Jak sprawdzić IMEI? Czym dokładnie jest?

Jak sprawdzić IMEI? Czym dokładnie jest?

Oto, jak sprawdzić IMEI
Oto, jak sprawdzić IMEI
Redakcja Komórkomanii
09.06.2019 18:17, aktualizacja: 09.06.2019 20:17

IMEI (International Mobile Equipment Identity) to numer identyfikacyjny telefonów komórkowych, który przypisywane jest do poszczególnych urządzeń. Oto, jak szybko sprawdzić IMEI w swoim smartfonie.

Czym jest IMEI?

IMEI należy traktować jako indywidualny identyfikator konkretnych telefonów. Jest on wykorzystywany w sieciach GSM do rozpoznawania poszczególnych urządzeń, co umożliwia ich trwałe zablokowanie w razie kradzieży lub zgubienia.

Numer IMEI jest na trwałe przypisany do danego telefonu i nie można go zmodyfikować bez specjalnych narzędzi. Jest on niezależny od używanej karty SIM (do tych nośników przypisywany jest numer IMSI służący do identyfikacji poszczególnych abonentów).

Jak sprawdzić IMEI?

Numer IMEI jest trwale nanoszony na wybrane części urządzeń mobilnych oraz zapisywany w ich pamięci. Jego odczytanie możliwe jest po:

  • odnalezieniu numeru na obudowie - w starszych urządzeniach można znaleźć go najczęściej pod baterią, a w nowszych (bez zdejmowanej pokrywy baterii) nanoszony jest na tylną część obudowy lub tackę dla kart SIM;
  • skorzystaniu ze specjalnego kodu - na dialerze (klawiatura w aplikacji telefonu) należy wybrać numer *#06#, a następnie zatwierdzić wybór zieloną słuchawką, by IMEI został wyświetlony na ekranie;
  • wejściu do ustawień telefonu - IMEI w smartfonach z Androidem można znaleźć w ustawieniach systemowych w zakładce z informacjami o telefonie.

Jak zablokować telefon znając IMEI?

Watro mieć zapisany IMEI swojego telefonu, ponieważ umożliwia to jego zdalne zablokowanie w razie np. kradzieży. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji należy wybrać się na Policję i odebrać pisemne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży telefonu, na którym podany jest jego IMEI. Następnie trzeba udać się osobiście do salonu operatora i zlecić blokadę urządzenia.

Należy pamiętać jednak, że blokada w tym wypadku jest trwała. Telefon staje się bezużyteczny (nawet z włożoną kartę SIM)

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)