Jak przyspieszyć starego iPhone'a? Ponoć wystarczy przeprowadzić się do Francji

Jak przyspieszyć starego iPhone'a? Ponoć wystarczy przeprowadzić się do Francji

Jak przyspieszyć starego iPhone'a? Ponoć wystarczy przeprowadzić się do Francji
Miron Nurski
24.08.2021 15:09, aktualizacja: 24.08.2021 17:09

Spokojnie - jest jeszcze prostszy sposób, sprowadzający się do kilku kliknięć w ustawieniach.

W 2017 roku Apple został przyłapany na spowalnianiu starszych iPhone'ów. Z tłumaczeń firmy wynikało, że algorytm był aktywowany w momencie, w którym system wykrył, że bateria jest już mocno zużyta, co miało zapobiegać nieoczekiwanemu wyłączaniu urządzenia.

Szerokim echem sprawa odbiła się we Francji, gdzie lokalna organizacja zajmująca się ochroną praw konsumentów wygrała z Apple'em w sądzie. Firma została oskarżona o niedostateczne informowanie klientów o podjętych praktykach, co zakończyło się grzywną w wysokości 25 milionów euro.

Istnieją przesłanki świadczące o tym, że z powodu wspomnianego procesu iPhone'y działają dziś we Francji lepiej niż w innych częściach świata.

Użytkownicy twierdzą, że starsze iPhone'y przyspieszają po zmianie regionu na Francję

Serwis MyDrivers przytacza opinie kilku użytkowników, którzy twierdzą, że ich iPhone'y zaczęły działać lepiej po tym, gdy w ustawieniach systemowych zmienili region na Francję. Smartfony mają działać szybciej, płynniej wyświetlać animacje i wykręcać wyższe wyniki w testach benchmarkowych.

iPhone 7 w benchmarkach przed i po zmianie regionu
iPhone 7 w benchmarkach przed i po zmianie regionu© MyDrivers.com

Z relacji użytkowników wynika, że zjawisko do dotyczy jedynie kilkuletnich modeli. Ubiegłoroczny iPhone 12 zdaje się być odporny na próby jego przyspieszenia.

Część osób raportuje, że wspomniany trik działa także w przypadku iPadów. To o tyle ciekawe, że Apple informuje na swojej stronie, że "funkcja zarządzania wydajnością jest specyficzna dla telefonu iPhone i nie ma zastosowania do innych produktów firmy Apple".

Chciałem sprawdzić, czy faktycznie zmiana regionu pomaga, ale to okazało się nie takie proste

Wyciągnąłem z szuflady mojego iPada 6 generacji z 2018 roku, odpaliłem benchmark AnTuTu i zanotowałem wynik.

Następnie zmieniłem region na Francję, odczekałem kilkanaście minut, aż tablet ostygnie i chciałem powtórzyć test, ale bezskutecznie. Po zmienieniu regionu apka za każdym razem wyłącza się na samym początku testu wydajności.

Sięgnąłem więc po stoper i sprawdziłem czas uruchamiania różnych aplikacji. Te odpalały się raz dłużej, raz krócej, ale nie odnotowałem związku między regionem a szybkością działania.

Możliwości widzę trzy: albo trik przyspieszający urządzenia działa tylko z iPhone'ami, albo wcale, albo urządzenie musi mieć mocno zużytą baterię (mój egzemplarz iPada używany jest sporadycznie, więc akumulator jest zadbany).

Doniesienia o możliwości przyspieszenia iPhone'a może uwiarygadniać jednak fakt, że francuscy klienci już wcześniej byli traktowani lepiej

Z uwagi na rygorystyczne przepisy we Francji, Apple (posobnie jak inni producenci) został na początku roku zmuszony do umieszczenia na swojej francuskiej stronie oceny łatwości naprawy iPhone'a.

Obraz

We Francji firma musi też dokładać do każdego sprzedawanego telefonu słuchawki, które nie są już elementem wyposażenia w większości krajów na świecie.

W tym kontekście nieco wyższa wydajność urządzeń we Francji nie byłaby niczym niezwykłym.

Jak zmienić region iPhone'a?

Jeśli chcecie sprawdzić tę metodę na własnych smartfonach, wystarczy odwiedzić Ustawienia => Ogólne => Język i region.

Testy można przeprowadzić bez żadnych obaw, bo zmiana regionu nie wiąże się z koniecznością usunięcia jakichkolwiek danych czy nawet zmiany języka.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)