Zobacz jak wytrzymały jest bezramkowy Xiaomi Mi MIX

Zobacz jak wytrzymały jest bezramkowy Xiaomi Mi MIX

Zobacz jak wytrzymały jest bezramkowy Xiaomi Mi MIX
Mateusz Żołyniak
16.11.2016 14:12, aktualizacja: 16.11.2016 15:12

Czy ceramika jest dobrym materiałem do tworzenia obudów smartfonów? Tak, ale ma ona jedną zasadniczą wadę.

Firma Xiaomi często chwali się jakością wykonania obudów swoich smartfonów, które zrobione są z materiałów premium, jak metal, szkło Corninga czy nawet ceramika. Często jednak zapowiedzi producenta nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, czego najlepszym przykładem jest flagowy model Mi 5, który można dość łatwo złamać w pół (np. siadając z telefonem w tylnej kieszeni).

Xiaomi Mi5 Bend Test - Scratch test - Burn test - Durability test

Dobrze widać to choćby na powyższym materiale przygotowanym przez autora kanału JerryRigEverything. Warto dodać, że nie jest to jedyny smartfon Xiaomi, który nie przeszedł testu wytrzymałości Zacka. Czy sytuacja powtórzy się także w przypadku najnowszego modelu Mi MIX?

Jak wytrzymały jest Xiaomi Mi MIX?

Bezramkowy smartfon Xiaomi, który jest jedną z najgorętszych nowości w tym roku, trafił już w ręce Zacka. Ten od razu zabrał się za sprawdzanie wytrzymałości jego obudowy, czego przebieg możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

The Bezel-less Mi Mix - BEND TEST and Ceramic Scratch Test

Jeżeli nie możecie od razu zapoznać się z materiałem, to przybliżę wnioski, jakie płyną z testu. W skrócie - Mi MIX jest o wiele bardziej wytrzymały niż Mi 5 i przeszedł wszystkie tortury, jakim poddał go autor kanału JerryRigEverything.

Bardziej obszerne wnioski? Oto one:

  • cała obudowa wykonana została z ceramiki, która można zarysować dopiero przy wykorzystaniu narzędzi/przedmiotów o twardości 8 w skali Mohsa, co oznacza, że nawet pod długim użytkowaniu nie powinny pojawić się na niej żadne trwałe ślady;
  • przyciski funkcyjne również wykonane są z ceramiki, która ma dokładnie taką samą trwałość;
  • ekran mi Mi MIX-a można zarysować wykorzystując narzędzie o twardości co najmniej 6 w skali Mohsa, co wskazuje na wykorzystanie tafli ochronnej klasy Gorilla Glass 4, a więc pod tym względem nie różni się on od Mi 5/5s i większości topowych smartfonów;
  • osłony obiektywu aparatu i czytnika linii papilarnych wykonane są z materiału tej samej klasy, co tafla chroniąca ekran, więc nie będą łatwe do porysowania;
  • ceramiczna obudowa smartfona Xiaomi jest sztywna i bardzo wytrzymała - nie można jej wygiąć nawet przykładając dużą siłę;
  • pokrywa mocowana za pomocą wielu małych uchwytów - gdy tylny panel odczepił się po próbie wyginania, wystarczy na powrót wcisnąć do ramki;
  • piksele na ekranie czernieją pod wpływem przypalania, ale wracają po chwili do stanu wyjściowego, jak w innych IPS-ach.

Nie ma róży bez kolców

Patrząc na nagranie przygotowane przez Zacka w głowie może zrodzić się obraz ceramiki jako materiału idealnego do tworzenia obudów smartfonów. Gdy dodać do tego warstwę chroniącą ekran z szafirowego szkła, można otrzymać smartfona, którego w normalnych warunkach praktycznie nie można zarysować.

Nie bez powodu wspomniałem jednak o szafirowym szkle. Jest ono cięższe do porysowania niż hartowane chemicznie rozwiązania Corninga czy Asahi Glass, ale niestety o wiele łatwiej je rozbić. Podobnie jest z ceramiką - materiał ten ma bardzo twardą powierzchnię, ale jego strukturę wewnętrzną łatwiej naruszyć w wyniku uderzenia niż w przypadku stopów metali.

Oto, co może stać się z Xiaomi Mi MIX, który wypadnie z ręki
Oto, co może stać się z Xiaomi Mi MIX, który wypadnie z ręki© mydrivers

Zaraz po premierze urządzenia przekonał się o tym jeden z odwiedzających sklep Xiaomi w mieście Hangzhou, któremu Mi MIX wypadł z ręki. W wyniku upadku ceramiczna ramka i warstwa ochronna ekranu popękały, co uchwycono na powyższym zdjęciu. Potwierdza to ekipa serwisu PhoneRadar, której sprzęt upadł z wysokości... 1 stopy, czyli ok. 30 cm.

Our Xiaomi Mi MIX Edgeless Display Cracked from 1 Ft Drop - PhoneRadar

Xiaomi naprawdę się postarało, ale z Mi MIX-em trzeba obchodzić się ostrożnie

Materiał z kanału JerryRigEverything pokazuje, że Chińczycy odrobili lekcję. Mi MIX ma o wiele bardziej solidną i trwałą konstrukcję niż modele z serii Mi 5, a zastosowanie ceramiki sprawia, że powierzchnia urządzenia jest odporna na zarysowania. Z urządzenia należy korzystać jednak uważnie.

Etui do Xiaomi Mi MIX
Etui do Xiaomi Mi MIX

Wystarczy, że Mi MIX raz wyślizgnie się z ręki i wizyta w serwisie gwarantowana. O to nie będzie wcale trudno, gdyż smartfon jest cienki, a jego powierzchnia dość śliska. Wychodzi więc na to, że Xiaomi nie od parady dodaje do zestawu etui, które ma zapewniać pewny chwyt, a być może będzie również w jakimś stopniu amortyzować w razie upadku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)