Jak długo pracuje smartfon z absurdalnie dużą baterią?

Jak długo pracuje smartfon z absurdalnie dużą baterią?

Jak długo pracuje smartfon z absurdalnie dużą baterią?
Jan Blinstrub
11.12.2013 14:14, aktualizacja: 11.12.2013 20:21

Niektórzy amatorzy motoryzacji powtarzają, że prawdziwa moc pochodzi wyłącznie z pojemności silnika, a nie sprężarek i elektroniki. A jak jest z telefonami? Czy czas pracy zależy tylko od wielkości baterii? Sprawdziliśmy.

tl;dr

Bateria smartfona Pentagram Monster X5 ma wielką pojemoność, ale długość czasu pracy nie jest proporcjonalna do jej rozmiarów. Do 1000 zł trudo jednak znaleźć smartfon, który będzie działać dużej od Monstera

Przez ponad pół godziny synchronizowałem aplikacje, pocztę i kontakty z chmurą Google'a, chwilę później odpaliłem wideo z YouTube. Po 2,5 godz. odtwarzania stan naładowania baterii spadł do 78%. W praktyce Monster może odtwarzać filmy co najmniej tak długo jak HTC One max (12 godzin), ale sądzę, że 15 godzin streamingu także jest możliwe. To świetny wynik, ale trzeba pamiętać, że w urządzeniu HTC bateria jest niemal dwukrotnie mniejsza.

Po teście odtwarzania wideo postanowiłem bardziej obciążyć akumulator. Odpaliłem Anomaly 2 Benchmark. Test zacząłem od najwyższych detali, jednak Monster po chwili odmówił współpracy i zrestartował się. W kolejnym podejściu benchmark włączył się, ale wyglądał jak pokaz slajdów. Niewiele lepiej było na średnich detalach. Napędzany przez 4-rdzeniowego Snapdragona 200 z GPU Adreno 203 smartfon nie jest sprzętem dla wymagających graczy (najwyższe wyniki testów po kilku próbach: HQ 17694, MQ 32926, LQ 54855). Wróćmy jednak do tematu.

Po serii testów powtarzanych przez 65 min stan baterii spadł do 44%. Mocne obciążenie układu pochłonęło 34% energii. Monster X5 może więc się rozładować po 3 godz. pracy, jeśli będzie mocno obciążony. Nie jest to imponujący wynik. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to smartfon stworzony z myślą o graniu w najnowsze tytuły. To sprzęt dla mniej wymagających użytkowników.

Wyniki pierwszych testów jasno wskazują: bateria baterii nierówna i osoby, które kupią Monstera X5, spodziewając się czasu pracy proporcjonalnego do podawanej przez Pentagram pojemności, mogą być rozczarowane. Inna rzecz, że czołowi producenci stawiają nie tylko na pojemność ogniwa, ale także na racjonalne zarządzanie energią. Wystarczy przywołać HTC One, który mimo niedużej baterii osiąga niezłe wyniki.

Nie zmienia to jednak faktu, że w segmencie do 1000 zł Pentagram Monster X5 nie ma sobie równych pod względem długości czasu pracy. Przy standardowym użytkowaniu bateria o pojemności 6000 mAh powinna wystarczyć na 2-3 dni, a w pogotowiu jest zawsze drugie ogniwo.

Materiał powstał we współpracy z:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)