iPhone podbije rynek smartfonów w IV kwartale - 35 mln sprzedanych sztuk?

iPhone podbije rynek smartfonów w IV kwartale - 35 mln sprzedanych sztuk?
12.12.2011 08:30
iPhone, fot. MacObserver.com
iPhone, fot. MacObserver.com
Kamil Bąkowski
Kamil Bąkowski

iPhone 4S bije rekordy sprzedażowe wydanych dotychczas telefonów Apple'a. Nic więc dziwnego, że analitycy prognozują, że firma z Cupertino sprzeda najwięcej iPhone'ów w historii w IV kwartale tego roku.

Już teraz możemy powiedzieć, że iPhone 4S, tak jak czwórka, odniósł sukces na rynku. Wystarczy tylko wspomnieć o ponad 4 mln sprzedanych sztuk iPhone'a 4S w ciągu 3 dni od daty premiery. iPhone 4S przyćmił starszego brata.

W IV kwartale roku obrotowego (III kwartał kalendarzowy) Apple sprzedał 17,07 mln sztuk telefonów iPhone, odnotowując spadek sprzedaży w wysokości 3,27 mln egzemplarzy względem III kwartału roku obrotowego. Gorsze wyniki były spowodowane oczekiwaniem klientów na premierę piątej generacji telefonu.

Pomimo komentarzy o niespełnionych oczekiwaniach iPhone 4S okazał się strzałem w dziesiątkę. Na dodatek równoczesna sprzedaż dwóch poprzednich generacji modelu przez Apple'a może pomóc firmie osiągnąć rekordowe wyniki sprzedażowe w I kwartale roku obrotowego 2012 (IV kwartał kalendarzowy 2011 roku).

Analityk firmy USB Maynard Um prognozuje, że Apple jest w stanie sprzedać 30 mln sztuk smartfonów w tym kwartale. Bardziej optymistyczną wizję ma analityk firmy Asymco, Horace Dediu, który uważa, że Apple sprzeda aż 35,7 mln sztuk iPhone'ów w I kwartale roku obrotowego 2012. Dediu uzasadnia swoje przewidywania kilkoma czynnikami, m.in. rosnącym zapotrzebowaniem na nowego iPhone'a w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Asymco uważa, że w ciągu roku kalendarzowego firma jest w stanie sprzedać dwa razy więcej sztuk smartfonów. Oznaczałoby to, że w tym roku klienci skuszą się na 95 mln sztuk iPhone'ów. Na razie sprzedano 56 mln, więc do osiągnięcia tego wyniku pozostało aż 39 mln. Ostatecznie Dediu uważa, że Apple sprzeda dokładnie 35,7 mln sztuk iPhone'ów (od 36 do 39 mln).

Prognozy analityków nie są wyssane z palca, wydają się one jak najbardziej realne. iPhone 4S bije wszelkie rekordy popularności. Niedawno opublikowany raport przez Canaccord Genuity dowodzi, że w listopadzie tego roku iPhone 4S jest najbardziej popularnym smartfonem w amerykańskich sieciach: Verizon Wireless, Sprint oraz AT&T. iPhone 4, również dostępny w sklepach, to trzeci najpopularniejszy telefon w Stanach Zjednoczonych w sieciach AT&T oraz Sprint.

Sprzedaż trzech generacji iPhone'ów w jednym czasie może pomóc firmie z Cupertino pobić wszelkie dotychczasowe rekordy.

W Polsce Apple oferuje w swoim sklepie online iPhone'a 4S, iPhone'a 4 8 GB oraz iPhone'a 3 GS 8 GB. Podobnie jak w pozostałych krajach także u nas dzięki takiemu ruchowi firma może dotrzeć do większego grona odbiorców. Nowy iPhone 3 GS 8 GB dostępny jest od 1599 zł. Za taką cenę niektórzy skuszą się na telefon z logo Apple'a.

Jeśli rzeczywiście prognozy analityków się potwierdzą, liczba sprzedanych smartfonów w IV kwartale w porównaniu z 115 mln sprzedanymi w III kwartale tego roku może być dużo większa. Wystarczy, że Apple sprzeda ponad dwa razy więcej telefonów z iOS w IV kwartale w stosunku do poprzedniego. iPhone'y, podobnie jak telefony z Androidem, napędzają sprzedaż smartfonów na całym świecie.

Źródło: AsymcoBGR

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)