iPhone 6S poszerzy znane nam spektrum doznań?

iPhone 6S poszerzy znane nam spektrum doznań?

iPhone 6S poszerzy znane nam spektrum doznań?
Źródło zdjęć: © logisticsct.com
Łukasz Skałba
01.03.2015 00:48, aktualizacja: 24.04.2015 10:41

Premiera nowego iPhone dopiero za kilka miesięcy, ale sezon na plotki trwa już od jakiegoś czasu. Przez ostatnie dni wszyscy żyją targami MWC i premierą flagowców od Samsunga i HTC. Ja jednak odizoluje się od tego natłoku informacji i przyjrzę się temu co zaoferuje iPhone 6S.

Warto zacząć od tego, że według ostatnich przecieków iPhone 6S i 6S Plus (bo tak prawdopodobnie będą się nazywać) będą miały identyczne rozmiary jak poprzednicy, czyli odpowiednio 4,7 i 5,5 cala. To nie powinno zresztą nikogo dziwić.

[photo]74185[/photo]

Ciekawiej jednak zapowiadają się technologie Force Touch oraz Taptic Engine. Rozwiązania te zostały wprowadzone w zegarku Apple Watch zaprezentowanym kilka miesięcy temu i czekającym na swoją rynkową premierę. Force Touch powoduje, że ekran multitouch nie działa w systemie zero-jedynkowym, tylko wykrywa stany pośrednie, mierzy siłę nacisku palca na ekran i dostosowuje odpowiednie reakcje. Mamy więc większe możliwości wprowadzania danych do urządzenia. Technologia Taptic Engine to natomiast system silników wibracyjnych, które będą mogły działać z różną intensywnością, powodując, że będziemy mogli odbierać znacznie szersze spektrum sygnałów od urządzenia.

W zegarku miało to całkiem ciekawe, aczkolwiek zupełnie niepotrzebne zastosowanie - oprócz rozmawiania i pisania do siebie wiadomości, można się dotykać... Nadawca wiadomości z odpowiednią siłą naciska ekran, a Taptic Engine poprzez odpowiednie wibracje ten "dotyk" przekazuje.

Obraz
© apple.com

W telefonie mogłoby to mieć więcej zastosowań. Przede wszystkim gry! Po pierwsze dałoby to o wiele większe możliwości interakcji i możliwości wprowadzania danych (mocniejsze lub słabsze dotknięcie, muśnięcie itd). Po drugie nasze zmysły także będą mogły odebrać więcej doznań. Na przykład, gdy w grze wyścigowej będziemy jechać po poboczu, wibracje będą nierównomierne i lekkie, a gdy się zderzymy - krótkie i silne, tak samo w strzelance przy wybuchu granatu.

Te dwa proste mechanizmy dają nieskończone możliwości i zastosowania! I bardzo dobrze, że to akurat firma Apple jako pierwsza je wprowadziła i zamierza zaimplementować w kolejnych urządzeniach.

*Źródła: Apple, Phone Arena

Tematy: iPhone 6S*

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)