Jak płacić telefonem?

Płacenie za pomocą smartfona nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Płatności zbliżeniowe stały się bardziej uniwersalne, a na rynku nie brakuje alternatyw takich jak BLIK. Jak z tego wszystkiego korzystać?

Jak płacić telefonem?
Źródło zdjęć: © Samsung
Łukasz Skałba

27.06.2016 | aktual.: 27.06.2016 14:50

HCE

Jeszcze jakiś czas temu płatności zbliżeniowe smartfonem były dosyć problematyczne. Trzeba było mieć specjalną kartę SIM oraz być związanym z odpowiednim operatorem i właściwym bankiem. Dzisiaj te ograniczenia zanikają. Wszystko to za sprawą standardu HCE (Host Card Emulation). W przypadku tej technologii, dane karty bankowej są przechowywane nie na karcie SIM, a w chmurze obliczeniowej.

Tymi smartfonami zapłacisz zbliżeniowo

Warunki nie są wygórowane. Twój smartfon musi spełniać tylko dwa - być oparty na platformie Android w wersji 4.4 lub wyższej oraz mieć antenę NFC. Wyjątkiem jest bank Pekao w którym można płacić również smartfonami z systemem Windows Phone 10.

Płatność smartfonem w praktyce

Proces samej płatności jest banalnie prosty. Wystarczy, że zbliżysz odblokowanego smartfona do terminalna zbliżeniowego i… poszło. Płatność zakończona. Mowa tu oczywiście o mniejszych kwotach. Przy płatnościach powyżej 50 zł cały proces trzeba zatwierdzić wpisując PIN - w przypadku banków Pekao, Getin, BZ WBK oraz Euro Bank kod wpisujemy na terminalu. W przypadku PKO BP - na smartfonie.

Ja zacząć?

Część banków płatności smartfonem ma zintegrowane ze swoją aplikacją mobilną. W przypadku Pekao należy zainstalować dodatkową aplikację - PeoPay. Wtedy wystarczy już tylko pobrać dane karty i można zacząć płacić.

Masz masz smartfona bez NFC lub iPhone'a?

Możesz skorzystać z polskiego systemu płatności BLIK. Technologia ta umożliwia płacenie telefonem, dokonywanie wypłat z bankomatu oraz wystawianie “czeków”. Smartfon obsługujący BLIK nie musi mieć modułu NFC - działa to na zupełnie innej zasadzie.

Obraz

Gdzie zapłacimy poprzez BLIK?

Naprawdę w wielu miejscach. Dane z sierpnia 2015 wskazują na ponad 100 tysięcy kompatybilnych terminali. Teraz jest prawdopodobnie o kilkadziesiąt tysięcy więcej. Co równie ważne, BLIK jest obsługiwany przez prawie wszystkie polskie banki - jest więc pod tym względem jeszcze bardziej uniwersalny niż płatności NFC (HCE).

Jak zapłacić poprzez BLIK?

  • Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić BLIK-iem.
  • W aplikacji swojego banku wybierz płatność BLIK.
  • Wyświetlony 6-cyfrowy kod wprowadź na terminalu płatności lub podaj sprzedawcy.
  • Na smartfonie wyświetla się podsumowanie transakcji, kwota do zapłacenia i prośba o potwierdzenie PIN-em. Po jego wpisaniu, transakcja zostaje zrealizowana.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu za pomocą smartfona?

Metoda jest bardzo podobna do płatności BLIK. Tym razem wybieramy jednak opcję “Wypłata BLIK”, a 6-cyfrowy kod wpisujemy nie na terminalu, a w bankomacie.

Choć płatności HCE są znacznie wygodniejsze, warto dodać, że banki oraz partnerzy często oferują osobom korzystającym z BLIK-a różnego rodzaju promocje. Za skorzystanie z tej formy płatności można liczyć np. na zwrot części pieniędzy, bilety do kina czy inne bonusy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)