iTest: Dots 4 Tots

iTest: Dots 4 Tots
Zbigniew Kowal

08.07.2010 17:01, aktual.: 08.07.2010 19:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zarówno iPad jak nowy iPhone to gadżety, które najczęściej dorośli prezentują sobie sami. Nie oznacza to jednak, że z urządzeń Apple’a nie korzystają dzieci. Każdy rodzić chociaż raz pokazał jakąś fajną aplikację swojemu dziecku. Nie warto jednak pokazywać im byle czego. Dzisiaj mamy dla Was test gry na iPada, która dedykowana jest naszym milusińskim.

W zasadzie dzisiejsza recenzja jest pierwszym testem dziecięcej gry dla iPada, jak również pierwszym polskim produktem jaki postanowiliśmy ocenić na tablecie Apple’a. Poznajcie grę Dots 4 Tots, w całości dedykowaną dzieciom w wieku od 3 do 7 lat. To bardzo ważne, aby dbając o prawidłowy rozwój dziecka, proponować mu odpowiednie aplikacje stymulującego jego ciekawość do nauki.

Obraz

Łatwo powiedzieć, dużo trudniej zrobić. Jak bowiem przekonać przedszkolaka czy też pierwszoklasistę do tego, że nauka w życiu jest ważna? Wykład o poszukiwaniu pracy czy też straszenie biedą na nic się zdadzą. Trzeba więc używać podstępów. Każdy rodzić posiada swoje metody, my natomiast podpowiadamy jedną z nich.

Rozwiązaniem może być (pewności wszak nigdy nie ma) iPad oraz aplikacja Dots 4 Tots które w tandemie powinny chociaż na chwile przykuć uwagę dziecka do literek, cyferek lub kształtów. Dotykowy ekran tabletu, oraz kolorowy design aplikacji spełniają swoje zadanie całkiem dobrze.

Obraz

Po stuknięciu w ikonkę gry, po chwili znajdziemy się w kolorowym menu wyboru. Do naszej dyspozycji oddano cztery kategorie: zwierzaki, literki, cyfry oraz kształty. Jak same nazwy wskazują, w każdej z nich, maluszek uczy się odpowiednich rzeczy. Przy czym warto dodać, że obrazki zwierzaków będą znane użytkownikom innych gier firmy SiD On – jak widać kontent nie ma prawa się zmarnować i jest wielokrotnie używany.

Na czym polega wiec zabawa? Najprościej rzecz ujmując, na ekranie iPada wyświetlane są ponumerowane punkty. Zadaniem dziecka jest połączenie wszystkich punktów ze sobą w kolejności wskazywanej przez cyferki. Dorośli z pewnością pamiętają takie rebusy z miesięcznika Miś. Dzisiaj jednak zamiast kartki papieru oraz ołówka, używa się iPada oraz paluszka.

Obraz

Dokładnie tak! Dziecko wodzi palcem po ekranie, łącząc ze sobą punkty. Każdy dobrze połączony punkcik podświetla się, nierzadko całemu zdarzeniu towarzyszą również wesołe dźwięki. Po obrysowaniu całego kształtu (literka, figura, cyfra) odsłaniany jest odpowiedni obrazek wraz z brawami i wesołym pokrzykiwaniem dziecka – swoista nagroda za dobrze wykonane zadanie.

Innymi słowy, zabawa z Dots 4 Tots umożliwia dzieciakom ćwiczenie zarówno umiejętności manualnych takich jak precyzyjność i dokładność, a zarazem pozwala rozwijać się w zakresie językowym – po rozwiązaniu zadania lektor czyta nazwę kształtu, literki lub cyfry. Dzieciaki muszą wykazać się zręcznością łącząc ze sobą wszystkie punkty. Wyraźne kolory i wskazówka następnego punktu pozwalają łatwiej osiągnąć cel.

Obraz

Aplikacja nie jest zbyt rozbudowana, po obrysowaniu wszystkich literek, dziesięciu cyfr oraz kilkunastu obrazków zabawa zaczyna się od nowa. Dzieciaki (przynajmniej te które pomagały testować mi grę) straciły zapał do powtarzania tych samych rysunków. Jest i na to rada. Twórcy przewidzieli bowiem możliwość pobrania dodatkowych obrazków za opłatą. Jednak tej funkcji nie testowaliśmy, więc trudno jest mi określić czy warto wydać kolejnego dolara na nowe zadania.

Oprawa graficzna, ja już wspomniałem utrzymana jest w dziecięcym klimacie. Żywe kolory, proste animacje, przejrzysty układ menu. Wszystko zoptymalizowane pod katem obsługi przez dzieci. Z powodu braku większych fajerwerków, trudno jest jednoznacznie określić walory graficzne gry.

Dots4Tots_trailer1.m4v

Trochę łatwiej jest z muzyką oraz dźwiękami. Podkład jest naprawdę sympatyczny, słucha się go z dużą przyjemnością, na pewno nie przeszkadza w odbiorze gry. Możecie go zresztą posłuchać w filmiku załączonym do recenzji. Dźwięki również spełniają swoją rolę bezbłędnie.

Wady? W zasadzie widzę tylko jedną. Pomimo tego, że gra wyszła z pod młotka rodzimych programistów, nie doczekała się polskiej lokalizacji. Lektor przemawia do nas w języku angielskim. Podobnież jest zresztą z tekstami pisanymi. Myślę, że kolejna aktualizacja powinna zrobić ukłon wobec rodziców pociech z Polski.

Reasumując, Dots 4 Tots to idealna gra edukacyjna dla najmłodszych dzieci. Edukacyjny wymiar produktu firmy SiD On z pewnością docenią ci rodzice, którzy myślą o nauce przez zabawę. Tutaj naprawdę bardzo łatwo przyswaja się kolejność liczb, alfabet czy też podstawowe kształty geometryczne. Oczywiście, starsi gracze nie mają czego tutaj szukać. Jest to w zupełności produkt dla najmłodszych Applemaniaków.

Obraz

P.S – Gra zadziała również na iPhonie, odpowiednio pomniejszając grafiki.

P.S2 – Dzisiaj aplikacja jest do pobrania za darmo w ramach FREE App of the Day!

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
iTest: SteamBalls HD
Zbigniew Kowal
iTest: Pad Racer
Zbigniew Kowal
iTest: Medieval
Zbigniew Kowal
iTest: Fortis
Zbigniew Kowal
iTest: Crash Course
Zbigniew Kowal
iTest: Touch KO
Zbigniew Kowal
Komentarze (0)