Jak przenieść dane aplikacji i save'y z gier na nowy telefon z Androidem

Jak przenieść dane aplikacji i save'y z gier na nowy telefon z Androidem

Jak przenieść dane aplikacji i save'y z gier na nowy telefon z Androidem
Marek Pruski
09.05.2016 10:47, aktualizacja: 09.05.2016 12:47

Zmiana urządzenia lub brak pamięci, mogą sprawić, że będziemy zmuszeni odinstalować gry i aplikacje, które mamy na urządzeniu. Można jednak zachować rekordowe wyniki gier czy ustawienia niektórych apek. W tym poradniku pokażę jak je skopiować dane aplikacji na nowy telefon lub zapisać je i przechować do ponownego zainstalowania.

Przestawię wam sposób, który nie wymaga roota, wymaga za to jednorazowego połączenia telefonu z komputerem i wiąże się z instalacją aplikacji. Sprawdzony sposób, sam go używam.

 1. Zainstaluj na telefonie aplikację Helium. Darmowa wersja jest w pełni funkcjonalna i do tego sposobu w zupełności wystarczy.
 2. Na komputerze zainstaluj program Helium Desktop. Pobierzesz go ze strony producenta. Dostępne są tam wersje na systemy Windows/Mac OS/Linux
 3. Włącz aplikację Helium na telefonie.
 4. Jeśli telefon nie ma włączonej opcji debugowania USB, aplikacja to wykryje. Przeniesie cię wtedy do ustawień, gdzie będziesz musiał tę opcję włączyć.
 5. Po włączeniu trybu debugowania i zaakceptowaniu pierwszego komunikatu, urządzenie rozpocznie wyszukiwanie komputera PC/Mac.
 6. Podłącz telefon kablem USB do komputera.
 7. Na komputerze włącz wcześniej zainstalowany program Helium Desktop.
 8. Telefon powinien automatycznie połączyć się z komputerem. Zasygnalizuje to zarówno program na komputerze, pokazując poniższy komunikat, jak i telefon, przechodząc do dalszej części ustawień.
 9. Jeśli telefon dalej nie umie połączyć się z programem, zmień tryb połączenia z MTP na PTP. Aplikacja przeniesie cię do odpowiedniego menu ustawień. W niektórych telefonach możesz je też wywołać ściągając na dół pasek powiadomień. Upewnij się także, że masz zainstalowane na komputerze aktualne sterowniki do swojego telefonu. Komputer wyszukuje je i instaluje automatycznie, jednak gdyby tego nie zrobił, posłuż się linkami na stronie wydawcy programu
 10. Kiedy twoje urządzenie już się połączyło, możesz odłączyć kabel USB i korzystać z aplikacji. W zakładce „Kopia zapasowa” znajdziesz wszystkie zainstalowane aplikacje, zarówno te systemowe jak i te pobrane.
 11. Zaznacz jedną lub kilka aplikacji, których dane chcesz zapisać oraz wybierz przycisk „Kopia zapasowa” u dołu ekranu.
 12. Wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać kopię (Pamięć urządzenia / Dropbox, Box, Dysk Google)
 13. Telefon najpierw pokaże komunikat, a potem przeniesie cię do miejsca, w którym będziesz musiał podać hasło backupu. Domyślnie nie jest ono zdefiniowane, więc nie trzeba nic wpisywać, wystarczy poczekać 3-5 sekund.
 14. Po chwili rozpocznie się tworzenie kopii. Zapisaną kopię można przywrócić tylko, kiedy aplikacja jest zainstalowana na urządzeniu. Aplikacja daje także możliwość synchronizacji z dyskiem Google, przez co można przerzucać dane między urządzeniami połączonymi z tym samym kontem. Wszystkie zapisy danych zrobione w aplikacji, znajdują się w folderze o nazwie „carbon” domyślnie w pamięci urządzenia.

Zapisy danych aplikacji można przechowywać na telefonie, lub skopiować je na komputer by potem przerzucić do nowego urządzenia. W drugim przypadku, ważne jest by były one w tej samej lokalizacji (folder główny urządzenia). Poniżej sposób jak przywrócić dane do aplikacji.

 1. Jeśli pracujesz już na innym urządzeniu, musisz powtórzyć kroki od 1-9 powyższego poradnika Włącz aplikację Helium i wejdź w zakładkę „Przywracanie i synchronizacja”
 2. Wybierz urządzenie, z którego chcesz odtworzyć dane – np. Wewnętrzna pamięć
 3. Zaznacz jedną lub kilka aplikacji, które chcesz przywrócić. Przywracana aplikacja musi być zainstalowana, jeśli nie jest, Helium przeniesie cię do Sklepu Play
 4. Wybierz przycisk „Przywracanie” u dołu ekranu. Ponownie pojawi się pole wpisywania hasła backupu. Domyślnie jest ono niezdefiniowane, więc wystarczy poczekać kilka sekund a okienko samo zniknie.

Powyższy sposób może nie działać na wszystkich telefonach (szczególnie skarżą się na to użytkownicy modeli LG). Po zrestartowaniu telefonu, trzeba będzie znowu połączyć go z komputerem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)