Prosty sposób na to, aby Twój smartfon przyspieszył i działał dłużej na baterii

Prosty sposób na to, aby Twój smartfon przyspieszył i działał dłużej na baterii

Prosty sposób na to, aby Twój smartfon przyspieszył i działał dłużej na baterii
Łukasz Skałba
21.11.2016 15:26, aktualizacja: 21.11.2016 16:26

Wystarczy, że odinstalujesz Facebooka. Ta aplikacja skraca czas pracy na baterii o około 20 proc. oraz spowalnia uruchamianie się innych aplikacji.

Wszyscy winią Facebooka za to, że zużywa dużo baterii i nie jest zbyt dobrze zoptymalizowany. Teraz jednak mamy na to dowody w postaci danych zebranych przez Russela Holly oraz serwis TechWorldZone.

Czy Facebook spowalnia smartfona?

Holly odkrył, że gdy odinstaluje Facebooka, smartfon z Androidem działa znacznie szybciej. W przypadku modelu LG G4, różnica wynosiła około 15 proc. Mowa tu o tempie otwierania aplikacji. Na podstawie 15 różnych aplikacji, udało się stwierdzić, że liczne procesy Facebooka działające nieustannie w tle, spowalniają szybkość działania systemu o wspomnianą wartość.

Jak Facebook wpływa na czas pracy na baterii?

Kolejną, chyba nawet ważniejszą rzeczą, jest czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Facebook od lat jest oskarżany o zżeranie ogromnych ilości miliamperogodzin. Serwis TechWorldZone zainspirowany odkryciami Holly’ego postanowił zbadać sprawę energożerności niebieskiej społecznościówki.

Po tygodniu testów na Nexusie 6P okazało się, że urządzenie pozbawione oficjalnej aplikacji Facebooka wytrzymuje na baterii średnio ponad 20 proc. dłużej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że androidowa aplikacja Zuckerberga działa nieustannie w tle. Procesy nie są przerywane nie tylko wtedy, gdy telefon jest zablokowany, ale nawet, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci lub w trybie samolotowym.

Troszczysz się o baterię i wydajność smartfona? Odinstaluj Facebooka

Oficjalna aplikacja najpopularniejszego portalu społecznościowego świata jest bardzo słabo zoptymalizowana. Procesy w tle ubijają baterię i zmniejszają szybkość działania urządzenia. Jeśli więc chcecie cieszyć się dłuższym czasem pracy i płynniejszym działaniem - odinstalujcie Facebooka… a przynajmniej jego oficjalnego androidowego klienta.

Czym zastąpić oficjalną aplikację Facebooka?

Jest wiele aplikacji, którymi można zastąpić aplikację Facebook. Oto kilka przykładów:

Jedyna oficjalna aplikacja w tym zestawieniu. Jest to odchudzona wersja pełnoprawnej aplikacji. Oferuje większość funkcjonalności pełnoprawnej apki, jednakże zużywa przy tym mniej danych internetowych oraz mniej obciąża podzespoły smartfona.

Pierwotnie została ona stworzona dla mieszkańców biedniejszych regionów świata, gdzie dostęp do internetu jest utrudniony, a smartfony nie grzeszą wydajnością. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wersji Lite użyć jednak i w Polsce w trosce o baterię i wydajność smartfona.

SlimSocial to prawdziwy rekordzista. Może nie oferuje 100 proc. funkcjonalności oficjalnej apki, ale za to zajmuje absurdalnie mało miejsca na dysku (tylko 100 KB!), nie wyświetla facebookowych reklam i jest programem open source, co oznacza, że każdy może go modyfikować i rozwijać.

Metal to kolejny bardzo popularny i zbierający dużo pochwał zamiennik oficjalnego klienta Facebooka. Bazuje on na mobilnej wersji strony internetowej Facebooka i nie wyświetla reklam. Obsługuje powiadomienia oraz oferuje kilka ulepszeń w kwestii interfejsu. Obsługuje również różne motywy (na przykład czarny motyw dla ekranów AMOLED).

W sklepie Google Play znajdziecie jeszcze wiele innych zamienników, ale te które wymieniłem powyżej są popularne, a przede wszystkim sprawdzone i lubiane przez tysiące użytkowników.

Warto też wspomnieć, że do korzystania z Facebooka wystarczy... przeglądarka internetowa z mobilną stroną serwisu.

A Wy z czego korzystacie? Z oficjalnej apki Facebooka czy z alternatywnych rozwiązań?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)