Jak oglądać filmy VR na telefonie? To naprawdę proste

Jak oglądać filmy VR na telefonie? To naprawdę proste

Jak oglądać filmy VR na telefonie?
Jak oglądać filmy VR na telefonie?
Źródło zdjęć: © fot. pexels
Klaudia Stawska-Magdziak
31.01.2020 18:27, aktualizacja: 31.01.2020 19:27

Jak oglądać filmy VR na telefonie? Skoro już posiadamy smartfon to potrzebujemy jeszcze odpowiedniego headsetu VR i aplikację potrafiącą uruchomić filmy w tym formacie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jakie gogle VR do smartfona?

Zacznijmy od headsetu VR - na rynku znajdziemy wiele rozwiązań w cenach od 5 do nawet 150 i ponad złotych. Niezależnie od tego jak dużo uznamy za stosowne wydać na taki sprzęt musimy zwrócić uwagę, czy dany model hełmu wirtualnej rzeczywistości będzie współpracował z naszym urządzeniem. Każde urządzenie tego typu zwykle posiada listę kompatybilnych modeli smartfonów - warto więc spojrzeć czy nasz telefon jest na liście.

Jak oglądać filmy VR na telefonie z goglami VR - Cardboard?

Jak oglądać filmy VR na telefonie, jeśli już jesteśmy w posiadaniu gogli VR? Obecnie najprostszym sposobem zarówno na pozyskanie treści w VR, jak i ich oglądanie, jest po prostu uruchomienie aplikacji YouTube na naszym smartfonie.

Filmy dostępne w formacie VR na YouTubie znajdziemy za pomocą wyszukania fraz "VR", "360" lub "180" - dwie ostatnie oznaczają pole widzenia dostępne w takiej produkcji - filmy 360 pozwalają na rozglądanie się w wirtualnej przestrzeni wokół własnej osi, filmy 180 posiadają ograniczenie do rozglądania się jedynie "przed siebie" i na boki - nie zobaczymy tego, co potencjalnie mogłoby znaleźć się za nami.

Materiał dostępny w formacie VR po wyszukiwaniu, poza ew. wzmianką w nazwie lub opisie materiału, raczej nie rzuci nam się w oczy. YouTube nie podaje informacji, np. w formie odpowiedniego znacznika o tym, że materiał faktycznie jest kompatybilny z headsetem wirtualnej rzeczywistości. Dopiero po uruchomieniu danego filmiku na ekranie odtwarzacza zobaczymy stosowny znacznik headsetu VR - Cardboard, którego kliknięcie pozwoli na uruchomienie wersji VR.

Jak oglądać filmy VR na YouTube z telefonu
Jak oglądać filmy VR na YouTube z telefonu© fot. Archiwum prywatne

Materiały uruchomione w trybie VR zostają uruchomione w trybie podzielonego ekranu - każda połowa przeznaczona jest na inne oko, co przy odpowiednim montażu telefonu w przeznaczonym do tego headsecie VR sprawi, że przeniesiemy się w trójwymiarową wersję materiału, a wsparcie żyroskopów urządzenia pozwoli nam dowolnie rozglądać się po zarejestrowanym w 180 lub 360 stopniach świecie.

Kino VR na smartfonie

YouTube pozwala również na uruchomienie standardowych treści w formacie VR - wystarczy wejść w ustawienia odtwarzacza, a następnie kliknąć opcję "Obejrzyj w trybie VR" - stworzy to dwuwymiarowy ekran umieszczony w oddali trójwymiarowej przestrzeni, dzięki czemu obejrzymy taki film niczym na naszej własnej sali kinowej.

Kino VR na telefonie dostępne za pośrednictwem YouTube'a
Kino VR na telefonie dostępne za pośrednictwem YouTube'a© fot. Archiwum prywatne

Aplikacje VR Player na smartfona

Poza oglądaniem filmów z YouTube'a niektórzy mogą chcieć obejrzeć materiał pobrany wcześniej w wysokiej rozdzielczości z sieci. Jednak tak zapisany materiał w formacie sferycznym nie będzie przyjemny do oglądania bez odpowiedniego oprogramowania, które uruchomi je w trybie VR, czyli aplikacji typu "VR Player" dostępnych na systemach iOS i Android.

Bez problemu można je znaleźć w Apple Store lub Google Play - pobranie kilku z nich szybko da nam pogląd na to, czego szukamy i szybko zdecydujemy, czy dana aplikacja jest wygodna do używania razem z naszym smartfonowym headsetem VR.

Oglądanie filmów VR na smartfonie nie zapewni co prawda tak intensywnych wrażeń, jak rozgrywka w grach VR na sprzęcie pokroju PlayStation VR, czy podłączanych do komputera Oculus Rift lub HTC Vive, lecz nawet takie okazjonalne i proste przeniesienie się w świat wirtualnej rzeczywistości z użyciem ekranu telefonu może sprawić sporo radości.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)