Jak odzyskać kod PUK? Instrukcja

Jak odzyskać kod PUK? Instrukcja

Jak odzyskać kod PUK?
Jak odzyskać kod PUK?
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Michał Skorupka
17.10.2019 13:55, aktualizacja: 17.10.2019 15:55

Jak odzyskać kod PUK? Posiadacze telefonów zwykle nie interesują się czym jest kod PUK do momentu, kiedy nie potrzebują z niego skorzystać. Poniżej wyjaśniamy co to numer PUK, jak go sprawdzić oraz co zrobić w przypadku, kiedy go zgubiliśmy.

Jak odzyskać kod PUK do karty SIM? Zanim przedstawimy szczegółową instrukcję, warto odpowiedzieć na pytanie czym jest owy kod. Okazuje się, że wielu użytkowników telefonu nie ma pojęcia gdzie sprawdzić numer PUK, a także nie wie do czego on służy.

Kod PUK. Co to takiego?

Kod PUK pozwala odblokować kartę SIM w przypadku jej zablokowania błędnym kodem PIN. Karta SIM zostaje zablokowana po trzykrotnym wpisaniu niewłaściwego osobistego numeru identyfikacyjnego - PIN-u. Skrót w kodzie PUK pochodzi od ang. personal unblocking key, czyli: osobisty klucz odblokowujący. Kod składa się z 8 cyfr i jest przechowywany w systemie komputerowym operatora sieci i przydzielany do konkretnej karty SIM w momencie wydania jej abonentowi.

Jak sprawdzić Kod PUK?

Kod PUK najczęściej nadrukowany jest na karcie SIM w części, z której wyłamujemy element wkładany do telefonu komórkowego (ramka karty SIM). Jeśli kupujemy usługę abonamentową lub usługę MIX, numer PUK może być wydrukowany na dokumencie załączonym do koperty lub na samej kopercie, w której znajduje się karta SIM. Ważną informacją jest to, że kodu PUK nie da się zmienić.

Jak odzyskać kod PUK?

Bardzo często zdarza się, że gdy zostajemy poproszeni o numer PUK, nie jesteśmy w stanie go znaleźć. Nie oznacza to jednak, że już nigdy nie włączymy swojego telefonu. Kod PUK możemy odzyskać na kilka sposób. Oto instrukcja co zrobić, aby odblokować kartę SIM u różnych operatorów.

Jak odzyskać kod PUK? - Orange

Aby odzyskać zgubiony kod PUK powinniśmy zalogować się do systemu Mój Orange. Wymaga to wcześniej rejestracji konta, z którym powiązana jest nasza karta SIM. Następnie przechodzimy do sekcji Zabezpieczenia i wybieramy Uzyskać kod PUK. Wymagane jest podanie kodu abonenckiego. Po jego weryfikacji wyświetli nam się upragniony kod PUK.

Inną możliwością odzyskania kodu PUK jest telefoniczny kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Możemy również napisać z prośbą o udostępnienie zagubionego kodu PUK. Dokument należy przesłać na adres mailowy bok@orange.pl. W piśmie należy podać numer telefonu karty SIM, numer kontaktowy, dane osobowe lub dane firmy, a także czytelny podpis. Po otrzymaniu pisma pracownik BOK skontaktuje się z nami i ponownie udostępni kod PUK.

W celu odzyskania kodu PUK możemy oczywiście wybrać się do salonu Orange. Aby otrzymać kod należy zabrać ze sobą takie dokumenty jak dowód osobisty oraz telefon z kartą SIM. Procedura odzyskiwania numeru potrwa potrwać od kilku do kilkunastu minut.

Jak odzyskać kod PUK? - Plus i T-mobile

Jedynym sposobem na odzyskanie kodu PUK w sieci plus jest kontakt z Działem Obsługi Klienta. Warto pamiętać, aby wcześniej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do pomyślnego przejścia procesu weryfikacyjnego.

Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić kod PUK w T-Mobile, jest zalogowanie się do serwisu Mój T-Mobile i wybranie zakładki Moje dane, a następnie Twoja karta SIM. Szczegóły przedstawia poniższe wideo.

Kod PUK - co to jest i jak go znaleźć | T-Mobile Trendy

Jak odzyskać kod PUK? - Play

Kod PUK w Play odzyskamy dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta lub korzystając z serwisu Play24. Podobnie jak w przypadku sieci Orange możemy udać się do salonu. Konsultanci po weryfikacji udostępnią nam kod PUK i pomogą w odblokowaniu karty SIM.

Karta SIM jest trwale blokowana po dziesięciokrotnym wpisaniu niewłaściwego kodu PUK. Należy wówczas zwrócić się z prośbą do operatora o wydanie nowej karty SIM. Wymiana karty SIM nie powoduje zmiany posiadanego numeru telefonicznego.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)