Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?
Podczas zakupu telefonu z drugiej ręki, warto sprawdzić, jaką ma historię. W poszukiwaniach mogą pomóc internetowe bazy numerów IMEI.
Każdy telefon identyfikuje numer IMEI. Jest do 15-znakowy numer, unikalny dla każdego urządzenia. Można odczytać z niego garść informacji, służy do zablokowania skradzionych telefonów i częściowo do namierzania ich. Znajduje się na pudełku oraz pod baterią w telefonie. W telefonach z obudowami typu unibody znajduje się najczęściej na tacce do karty SIM lub jest wygrawerowany z tyłu urządzenia. Można go też sprawdzić wpisując kod *#06#.
Załóżmy, że chcesz kupić telefon na portalu aukcyjnym i zastanawiasz się, czy nie jest kradziony.
- Zapytaj sprzedawcę o numer IMEI albo odczytaj go z informacji i zdjęć, które udostępnił. Sprzedawca powinien bezproblemowo udostępnić taki numer.
- Uzyskany numer IMEI wpisz na stronie numberingplans.com
- Wyświetli się tabelka, w której pojawią się dane dotyczące telefonu. Odczytaj z niej, czy zgadzają się one z danymi udostępnionymi przez sprzedawcę.
Jeśli tak jest, to warto przejść do drugiego kroku – sprawdzenia czy telefon nie jest kradziony. Niestety, nie istnieje jedna baza danych, która pozwala na sprawdzenie całego świata pod kątem kradzieży telefonu. Jest jednak kilka stron, na których po wpisaniu numeru IMEI, wyświetlić się może komunikat o tym, że telefon skradziono lub zgłoszono jego zaginięcie.
Strony polskie:
Strony międzynarodowe:
Jeśli interesuje cię zakup iPhone'a, to masz dodatkowe możliwości
W bazie danych Apple'a znajduje się każdy iPhone, który został aktywowany. Można dzięki temu sprawdzić, czy sprzedawca jest wiarygodny i czy „nowy, nieużywany” to stan faktyczny urządzenia.
- Wejdź na stronę checkcoverage.apple.com
- Przepisz numer seryjny znajdujący się na tyle urządzenia
- Sprawdź, kiedy telefon został po raz pierwszy zarejestrowany oraz do kiedy jest objęty gwarancją.
Pamiętaj, że…
- Jeśli zakupisz telefon kradziony, policja może do ciebie dotrzeć; telefon zostanie ci zabrany a ty możesz zostać oskarżony o paserstwo.
- W serwisie (nawet nieautoryzowanym) mogą odmówić ci naprawy kradzionego urządzenia
- Sprzedaż skradzionego/zagubionego telefonu to przestępstwo. Nieumyślna również.
- Komercyjne oferty sprawdzenia „czy telefon jest kradziony” nigdy nie dają 100 proc. pewności na legalne pochodzenie telefonu.
- Numery seryjny oraz IMEI muszą zgadzać się z tymi na pudełku oraz na umowie. Dokumenty są podstawą do sprawdzenia legalności telefonu. Jakiekolwiek ich braki powinny wzbudzić twoje wątpliwości.