iPhone podpowie, czy dzwonić czy SMS‑ować?
Dawno nie pisaliśmy na Komórkomanii o Apple'u i patentach w jednym artykule. Dziś jest okazja nadrobić zaległości, ponieważ firma z Cupertino ma kilka naprawdę interesujących pomysłów.
06.05.2013 | aktual.: 06.05.2013 15:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Objaśnię to na przykładzie. Mam sprawę do Michała Brzezińskiego, ale on jak zwykle jest na siłowni. Wybieram jego kontakt z listy, a iPhone podpowiada, że lepszym pomysłem od rozmowy będzie SMS. Taki system musi opierać się na wielu zmiennych i różnych źródłach informacji, jak moduł GPS i WiFi, mikrofon, dane z kalendarza czy aktualny czas. Problem w tym, że nawet z tym całym asortymentem danych funkcja może nie być wystarczająco precyzyjna i wymagać interwencji użytkownika.
Pomocne ma być grupowanie kontaktów w podgrupy. Przykładowo, można będzie zezwolić tylko kontaktom oznaczonym jako "Bliscy Znajomi" na telefony w określonym przedziale czasowym.
Według mnie ta technologia jak na Apple'a jest grubymi nićmi szyta i zbyt toporna. Jeżeli firma wprowadzi coś takiego w przyszłości, prawdopodobnie oprze się na mechanizmach znacznie bardziej kompleksowych. Powyższy patent pokazuje tylko ich wycinek.
Jeszcze cieńsze urządzenia z iOS?
Oba wnioski - złożone 28 października 2011 roku - dotyczą możliwości manipulacji kształtem baterii oraz tworzenia zakrzywionych ogniw w celu lepszego dopasowania ich do urządzeń.
Do zakrzywienia baterii wykorzystywane są technologie znane już w przemyśle. Przy użyciu nacisku i po podgrzaniu materiału do 85 stopni Celsjusza formuje się żądany kształt. Proces ten trwa nawet do kilku godzin. W podobny sposób są wytwarzane niektóre ogniwa dostępne już na rynku.
W drugim przypadku metoda jest podobna: formowany jest odpowiedni kształt poprzez podgrzewanie ogniwa pod odpowiednim ciśnieniem. Przy użyciu tej metody można uzyskać różną grubość baterii, tak jak w przypadku iPada czwartej generacji.
Obie techniki pozwolą idealnie dopasować ogniwa do obudowy urządzenia, dzięki czemu przestrzeń nie będzie się marnowała (zabieg w stylu Apple'a). Może to zaowocować jeszcze lżejszymi i bardziej smukłymi iPhone'ami i iPadami (przygotowanie pod Mini Retina?). Może być to również związane z patentem dotyczącym iPhone'a z zakrzywionym ekranem, który został upubliczniony przez UPSTO w marcu b.r.