iPhone z dziwacznym błędem. Procenty psują Wi‑Fi

iPhone z dziwacznym błędem. Procenty psują Wi-Fi
Miron Nurski

22.06.2021 15:31, aktual.: 06.03.2024 22:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wyłączyć Wi-Fi w iPhone'ach obcych ludzi? Wystarczy %p%s%s%s%s%n.

Programista Carl Schou podczas próby połączenia ze swoją siecią Wi-Fi, natknął się na bardzo dziwaczny i potencjalnie szkodliwy błąd.

iPhone wyłącza Wi-Fi po połączeniu z siecią o niecodziennej nazwie

Gdy Schou połączył się ze swoją siecią o nazwie %p%s%s%s%s%n, Wi-Fi w jego iPhonie zostało permanentnie wyłączone. Nie pomogło nawet wyłączenie i ponowne włączenie telefonu.

Redakcji serwisu BleepingComputer udało się odtworzyć ten błąd na różnych modelach iPhone'a z różnymi wersjami systemu iOS, wliczając w to najnowsze wydanie o oznaczeniu 14.6. Android zdaje się być od tego problemu wolny.

Dokładna przyczyna problemu nie jest znana. Spekuluje się, że nietypowy ciąg znaków, zaczynający się od "%", sprawia, że iPhone błędnie interpretuje nazwę sieci Wi-Fi jako niemożliwe do wykonania polecenie. To ostatecznie skutkuje dezaktywacją sieci.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że błąd z Wi-Fi może być wykorzystywany do uprzykrzania życia użytkownikom iPhone'ów

Istnieją obawy, że złośliwe osoby będą celowo tworzyć w publicznych miejscach otwarte hotspoty o nieszczęsnej nazwie. iPhone'y użytkowników, którzy się z nimi połączą, ulegną programowemu uszkodzeniu.

Szczególnie uciążliwe może być to na lotniskach, gdzie wiele osób "poluje" na sieci niezabezpieczone hasłami. A dezaktywacja Wi-Fi w obcym kraju i przełączenie się na sieć komórkową może wygenerować niepotrzebne koszta.

Na szczęście problem z Wi-Fi na iPhone'ach można dość łatwo rozwiązać

Póki co najprostszym rozwiązaniem problemu zdaje się być zresetowanie ustawień sieciowych. Wystarczy wybrać kolejno opcje Ustawienia > Ogólne > Wyzeruj > Ustawienia sieciowe.

Trzeba jednak pamiętać, że po tym zabiegu iPhone wyzeruje hasła do wszystkich zapisanych sieci Wi-Fi oraz ewentualne połączenia VPN.

Choć Apple odmówił zachodnim mediom komentarza, zapewne wie już o problemie. Można oczekiwać, że jedna z nadchodzących aktualizacji iOS-u zawierać będzie stosowną łatkę.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także