Czy iPhone 7 z układem A10 Fusion faktycznie jest tak szybki? Nie zawsze...

Czy iPhone 7 z układem A10 Fusion faktycznie jest tak szybki? Nie zawsze...
30.09.2016 09:47
Czy iPhone 7 z układem A10 Fusion faktycznie jest tak szybki? Nie zawsze...

Apple chwali się, że zastosowany w iPhonie 7 układ A10 Fusion jest o 40 proc. wydajniejszy od SoC-u A9 znanego z iPhone'a 6s. To tyle jeśli chodzi o teorię. Co z praktyką?

A10 Fusion - jak zapewne wiecie - to pierwszy układ Apple'a, który zbudowany jest w dwóch rdzeni wydajnych oraz dwóch energooszczędnych, które pracują naprzemiennie.

Podczas wykonywania podstawowych zadań pracują dwa najsłabsze rdzenie. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście zwiększona energooszczędność - iPhone 7 ma na jednym ładowaniu pracować średnio o dwie godziny dłużej od iPhone'a 6s. Ma to też jednak swoje minusy.

iPhone 7 laguje

Nie przez cały czas, ale częściej niż można sobie życzyć. Podczas minimalizowania aplikacji i powrotu do pulpitu głównego dość często występuje niemiłe dla oka klatkowanie animacji. W ciągu tygodnia dwukrotnie zdarzyło mi się się, że po takiej "operacji" iPhone jeszcze przez 2-3 sekundy nie reagował na polecenia...

Przynajmniej kilka razy dziennie drobniejsze przycięcia widoczne są także podczas przewijania widgetów czy kart z ostatnio uruchomionymi aplikacjami.

Nie żeby było to coś, co w przypadku flagowców z Androidem w ogóle się nie zdarza. Rzekoma ultrapłynność iOS-u używana jest jednak często jako koronny argument świadczący o wyższości platformy Apple'a nad Androidem. Jak przekonałem się na własnej skórze - mit ten można włożyć między bajki.

Z poważniejszymi zadaniami iPhone 7 radzi sobie jednak wzorowo

Od kilku dni testuję sporo bardziej zaawansowanych apek do montowania filmów i nakładania na nie efektów, rozbudowanych edytorów zdjęć itp. Tutaj nie mogę powiedzieć złego słowa - wszystkie polecenia wykonywane są błyskawicznie.

Absolutnie żadnych problemów nie ma także podczas grania w zasobożerne gry. Gdy do pracy zaciągane są wydajniejsze rdzenie, iPhone 7 spisuje się na medal.

Czy iPhone 7 jest szybszy niż iPhone 6s?

Sprawdził to PhoneBuff, a wyniki przeprowadzonej przez tę ekipę konfrontacji możecie obejrzeć poniżej.

iPhone 7 vs. iPhone 6S Speed Test

Jak widać, podczas uruchamiania apek przewaga iPhone'a 7 jest minimalna. Dopiero podczas wykonywania powazniejszych zadań - w tym wypadku tworzenie filmu poklatkowego - siódemka całkowicie zdeklasowała starszego brata.

Zwróćcie jednak uwagę na iPhone'a 7 w chwili minimalizowania Netfliksa (2:33). Dokładnie o takich przycinkach pisałem.

Możliwe, że Apple rozwiąże problemy software'owo

Poszperałem trochę w Google'u i widzę, że na klatkowanie animacji skarży się wiele osób. Nie zdziwię się, jeśli iOS 10.1 będzie lepiej zoptymalizowany.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wolniejsze rdzenie układu A10 już teraz mają lekkie problemy z wykonywaniem podstawowych zadań, można mieć obawy odnośnie tego, jak iPhone 7 będzie sobie radził z kolejnymi, z pewnością bardziej wymagającymi, wydaniami iOS-u.

Tak czy inaczej, możecie się przekonać, że iPhone 7 nie zawsze jest dużo szybszy od iPhone'a 6s. To kolejny argument przemawiający za tym, że kupno ubiegłorocznego modelu może być rozsądniejszym wyborem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)