Jak płacić telefonem? Najszybciej przez aplikację

Już nie musisz wszędzie brać ze sobą portfela, jeśli masz smartfona
Już nie musisz wszędzie brać ze sobą portfela, jeśli masz smartfona
Źródło zdjęć: © flickr.com
Diana Klimowicz

12.02.2018 13:47, aktual.: 07.03.2018 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy telefon może zastąpić kartę bankową? Oczywiście! Płatność przez zbliżenie nie jest zresztą jedyną metodą, dzięki której można robić zakupy za pomocą telefonu.

Jakim telefonem można płacić?

Płatności telefonem metodą zbliżeniową są możliwe, jeśli posiadamy model smartfona, obsługujący technologię NFC, która pozwala na wykonywanie operacji na dwóch zbliżonych do siebie urządzeniach. W tym przypadku zbliżamy telefon do terminala płatniczego. Nasz smartfon musi funkcjonować w systemie Android 4.4 lub nowszym. Tego typu płatności da się także wykonać na Windows Phone 10, o ile mamy konto w Banku Pekao.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Aby dokonać płatności telefonem metodą zbliżeniową, należy przystawić telefon z odblokowanym ekranem, na którym mamy pobraną wcześniej z aplikacji bankowej mobilną kartę zbliżeniową.

Sama operacja płacenia tą metodą nie wymaga bycia online. Kwoty wyższe niż 50 zł potwierdza się dodatkowo za pomocą PIN-u. Płatności metodą zbliżeniową można dokonać wszędzie tam, gdzie znajdują się terminale, obsługujące karty zbliżeniowe.

Jak płacić przez Google Pay?

Zamiast aplikacji bankowej można skorzystać z Google Pay (wcześniej Android Pay), aplikacji w której podajemy dane naszej karty. Przy płatności wystarczy odblokować telefon (nie trzeba wchodzić do Google Pay), by móc zbliżyć telefon do terminala i zapłacić za zakupy. Te za kwotę powyżej 50 zł trzeba jeszcze potwierdzić PIN-em.

Jak płacić przez iKasa?

iKasa jest aplikacją, która umożliwia płacenie za zakupy w sieci Biedronka. Należy zalogować się do iKasy i kliknąć "zapłać". Wtedy na ekranie telefonu pojawi się kod, który zeskanuje kasjer. Następnie wystarczy tylko zaakceptować transakcję. Operacje tą metodą są możliwe, jeśli mamy konto w Getin Banku lub Alior Banku.

Jak płacić naklejką zbliżeniową?

Inną opcją, pozwalającą na transakcje zbliżeniowe jest naklejka, która działa jak zwykła karta debetowa. Wystarczy umieścić ją na telefonie lub innym przedmiocie codziennego użytku.

Jak płacić Blikiem?

By dokonać płatności przez Blika należy wejść do aplikacji bankowej (PKO Banku Polskiego, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, Banku Millennium lub Alior Banku), a następnie odnaleźć funkcję Blik. Wtedy ukaże się 6-cyfrowy kod, który wpisuje się do bankomatu lub terminala płatniczego i potwierdza. Wystarczy już tylko jedno kliknięcie (w przypadku kwot wyższych niż 50 zł należy jeszcze wpisać PIN) w aplikacji na telefonie i gotowe.

Płatności za pomocą tej metody można dokonać w ok. 150 tys. punktach w Polsce. Dzięki Blikowi można również wypłacić pieniądze z bankomatów Euronet, Planet Cash i PayTel, a także dokonywać szybkich operacji online.

Jak płacić przez PeoPay?

PeoPay działa podobnie jak Blik. Ta aplikacja również generuje 6-cyfrowy kod. Jednak w tym przypadku liczba punktów, gdzie możliwa jest transakcja jest mniejsza. Płatności można dokonywać w każdej Biedronce. Oprócz kodu jest też opcja zeskanowania kodu QR, który pokazuje się na terminalu płatniczym. W punkcie obsługi musi znajdować się wtedy mobilny mPOS, czyli program pobierający płatności z PeoPaya.

Jak płacić telefonem - aplikacje

SkyCash, moBILET czy mPay to aplikacje, które nie łączą się z konkretnymi bankami. Wybór jednej z nich zależy od miasta, w jakim się znajdujemy, gdyż każda z tych aplikacji ma inny zasięg. Dzięki nim można zapłacić za parking, bilet autobusowy lub pociągowy czy seans w kinie. Działanie aplikacji polega na wcześniejszym zasileniu elektronicznej portmonetki, a następnie wygenerowaniu kodu QR. Ten zostaje zeskanowany przez sprawdzającego.

Minusem moBILET-u jest to, że nie dostajemy druku, który potwierdza płatność na parkingu. Należy samodzielnie wydrukować plakietkę z informacją o płatności (ze strony moBILET-u) lub po prostu napisać na zwykłej kartce. Kontroler jest w stanie zalogować się do systemu i sprawdzić czy postój danego samochodu został opłacony.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także