Jak walczyć z promieniowaniem komórek
21.02.2009 20:21, aktual.: 21.02.2009 21:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie od dziś mówi się o tym, że komórki nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Różni naukowcy z całego świata dowodzą, że duże natężenie promieniowania powoduje raka czy nawet impotencję. Jak sobie z tym radzić? Zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.
Nie od dziś mówi się o tym, że komórki nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Różni naukowcy z całego świata dowodzą, że duże natężenie promieniowania powoduje raka czy nawet impotencję. Jak sobie z tym radzić? Zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.
Czym grożą komórki
Zdjęcie powyżej pokazuje jak komórka wpływa na ludzi w różnym wieku. Jak widać, w najgorszej sytuacji są dzieci. Absorbują one dużo więcej szkodliwego promieniowania niż osoby dorosłe. Co więcej, w przypadku najmłodszych użytkowników telefonów, skutkiem promieniowania może być również osłabiona pamięć, brak koncentracji czy bóle głowy. Kobiety w ciąży szczególnie powinny mieć się na baczności, promieniowanie niekorzystnie działa również na płód.
Innym faktem jest, że stare telefony komórkowe mają o wiele bardziej negatywne działanie na nasze szare komórki. W serwisie IDG.pl znalazł się nawet ranking telefonów których promieniowanie najniekorzystniej wpływa na nasze ciało (został on jednak opublikowany w 2001 roku, co oznacza, że większość z tych telefonów wyszło już z użycia). Nowe telefony podlegają coraz bardziej restrykcyjnym normom które nakazują redukować promieniowanie.
Trochę się postraszyliśmy, ale co z tym fantem zrobić? Jak temu wszystkiemu przeciwdziałać?
Sposoby na groźby ze strony komórek
Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć czas kiedy trzymamy komórkę przy głowie. Najpopularniejszym dzisiaj sposobem są słuchawki bluetooth. Są one teraz tak powszechne, że nikogo nie dziwi osoba idąca przez miasto gadająca "do siebie". Są tak małe, lekkie i niezauważalne, że czasami trudną ją zauważyć. Można je kupić już za kilkadziesiąt złotych na allegro czy w sklepach typu Media Markt. Ich wybór jest tak duży, że każdy znajdzie model dla siebie. Jest to inwestycja nie tylko w nasze zdrowie, ale również bezpieczeństwo np. podczas prowadzenia samochodu czy po prostu w wygodę. Warto również wspomnieć o muzycznych wersjach tych urządzeń. Dodatkową korzyścią w przypadku tego typu słuchawek jest to, że słuchając muzyki nie musimy się obawiać, że przegapimy jakieś połączenie. Najczęściej muzyka zostaje automatycznie przerwana.
Jeśli jednak nie chcemy korzystać z zestawów słuchawkowych ani z słuchawek Bluetooth, możemy zastosować urządzenie które redukują promieniowanie naszego telefonu. Jednym z takich urządzeń jest E-Waves. Ogranicza ono fale które tak niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Redukuje ono skutki długich rozmów takie jak bóle głowy czy brak koncentracji.
Oprócz korzystania z urządzeń zewnętrznych, jest kilka zasad które pomagają zachować nasze szare komórki przy życiu podczas użytkowania telefonu komórkowego. O czym więc należy pamiętać?
- Ograniczyć rozmowy. Nie wszystkie sprawy musimy załatwiać przez telefon. Czasami można wysłać SMSa, czasami e-maila. Niektórzy ludzie (szczególnie płeć piękniejsza) mają zwyczaj rozmawiania przez telefon nawet przez ponad godzinę. Czy nie lepiej i przyjemniej po prostu się spotkać?
- Prowadzić rozmowy w miejscach gdzie jest dobry zasięg. W miejscach gdzie jest on słabszy, telefon automatycznie zwiększa moc nadawania, co powoduje również, że promieniowanie staje się większe. Warto więc czasem wyjść z telefonem z budynku aby sygnał się poprawił. Świerze powietrze również nie zaszkodzi.
- Nie trzymać komórki przy głowie podczas nawiązywania połączenia. W tym czasie komórka nadaje z prawie maksymalną mocą. Wystarczy chwilę odczekać, np. do usłyszenia pierwszego sygnału. I tak nikt nie odbiera telefonu od razu, zazwyczaj trzeba go znaleźć, wyciągnąć z kieszeni/torebki, zobaczyć kto dzwoni i dopiero ewentualnie odebrać.
- Trzymać telefon ekranem do ciała. Anteny umiejscowione są zazwyczaj z tyłu telefonu, co oznacza, że w tę właśnie stronę emitują największą dawkę promieniowania. Ważne jest również, aby nigdy nie nosić komórki w okolicach serca. Odpadają więc wszelkiego rodzaju smycze (jak to w ogóle wygląda?!) oraz butonierki.
- Nie nosić komórki cały czas przy sobie. W samochodzie,w domu czy przy biurku nie musimy mieć telefonu w kieszeni. Może on leżeć np. pół metra od nas. Cały czas doskonale będziemy słyszeć nadchodzące połączenia, a przy okazji nie narażamy swojego zdrowia.
- Nie spać z telefonem! Komórki zastąpiły nam już wiele urządzeń, również budziki, ale to nie znaczy, że musi leżeć pod poduszką. Jak go położymy na szafce nocnej, czy krześle obok biurka, nie dość, że równie dobrze usłyszymy budzik, to sięgnięcie po niego jeszcze bardziej nas rozbudzi.
- Nie rozmawiać w czasie przemieszczania się. Niestety to oznacza również jazdę samochodem. Podczas szybkiej zmiany położenia komórka zaczyna wzmacniać sygnał podobnie jak w przypadku kiedy zasięg jest słaby.
- Nie dotykać anteny podczas rozmowy. Budowa dzisiejszych telefonów wyeliminowała potrzebę instalacji wystających antenek, więc nie każdy wie gdzie ona jest. Może więc jednak zajrzeć do tej instrukcji?
- Nie rozmawiać przez komórkę w czasie burzy