smartfonie". W przypadku iPhone'a 13 hasło promocyjne brzmi "Szybszy niż u konkurencji".
Dlaczego iPhone 13 Pro ma dłuższy deklarowany czas pracy niż iPhone 13?
Apple nigdy oficjalnie nie podaje pojemności baterii w swoich smartfonach, zamiast tego deklarując czas odtwarzania wideo czy muzyki. Jako że iPhone 13 Pro ma dokładnie takie same gabaryty jak iPhone 13, można założyć, że mają takie same (lub bardzo podobne) akumulatory. A jednak porównanie czasu pracy prezentuje się tak:
Prawdopodobnym rozwiązaniem zagadki jest ekran ze zmienną częstotliwością odświeżania w modelu Pro. Ta co prawda sięga 120 Hz (co jest większym obciążeniem dla baterii), ale akurat podczas oglądania wideo może ją zmniejszyć do 30 Hz. iPhone 13 natomiast zawsze pracuje w 60 Hz.
Podczas wykonywania innych czynności - wymagających większej płynności animacji - iPhone 13 Pro może pochłaniać baterię szybciej.
iPhone 13 i 13 Pro wymagają różnych pokrowców
iPhone 12 i 12 Pro mają identyczne gabaryty i kształty obudów, dzięki czemu mogą współdzielić wszystkie akcesoria. Z 13 i 13 Pro jest inaczej. Choć długość, szerokość i grubość obudów jest taka sama, problem stanowią wysepki z aparatami, które są różnej wielkości.
Mimo tyko nieznacznie zmienionych wymiarów, iPhone 13 nie jest też kompatybilny z pokrowcami od iPhone'a 12, bo Apple... przesunął wysepkę i przyciski o kilka milimetrów.
Ciekawostka: iPhone 13 ma aparaty rozmieszczone po skosie, by w małej wysepce zmieściła się większa matryca.
Zobacz również: