Jak zablokować czyjś numer? Podpowiadamy najprostsze sposoby

Jak zablokować czyjś numer? Podpowiadamy najprostsze sposoby
27.12.2019 11:56
Jak zablokować czyjś numer telefonu?
Jak zablokować czyjś numer telefonu?
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Klaudia Stawska-Magdziak
Klaudia Stawska-Magdziak

Co zrobić, gdy ciągle wydzwania do nas natrętny telemarketer czy osoba, z którą nie chcemy się kontaktować? W takim wypadku najprostszym sposobem na rozwiązanie problemu może być zablokowanie niechcianego numeru. Podpowiadamy, jak zrobić to prosto i skutecznie.

Jeśli zastawiasz się, jak mogę zablokować czyjś numer, to najprościej będzie to zrobić z poziomu telefonu. Połączenia przychodzące bez większego problemu możemy zablokować z poziomu fabrycznych ustawień telefonu - nie jest do tego potrzebna żadna zewnętrzna aplikacja.

Jak zablokować czyjś numer telefonu na iPhonie?

Użytkownicy iPhone'ów bez większych problemów mogą blokować niechciane połączenia. W tym celu wystarczy wejść w informacje o numerze telefonu na liście ostatnich połączeń i z listy wybrać opcję "Bloku tę osobę". W tym wypadku zostaną zablokowane rozmowy telefoniczne, wiadomości i FaceTime od osoby, której numer zostanie zablokowany.

Jak zablokować czyjś numer na iPhonie?
Źródło zdjęć: © fot. Redakcja
Jak zablokować czyjś numer na iPhonie?

Jak zablokować czyjś numer telefonu na Androidzie?

Sytuacja w przypadku telefonów z Androidem może być nieco bardziej skomplikowana, ponieważ niemal każdy producent smartfonów udostępnia własną nakładkę na system. Z tego względu trudno jest powiedzieć, jak proces blokowania niechcianego numeru będzie wyglądał, na danym urządzeniu i czy w ogóle producent przewidział taką opcję. Jeśli nasz telefon umożliwia blokowanie niechcianych połączeń, to ogólna zasada jest bardzo podobna to czynności, którą musimy wykonać na iOSie.

W celu zablokowania czyjegoś numeru musimy wejść na listę ostatnich połączeń i wybrać numer, który chcemy zablokować. Następnie z menu wybieramy opcję "Blokowanie/odblokowywanie numeru" (nazwa może różnić się w zależności od posiadanego smartfona z systemem Android) i wybieramy odpowiednią opcję. Możemy osobno zablokować przychodzące wiadomości lub połączenia albo skorzystać z obu opcji.

Zobacz też: Wielki Test Smartfonów za 500 zł

Blokowanie nieznanych numerów na systemie Android

Google przypomina również, że w telefonach z systemem Android 6.0 lub nowszym mamy możliwość zablokowania połączeń przychodzących z nieznanych numerów. W tym celu należy otworzyć aplikację "Telefon" i kliknąć "więcej". W "Ustawieniach" wybieramy opcję "Zablokowane numery" i włączamy "Nieznane". Spowoduje to zablokowanie połączeń z numerów prywatnych i niezidentyfikowanych. Połączenia będą możliwe jedynie z numerami, które znajdują się na liście "Kontaktów".

Jak zablokować czyjś numer telefonu u operatora?

Niestety operator nie przyjdzie nam z pomocą w każdym przypadku, jednak jest on w stanie zablokować wiadomości SMS z numerów "Premium". Możemy również zablokować połączenia przychodzące z numerów zastrzeżonych, jednak w pojedynczych przypadkach operatorzy nie dają klientom możliwości blokowania niechcianych numerów telefonów.

Jeśli zależy nam na zablokowaniu połączeń przychodzących z numerów zastrzeżonych, to należy aktywować usługę ACR. Osoba, które będzie próbowała się do nas dodzwonić z numeru zastrzeżonego otrzyma komunikat:

"Abonent, którego numer wybrałeś, nie przyjmuje połączeń z numerów zastrzeżonych. Jeżeli chcesz się z nim połączyć, włącz prezentację numeru".

Aktywacja usługi jest bezpłatna. Jednak może okazać się, że w ten sposób nie unikniemy połączeń od nachalnych telemarketerów, ponieważ coraz częściej numery z call center nie są zastrzegane. Opcja nie ochroni nas także przed większością spamu czy niebezpiecznymi numerami, które łudząco przypominają połączenia krajowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)