Jak używać NFC do płacenia i nie tylko? Poradnik

Jak używać NFC do płacenia i nie tylko? Poradnik

Podpowiadamy, jak korzystać z NFC
Podpowiadamy, jak korzystać z NFC
Źródło zdjęć: © Fot. Shutterstock
Filip Kaktus
15.04.2020 12:11, aktualizacja: 15.04.2020 14:11

Producenci smatfonów z każdym modelem zaskakują nas coraz to większą ilością nowości. Jedną z nich w przeciągu ostatnich lat jest NFC. Jak używać NFC i czy warto z niego korzystać?

Technologia zbliżeniowa NFC głównie kojarzy się z możliwości dokonywania płatności za pomocą telefonu. Jak używać NFC do płacenia? Wszystko zależy od systemu operacyjnego naszego smartfona. To narzędzie pozwala również na wymianę plików pomiędzy sparowanymi ze sobą urządzeniami. Oto instrukcje, dzięki którym każda z tych czynności nie sprawi nam już problemu.

Jak używać NFC do płacenia w Androidzie?

Poszukiwania w torebce/plecaku portfela czy karty, to nic nowego podczas płacenia za zakupy. Jednak producenci telefonów, które zawsze mamy pod ręką chcą ułatwić nam zakupy, dzięki usłudze NFC. Obecnie wiele nowych modeli ją posiada, dzięki czemu coraz więcej osób dokonuje płatności telefonem. Jak używać NFC w Androidzie?

Jedno jest pewne, nim postanowimy zapłacić smartfonem, musimy sprawdzić, czy nasz bank daje możliwość dokonywania transakcji za pomocą tej opcji. Jeśli tak, to możemy dokonać pierwszej próby płatnością tą metodą. Poniżej instrukcja:

  1. Na początku należy w obydwu urządzeniach włączyć NFC. Możemy to zrobić za pomocą menu Ustawienia→ Łączność→ Połączenia→ Udostępnianie oraz wybrać połączenie NFC. Jednak decydowanie szybciej będzie przesunąć palcem od góry do dołu kranu i włączyć funkcję poprzez kliknięcie jej ikonki.
  2. Nim dokonamy płatności, należy zainstalować aplikację naszego banku i uruchomić w niej płatności metodą NFC. Gdybyśmy mieli z tym problem, warto skontaktować się z bankiem poprzez infolinię, gdzie z pewnością konsultant przekaże nam dokładnie instrukcje, jak możemy to zrobić.
  3. Teraz musimy jedynie włączyć dostęp do internetu i zbliżyć telefon do terminala płatniczego. Ważne jest, by nasz telefon był odblokowany i miał włączony ekran. I gotowe, płatność wykonana.

Jak używać NFC w iPhone?

W przypadku iPhone’a do płatności za pomocą NFC musimy skorzystać z aplikacji Apple Pay. Na początku należy upewnić się, że nasz bank współpracuje z systemami iOS do płatności telefonem. Dodatkowo nasz iPhone musi posiadać wbudowany moduł NFC, który posiada większość nowych modeli. Jeśli obydwa warunki są spełnione, wystarczy postępować zgodnie z poradnikiem:

  1. Pierwszy krok polega na dodaniu naszej karty płatniczej do aplikacji Wallet, ponieważ jest ona połączona z Apple Pay. Wystarczy włączyć aplikacje i kliknąć \Dodaj kartę\
  2. co spowoduje uruchomienie aparatu w celu wykonania zdjęć karty płatniczej. Dzięki temu nie tracimy czasu na przepisywanie danych. Jedyne co musimy wpisać to: data ważności i kod CVV. Na koniec należy zaakceptować cały proces w aplikacji lub na stronie internetowej banku.
  3. Ostatni krok to wejście w aplikację Apple Pay, kiedy chcemy dokonać płatności. Akceptacja pinem lub za pomocą linii papilarnych i zbliżenie smartfona do terminala płatniczego. Korzystając z tej aplikacji, wyświetlacz nie musi być uruchomiony, jak w przypadku płatności telefonem z Androidem.

Wymiana plików za pomocą NFC

NFC możemy wykorzystać również do przesyłania plików np. zdjęć. Jest to zdecydowanie szybszy sposób, niż korzystając z Bluetooth’a, gdzie cały proces jak dłuższy. Jeśli więc my oraz osoba, do której chcemy przesyłać plik, posiada telefon wyposażony w NFC, jest to możliwe. Oto cały proces w kilku krokach:

  1. Na początku należy w obydwu urządzeniach włączyć NFC. Możemy to zrobić za pomocą menu Ustawienia→ Łączność→ Połączenia→ Udostępnianie oraz wybrać połączenie NFC. Jednak decydowanie szybciej będzie przesunąć palcem od góry do dołu kranu i włączyć funkcję poprzez kliknięcie w jej ikonkę.
  2. Teraz musimy przejść np. do galerii i wybrać konkretne zdjęcie do przesłania.
  3. Następnie należy zbliżyć do siebie tylną częścią obydwa telefony, po czym urządzenie wysyłające bądź obydwa powinny zawibrować.
  4. Na koniec zarówno wysyłający, jak i odbierający musi zatwierdzić komunikat, który pojawi się na ekranie (zezwolenie na wysłanie/odebranie).

Korzystając z technologii zbliżeniowej z pewnością, zaoszczędzimy wiele czasu zarówno podczas płatności, jak i przesyłania plików. Jeśli więc wiemy już jak używać NFC, warto nie rezygnować z tej opcji w naszym smartfonie.

Zobacz więcej poradników o podobnej tematyce:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)