Jak wybrać tablet?
Tablet to obecnie jedno z najpopularniejszych mobilnych urządzeń przenośnych, które podobnie jak smartfony oferuje użytkownikiem wiele możliwości w zależności od konfiguracji i wyposażenia dodatkowego. Jak wybrać dobry tablet? Na co zwrócić uwagę?
04.07.2018 | aktual.: 31.07.2018 15:04
Tablet dla dzieci czy tablet do pracy?
Ze względu na uniwersalność tych urządzeń i umiejscowienie ich między smartfonami a laptopami, warto już na początku zakupu zastanowić się, co będzie głównym przeznaczeniem naszego tabletu. Obecnie wyróżnia się na rynku całą gamę specjalizacji tego typu urządzeń, z których najczęściej poszukiwany jest tablet dla dzieci, tablet muzyczny, multimedialny, tablet do gier czy tablet do pracy z wieloma dokumentami jednocześnie. Również, dzięki rozbudowanemu wyposażeniu dodatkowemu tablet może pełnić funkcję GPS-a, a nawet projektora uzyskującego obraz o powierzchni 70 cali.
System operacyjny w tablecie
System to niezwykle ważny element wyposażenia tabletu, który w znacznej mierze odpowiada za płynną pracę urządzenia. Jaki system operacyjny w tablecie wybrać? Obecnie na rynku wyróżnia się trzy najpopularniejsze systemy operacyjne, czyli:
Dwa pierwsze uważane są za najwydajniejsze, dlatego można polecić je tym, którzy szukają tabletów do gier i wyświetlania wysokiej jakości multimediów. Jeśli jednak częściej korzystasz z tabletu w pracy, lepszym wyborem może okazać się tablet z systemem Windows. Skojarzenia z PC nie są tu przypadkowe, bo urządzenia z tym systemem znacznie lepiej obsługują wiele aplikacji znanych nam z wersji Windowsa na komputery stacjonarne jak np. Outlook Express.
Jaką obudowę do tabletu wybrać?
Nikogo nie zdziwi fakt, że obudowa urządzeń przenośnych powinna być przede wszystkim wytrzymała i wygodna. Wiele godzin spędzonych z tabletem w rękach nie powinno obciążać stawów, a fakt, że urządzenie mamy najczęściej przy sobie podobnie jak smartfon sprawia, że jest on narażony na wiele uszkodzeń i obtarć. Z tego względu, szczególnie polecane są tablety wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych, a nawet aluminium. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na umiejscowienie głośników. Aby dźwięk docierał do nas w jak najlepszej jakości znacznie lepszym wyborem będzie tablet z głośnikami umieszczonymi z przodu obudowy niż wersja mająca je z boku czy z tyłu.
Jaki wyświetlacz w tablecie?
Jeśli chodzi o parametry wyświetlacza, powinno się zwracać szczególną uwagę na przekątną ekranu zgodnie z zasadą, że im jest większa, tym większy będzie wyświetlający obrazy ekran. Z tego powodu dla użytkowników oglądających dużo multimediów poleca się tablety z ekranami w granicach 10 cali, a tym, którzy szukają urządzenia do gier, powinno wystarczyć urządzenie posiadające ok. 6-8 cali przekątnej.
Wydajność tabletu - jak określić?
Wydajność to cecha, która pozwala uzyskać płynne działanie procesów, szczególnie w przypadku zaawansowanych gier i aplikacji. Jest to uzależnione w znacznej mierze od systemu, jaki zainstalowany jest na danym urządzeniu oraz parametrów samego procesora i pamięci operacyjnej RAM. W ten sposób możemy wybierać pomiędzy urządzeniami z systemem Windows, w których stosuje się szybkie i bardzo popularne z komputerów PC procesory Intel. Aby tablet z Windowsem działał płynnie, poleca się zestawienie go z przynajmniej 2 GB pamięci operacyjnej RAM.
