Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

Bateria
Bateria
Źródło zdjęć: © vadimphoto1@gmail.com / depositphotos.com
Miron Nurski
07.02.2017 15:28, aktualizacja: 05.09.2017 13:34

Sposobów na wydłużenie pracy smartfona na jednym ładowaniu jest mnóstwo. Nie chcę jednak przytaczać banałów typu "sięgaj po telefon tylko wtedy, gdy go potrzebujesz", które negatywnie wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Zamiast tego skupię się na sposobach, których nawet nie odczujecie. Odczują je natomiast wasze baterie.

Używaj mobilnych stron internetowych zamiast aplikacji

W pierwszej kolejności warto pozbyć się oficjalnej aplikacji Facebooka. Jest ona niezwykle energożerna, a ostatnio ten problem jeszcze bardziej się nasilił. Mobilna strona funkcjonalnością niewiele aplikacji ustępuje, a jest znacznie przyjaźniejsza baterii.

Facebook to aplikacja, którą w trosce o baterię warto usunąć z telefonu
Facebook to aplikacja, którą w trosce o baterię warto usunąć z telefonu

Warto dodać, że wiele popularnych przeglądarek pozwala umieścić skrót do strony internetowej na pulpicie smartfona. Wówczas korzystanie z przeglądarki przestaje być mniej wygodne niż używanie aplikacji.

Zablokuj dostęp do lokalizacji aplikacjom, które nie potrzebują GPS-u do działania

Jednym ze źródeł dochodów twórców aplikacji jest handel danymi zbieranymi od użytkowników. Możesz się zdziwić, jak wiele apek zbiera informacje o twoim aktualnym położeniu. Dotyczy to nawet tych programów, które - od strony funkcjonalnej - w ogóle GPS-u nie używają.

Nie każda aplikacja wymaga GPS-u do działania
Nie każda aplikacja wymaga GPS-u do działania

Funkcja zarządzania uprawnieniami dostępna jest zarówno w Androidzie (od 6.0 Marshmallow), jak i Androidzie. Warto zajrzeć do ustawień prywatności i zablokować dostęp do lokalizacji apkom, które nie potrzebują jej do działania.

Wychodzisz z domu lub biura? Wyłącz Wi-Fi

Wiele osób zostawia moduł Wi-Fi włączony nawet wtedy, gdy telefon nie jest połączony z żadną siecią. To błąd. Moduł pracuje bowiem wówczas pełną parą starając się zlokalizować sieć, z którą mógłby się połączyć. To źle wpływa na baterię.

Wi-Fi - nie używasz, wyłącz
Wi-Fi - nie używasz, wyłącz

Jeśli zatem wiesz, że w ciągu kilku najbliższych godzin będziesz się znajdował z dala od znanych sieci Wi-Fi, wyłącz moduł w ustawieniach. Analogicznie postępuj z modułami Bluetooth czy GPS - nie używasz, wyłącz.

Brak zasięgu? Włącz tryb samolotowy

Choć pokrycie sieci LTE jest w naszym kraju relatywnie wysokie, miejsc bez zasięgu nie brakuje. Lasy, góry, piwnice - w takich lokalizacjach anteny telefonów pracują z wytężoną mocą, gdyż - niczym człowiek pozbawiony dostępu do tlenu - desperacko próbują złapać sygnał. Bateria topnieje wówczas w oczach.

Nie ma sensu mieć aktywnych anten na pustyni
Nie ma sensu mieć aktywnych anten na pustyni

Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas będziesz się znajdował w terenie, gdzie zasięg jest bardzo słaby

lub nie ma go wcale, aktywuj tryb samolotowy. Zaoszczędzoną energię będziesz mógł poświęcić np. na robienie zdjęć.

Masz smartfon z ekranem OLED? Unikaj jasnych tapet i interfejsów

Wyświetlacze OLED, w przeciwieństwie do paneli LCD, nie mają dodatkowego podświetlenia; każdy piksel sam wydziela światło i żyje swoim własnym życiem. Im więcej czerni znajduje się na ekranie, tym więcej pikseli pozostaje nieaktywnych lub wydziela delikatne światło. Najbardziej energożerna jest biel.

Galaxy S7 edge z ekranem AMOLED lubi ciemne tapety
Galaxy S7 edge z ekranem AMOLED lubi ciemne tapety

Aby zauważalnie wydłużyć czas na baterii, warto zadbać o to, by ekran wyświetlał jak najwięcej czerni. Ustaw ciemną (najlepiej całkowicie czarną) tapetę, a w aplikacjach, które to umożliwiają, aktywuj ciemny motyw graficzny. Akumulator odetchnie z ulgą.

Wyświetlacze OLED mają m.in. smartfony Samsunga z Linii Galaxy S, Galaxy Note czy Galaxy A czy wybrane telefony Lenovo Moto.

Jeśli wy także macie swoje sposoby na poprawę czasu pracy telefonu na jednym ładowaniu, podzielcie się nimi w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)