Jak przedłużyć życie smartfonu? [Część II - oprogramowanie]

Jak przedłużyć życie smartfonu? [Część II - oprogramowanie]

Mountain Cubs / Shuttersrtock.com
Mountain Cubs / Shuttersrtock.com
Patryk Korzeniecki
16.03.2020 12:37, aktualizacja: 16.03.2020 15:05

Troszczymy się o obudowy naszych smartfonów opakowując je w etui, naklejając szkła i folie oraz regularnie czyszcząc z brudu i odcisków palców. A co z oprogramowaniem? Tutaj też możemy sporo zdziałać. Oto jak możemy zadbać o kondycję naszych mobilnych systemów.

W części pierwszej poradnika pisałem o sprzętowych aspektach dbania o telefon. Zaproponowałem również sposoby na skuteczne wyczyszczenie i zdezynfekowanie smartfona. Jednak telefon to nie tylko obudowa i podzespoły, ale też system, dzięki któremu może działać. A o niego też należy odpowiednio zadbać. Często wolno działającemu smartfonowi pomaga restart, jednak są też bardziej skuteczne i trwałe sposoby.

Regularnie czyść system ze śmieci

W zasadzie ten punkt dotyczy głównie Androida w którym problem zbierania się śmieci jest najbardziej widoczny, jednak użytkownicy starszych iPhone'ów powinni również odczuć różnicę.

Przeciętny użytkownik instaluje na swoim smartfonie kilkanaście lub kilkadziesiąt aplikacji, które działając generują mnóstwo śmieci - pliki tymczasowe, niepotrzebne pakiety itp. Swoje dokłada też system. Niepotrzebne pliki zapychają pamięć i spowalniają działanie systemu. Im niższa półka telefonu, tym zjawisko jest bardziej widoczne.

Większość smartfonów wyposażona jest w dedykowany moduł czyszczący. Jak widać, zbędne dane aplikacji zajmują lwią część śmieci.
Większość smartfonów wyposażona jest w dedykowany moduł czyszczący. Jak widać, zbędne dane aplikacji zajmują lwią część śmieci.

Obecnie większość systemów wyposażona jest w dedykowane narzędzia, które pozwalają skutecznie wyczyścić smartfon ze zbędnych plików. Oprócz tego mogą oferować usunięcie zbędnych plików instalacyjnych, podobnych do siebie zdjęć czy dużych plików.

Możecie im pomóc zewnętrznymi aplikacjami, np.:

Niestety, dwie ostatnie do działania wymagają podłączenia do komputera z oprogramowaniem macOS.

Polecam również ograniczać liczbę zainstalowanych aplikacji - mniej programów oznacza mniejsze obciążenie systemu i wolniejsze generowanie śmieci.

Aktualizuj, jednak z rozwagą

Aktualizacje systemu z założenia mają na celu poprawę doświadczeń użytkownika. Obejmują nowe funkcje, usprawnienia obecnych, poprawki dotyczące działania systemu itp. Sprawiają, że z smartfon działa lepiej i przyjemniej się z niego korzysta.

Vitius Cangiulli / Shutterstock.com
Vitius Cangiulli / Shutterstock.com

Generalnie polecam aktualizowanie smartfonu, jednak z dużą dawką ostrożności. Zdarza się, że zawierają błędy lub... negatywnie wpływają na działanie systemu.

Dlatego radzę, żeby przed zainstalowaniem nowszej wersji systemu poczytać opinie użytkowników, którzy korzystają z tej konkretnej aktualizacji. Unikniecie dzięki temu rozczarowań. Opinii możecie zasięgnąć na forach:

Jeśli jest naprawdę źle - fabryczny reset

Czasami bywa tak, że smartfon działa ociężale i nic mu nie pomaga. Wtedy możecie przeprowadzić reset systemu i wyczyścić urządzenie do ustawień fabrycznych. Stosowną opcję znajdziecie w ustawieniach telefonu

Cristian Dina / Shutterstock.com
Cristian Dina / Shutterstock.com

Pamiętajcie tylko, aby zrobić kopię Waszych danych i danych najważniejszych programów zgrywając je na chmurę lub do komputera. Kiedyś zapomniałem o tym i wyczyściłem wszystko co miałem w telefonie. Nie polecam.

Dla zaawansowanych

Jeśli jesteście tymi użytkownikami, którzy umieją grzebać w systemie i wgrywać ROM-y, to mam dla Was sposób, który sam praktykuję i który całkiem dobrze się sprawdza. Zaznaczę jednak, że dotyczy on smartfonów z systemem Android.

Każdy smartfon z systemem Google'a wyposażony jest w Recovery, czyli rodzaj oprogramowania do zarządzania Androidem. Wywołujemy je najczęściej przytrzymując przycisk zasilania i jeden z przycisków głośności. W Recovery możemy wgrać ręcznie system, wyczyścić telefon i wykonywać inne, bardziej zaawansowane działania. Mam tu na myśli czyszczenie Cache i Dalvik Cache.

Czyszczenie pamięci Cache i Dalvik Cache w Recovery Red Wolf
Czyszczenie pamięci Cache i Dalvik Cache w Recovery Red Wolf

Regularne czyszczenie obu rodzajów plików tymczasowych pozytywnie wpływa na działanie smartfonu, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu. Przeprowadzam czyszczenie raz na dwa tygodnie i przyznam, że nie odczułem tego legendarnego spowolnienia systemu Android po wielu miesiącach codziennego użytku.

Ciekaw jestem, w jaki sposób Wy dbacie o kondycję systemów w Waszych telefonach. Opiszcie je w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)