Jak naprawić rozpikselowane zdjęcie? Jest od tego aplikacja

Jak naprawić rozpikselowane zdjęcie? Jest od tego aplikacja

Jak naprawić rozpikselowane zdjęcie? Jest od tego aplikacja
Miron Nurski
31.08.2021 14:06, aktualizacja: 31.08.2021 16:06

Żyjemy w pięknych czasach. Dzięki sztucznej inteligencji nawet zdjęcia będące jedynie mozaiką pikseli da się odratować.

Marcin z zaprzyjaźnionej Fotoblogii opisywał zaprezentowany przez Google'a algorytm o nazwie SR3. Gigant "nakarmił" go fotkami o niskiej i wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu oprogramowanie nauczyło się samo dorabiać detale do wyjątkowo mało szczegółowych zdjęć.

Upscaling w wykonaniu algorytmu Google'a wygląda tak:

Działanie algorytmu Google SR3
Działanie algorytmu Google SR3

Imponujące, prawda? Rozwiązanie SR3 ma jednak jedną wadę - nie jest dostępne komercyjnie i nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) będzie. Ale spokojnie - Google nie jest jedyną firmą, która pracuje nad tego typu rozwiązaniami.

Jak podbić rozdzielczość zdjęcia i pozbyć się pikselozy?

Aplikacje do maszynowego skalowania zdjęć wyrastają jak grzyby po deszczu. Sprawdziłem wiele z nich i w mojej ocenie najlepsze rezultaty daje apka Remini.

Obsługa programu jest prosta. Wystarczy utworzyć lub zalogować się na swoje konto, wybrać opcję Enhance, a następnie załadować wybrane zdjęcie korzystając z funkcji Use it.

Aby zademonstrować efekty, posłużyłem się tym samym zdjęciem, co Google:

Obraz

Remini w teorii można użyć do skalowania dowolnych zdjęć, ale zdecydowanie najlepiej radzi sobie z ludzkimi twarzami. I to całkiem dosłownie - na powyższym przykładzie widać, że o ile oczy, skóra i zęby zostały imponująco wzbogacone o detale, o tyle włosy czy ubranie wciąż są poszarpane.

Nie jest idealnie, ale odrestaurowane zdjęcie jest z pewnością bardziej używalne niż pierwotna, rozpikselowana wersja. W niektórych sytuacjach można więc ratować się tą apką.

Aplikacja Remini do skalowania zdjęć jest częściowo darmowa

Jako że zwiększanie rozdzielczości fotografii z użyciem sztucznej inteligencji jest zadaniem wymagającej sporej mocy obliczeniowej, odbywa się na serwerach twórców usługi. W związku z tym część użytkowników będzie musiała się liczyć z opłatami.

Bezpłatne konto pozwala na poprawę jakości 5 zdjęć dziennie. Aby znieść limity i pozbyć się reklam, należy wykupić subskrypcję za 24,99 zł miesięcznie, 45,99 zł kwartalnie lub 139,99 zł rocznie. Abonament daje także dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji Pro.

Pobierz:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)