Czy iPhone 7 z układem A10 Fusion faktycznie jest tak szybki? Nie zawsze...

Czy iPhone 7 z układem A10 Fusion faktycznie jest tak szybki? Nie zawsze...

Czy iPhone 7 z układem A10 Fusion faktycznie jest tak szybki? Nie zawsze...
Miron Nurski
30.09.2016 09:47, aktualizacja: 30.09.2016 12:20

Apple chwali się, że zastosowany w iPhonie 7 układ A10 Fusion jest o 40 proc. wydajniejszy od SoC-u A9 znanego z iPhone'a 6s. To tyle jeśli chodzi o teorię. Co z praktyką?

A10 Fusion - jak zapewne wiecie - to pierwszy układ Apple'a, który zbudowany jest w dwóch rdzeni wydajnych oraz dwóch energooszczędnych, które pracują naprzemiennie.

Podczas wykonywania podstawowych zadań pracują dwa najsłabsze rdzenie. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście zwiększona energooszczędność - iPhone 7 ma na jednym ładowaniu pracować średnio o dwie godziny dłużej od iPhone'a 6s. Ma to też jednak swoje minusy.

iPhone 7 laguje

Nie przez cały czas, ale częściej niż można sobie życzyć. Podczas minimalizowania aplikacji i powrotu do pulpitu głównego dość często występuje niemiłe dla oka klatkowanie animacji. W ciągu tygodnia dwukrotnie zdarzyło mi się się, że po takiej "operacji" iPhone jeszcze przez 2-3 sekundy nie reagował na polecenia...

Przynajmniej kilka razy dziennie drobniejsze przycięcia widoczne są także podczas przewijania widgetów czy kart z ostatnio uruchomionymi aplikacjami.

Nie żeby było to coś, co w przypadku flagowców z Androidem w ogóle się nie zdarza. Rzekoma ultrapłynność iOS-u używana jest jednak często jako koronny argument świadczący o wyższości platformy Apple'a nad Androidem. Jak przekonałem się na własnej skórze - mit ten można włożyć między bajki.

Z poważniejszymi zadaniami iPhone 7 radzi sobie jednak wzorowo

Od kilku dni testuję sporo bardziej zaawansowanych apek do montowania filmów i nakładania na nie efektów, rozbudowanych edytorów zdjęć itp. Tutaj nie mogę powiedzieć złego słowa - wszystkie polecenia wykonywane są błyskawicznie.

Absolutnie żadnych problemów nie ma także podczas grania w zasobożerne gry. Gdy do pracy zaciągane są wydajniejsze rdzenie, iPhone 7 spisuje się na medal.

Czy iPhone 7 jest szybszy niż iPhone 6s?

Sprawdził to PhoneBuff, a wyniki przeprowadzonej przez tę ekipę konfrontacji możecie obejrzeć poniżej.

iPhone 7 vs. iPhone 6S Speed Test

Jak widać, podczas uruchamiania apek przewaga iPhone'a 7 jest minimalna. Dopiero podczas wykonywania powazniejszych zadań - w tym wypadku tworzenie filmu poklatkowego - siódemka całkowicie zdeklasowała starszego brata.

Zwróćcie jednak uwagę na iPhone'a 7 w chwili minimalizowania Netfliksa (2:33). Dokładnie o takich przycinkach pisałem.

Możliwe, że Apple rozwiąże problemy software'owo

Poszperałem trochę w Google'u i widzę, że na klatkowanie animacji skarży się wiele osób. Nie zdziwię się, jeśli iOS 10.1 będzie lepiej zoptymalizowany.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wolniejsze rdzenie układu A10 już teraz mają lekkie problemy z wykonywaniem podstawowych zadań, można mieć obawy odnośnie tego, jak iPhone 7 będzie sobie radził z kolejnymi, z pewnością bardziej wymagającymi, wydaniami iOS-u.

Tak czy inaczej, możecie się przekonać, że iPhone 7 nie zawsze jest dużo szybszy od iPhone'a 6s. To kolejny argument przemawiający za tym, że kupno ubiegłorocznego modelu może być rozsądniejszym wyborem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)