Kolejna możliwość to tablety z chyba najpopularniejszym obecnie systemem Android, który uważany jest jednak za najbardziej wymagający. Z tego względu Androida zestawia się najczęściej z układem procesorów dysponującym 8 rdzeniami i przynajmniej 3 GB pamięci RAM. Ostatni i uważany za nawydajniejszy jest system iOS, którego twórcą jest firma Apple. Urządzenia amerykanów są drogie, ale dają gwarancję płynnej obsługi każdej aplikacji i nowoczesnej gry, czego przykładem może być flagowy tablet Apple iPad.
Łączność w tablecie
W zależności od przeznaczenia urządzenia możliwość uzyskania połączeń z sieciami GSM będzie mniej lub bardziej potrzebna. W ten sposób użytkownik, który chciałby korzystać z tabletu jak ze smartfona, zainteresuje się modelami, które w swojej specyfikacji posiadają możliwość odbioru sieci 3G, 4G, LTE czy Wi-Fi. Natomiast ci rejestrujący dużo materiałów audiowizualnych oraz tworzący notatki, które wysyłają do innych użytkowników lub własnego PC, powinni zwrócić uwagę na modele z technologią Bluetooth, a dodatkowe wejście HDMI pozwoli połączyć się np. z wysokiej klasy telewizorem, aby wyświetlić materiały audio&video znajomym.
Dodatkowe wyposażenie w tablecie
Dokonując wyboru odpowiedniego tabletu, warto również zwracać uwagę na dodatki, w jakie producent wyposażył urządzenie. Obecnie szczególnie popularnym rozwiązaniem są tablety posiadające wbudowany moduł GPS. Dzięki temu podobnie jak większość smartfonów, taki tablet można wykorzystywać jako klasyczną nawigację zarówno podczas zwiedzania miasta pieszo, jak i podróży samochodem.
Kolejnym niezwykle praktycznym dodatkiem, jakie spotyka się w nowoczesnych modelach tabletów, jest wejście na kartę SIM. W ten sposób użytkownik ma możliwość korzystania z telefonicznych funkcji urządzenia, jak rozmowy, przesyłanie materiałów audiowizualnych oraz łączność z internetem poprzez popularne sieci 3G, 4G i LTE.
Na koniec warto wspomnieć o najnowszym standardzie, a więc tabletach wyposażonych w dodatkowy projektor. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu o powierzchni 70 cali, co znacznie umili oglądanie filmu w rodzinnym gronie czy uatrakcyjni prezentację podczas spotkania biznesowego.
Jak wybrać tablet dla dziecka?
Tablet dla dziecka to obecnie bardzo często poszukiwana kategoria ze względu na fakt coraz większego zainteresowania dzieci nowymi technologiami, w tym głównie grami. Ze względu na wiek, rzeczą priorytetową jest zadbanie o zdrowie dziecka oraz zwrócenie uwagi na wytrzymałość urządzenia, które narażone jest na uszkodzenia podczas korzystania z niego w szkole czy na powietrzu. Z tego względu tablet dla dziecka powinien być wytrzymały oraz lekki, aby nie obciążał stawów dziecka podczas dłuższego użytkowania.
Ponadto tego typu urządzenie powinno mieć pojemną baterię ze względu na częste używanie tabletów przez dzieci w plenerze i miejscach, gdzie ładowanie baterii jest utrudnione. Co, więcej do tabletu przeznaczonego dla dziecka warto dokupić wytrzymałe etui i folie zabezpieczającą ekran, aby zwiększyć bezpieczeństwo sprzętu.
Jak wybrać tablet do gier?
Tablety, których przeznaczeniem jest obsługa zaawansowanych gier, wymagają dobrej jakości ekranu pozwalającego na wyświetlanie obrazów w wysokiej jakości Full HD. Ponadto, aby urządzenie poradziło sobie z wysokimi wymaganiami nowoczesnych produkcji, powinno dysponować znaczną ilością pamięci operacyjnej. Jest to również uzależnione od systemu, jaki posiada tablet.
W ten sposób system Android uważa się za najbardziej wymagający, dlatego tablet do gier z tym systemem powinien dysponować pamięcią na poziomie 3 GB RAM. Alternatywą są tablety od Apple'a, które posiadają system iOS, wymagający mniej, bo 2 GB RAM do zachowania płynności pracy podczas obsługiwania gier.
Zobacz także: