Jak oglądać filmy VR na telefonie? To naprawdę proste
Jak oglądać filmy VR na telefonie? Skoro już posiadamy smartfon to potrzebujemy jeszcze odpowiedniego headsetu VR i aplikację potrafiącą uruchomić filmy w tym formacie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
31.01.2020 | aktual.: 31.01.2020 19:27
Jakie gogle VR do smartfona?
Zacznijmy od headsetu VR - na rynku znajdziemy wiele rozwiązań w cenach od 5 do nawet 150 i ponad złotych. Niezależnie od tego jak dużo uznamy za stosowne wydać na taki sprzęt musimy zwrócić uwagę, czy dany model hełmu wirtualnej rzeczywistości będzie współpracował z naszym urządzeniem. Każde urządzenie tego typu zwykle posiada listę kompatybilnych modeli smartfonów - warto więc spojrzeć czy nasz telefon jest na liście.
Jak oglądać filmy VR na telefonie z goglami VR - Cardboard?
Jak oglądać filmy VR na telefonie, jeśli już jesteśmy w posiadaniu gogli VR? Obecnie najprostszym sposobem zarówno na pozyskanie treści w VR, jak i ich oglądanie, jest po prostu uruchomienie aplikacji YouTube na naszym smartfonie.
Filmy dostępne w formacie VR na YouTubie znajdziemy za pomocą wyszukania fraz "VR", "360" lub "180" - dwie ostatnie oznaczają pole widzenia dostępne w takiej produkcji - filmy 360 pozwalają na rozglądanie się w wirtualnej przestrzeni wokół własnej osi, filmy 180 posiadają ograniczenie do rozglądania się jedynie "przed siebie" i na boki - nie zobaczymy tego, co potencjalnie mogłoby znaleźć się za nami.
Materiał dostępny w formacie VR po wyszukiwaniu, poza ew. wzmianką w nazwie lub opisie materiału, raczej nie rzuci nam się w oczy. YouTube nie podaje informacji, np. w formie odpowiedniego znacznika o tym, że materiał faktycznie jest kompatybilny z headsetem wirtualnej rzeczywistości. Dopiero po uruchomieniu danego filmiku na ekranie odtwarzacza zobaczymy stosowny znacznik headsetu VR - Cardboard, którego kliknięcie pozwoli na uruchomienie wersji VR.
Materiały uruchomione w trybie VR zostają uruchomione w trybie podzielonego ekranu - każda połowa przeznaczona jest na inne oko, co przy odpowiednim montażu telefonu w przeznaczonym do tego headsecie VR sprawi, że przeniesiemy się w trójwymiarową wersję materiału, a wsparcie żyroskopów urządzenia pozwoli nam dowolnie rozglądać się po zarejestrowanym w 180 lub 360 stopniach świecie.
Kino VR na smartfonie
YouTube pozwala również na uruchomienie standardowych treści w formacie VR - wystarczy wejść w ustawienia odtwarzacza, a następnie kliknąć opcję "Obejrzyj w trybie VR" - stworzy to dwuwymiarowy ekran umieszczony w oddali trójwymiarowej przestrzeni, dzięki czemu obejrzymy taki film niczym na naszej własnej sali kinowej.
Aplikacje VR Player na smartfona
Poza oglądaniem filmów z YouTube'a niektórzy mogą chcieć obejrzeć materiał pobrany wcześniej w wysokiej rozdzielczości z sieci. Jednak tak zapisany materiał w formacie sferycznym nie będzie przyjemny do oglądania bez odpowiedniego oprogramowania, które uruchomi je w trybie VR, czyli aplikacji typu "VR Player" dostępnych na systemach iOS i Android.
Bez problemu można je znaleźć w Apple Store lub Google Play - pobranie kilku z nich szybko da nam pogląd na to, czego szukamy i szybko zdecydujemy, czy dana aplikacja jest wygodna do używania razem z naszym smartfonowym headsetem VR.
Oglądanie filmów VR na smartfonie nie zapewni co prawda tak intensywnych wrażeń, jak rozgrywka w grach VR na sprzęcie pokroju PlayStation VR, czy podłączanych do komputera Oculus Rift lub HTC Vive, lecz nawet takie okazjonalne i proste przeniesienie się w świat wirtualnej rzeczywistości z użyciem ekranu telefonu może sprawić sporo radości.