Jak zeskanować i pokolorować czarno-białe zdjęcie? Wystarczy telefon i kilka kliknięć

Jak zeskanować i pokolorować czarno-białe zdjęcie? Wystarczy telefon i kilka kliknięć
Miron Nurski

27.04.2020 14:17, aktual.: 27.04.2020 18:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Digitalizowanie i kolorowanie starych zdjęć nigdy nie było prostsze. Jest na to aplikacja.

Do niedawna kolorowanie czarno-białych zdjęć było żmudnym procesem, wymagającym niemałych umiejętności, co przekładało się na wysokie koszty. Dziś przeglądając oferty grafików zauważyłem, że wzbogacenie pojedynczej fotki o barwy to wydatek na poziomie ok. 50 zł.

Z 50 zł można jednak zjechać do 0 zł, a czas oczekiwania na kolorową fotkę może spaść z kilku dni do kilku sekund. Oto jak przejść przez cały proces korzystając jedynie ze smartfonu.

Etap I: skanowanie zdjęć na smartfonie

Mobilnych apek do skanowania jest od groma. W przypadku zdjęć w mojej ocenie bardzo dobrze sprawdza się darmowy Skaner zdjęć Google.

Tutaj nie ma żadnej filozofii. Wystarczy uruchomić aplikację i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Całość sprowadza się do zrobienia fotografii pięciu zdjęć. Oprogramowanie łączy zebrane dane, korygując perspektywę i usuwając odblaski.

Obraz

Rezultaty są zazwyczaj bardzo dobre, choć oczywiście wiele zależy od jakości wbudowanego w telefon aparatu.

Etap II: kolorowanie czarno-białych zdjęć na smartfonie

Gdy skan czarno-białej fotki jest już gotowy, pora wziąć się za dodanie kolorów. Bardzo dobrze sprawdza się apka Colorize Images na Androida, która wykorzystuje sztuczną inteligencję.

Aby przekonać się o skuteczności tej aplikacji, przeprowadziłem prosty eksperyment.

Oto zdjęcie, z którego ręcznie usunąłem kolory:

Obraz

To fotka przerobiona przez Colorize Images:

Obraz

A tu oryginał:

Obraz

Jak widać, oprogramowanie dość dobrze zinterpretowało kolor skóry, nieba, trawy czy nawet jeansowej kurtki, bazując jedynie na odcieniach szarości. Z moich obserwacji wynika, że równie dobrze spisuje się także w przypadku sierści zwierząt czy charakterystycznych tworzyw (np. drewno).

Obraz
Obraz;

Co w przypadku bardziej skomplikowanych kadrów?

Zdjęcie z usuniętymi kolorami:

Obraz

Zdjęcie przerobione przez Colorize Images:

Obraz

Oryginał:

Obraz

W tym przypadku nie jest już tak - nomen omen - kolorowo. Sztuczna inteligencja rozpoznała i wiernie pokolorowała jedynie ludzkie twarze, a cała reszta to efekt zgadywanek. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, bo nie da się na podstawie czarno-białego zdjęcia ocenić np. koloru ubrań. Profesjonalny grafik też musiałby strzelać i interpretować rozkład barw po swojemu.

Obraz
Obraz;

W każdym razie rezultaty nie są złe. Zwłaszcza jak na prawie darmową apkę, będącą alternatywą dla usługi wycenionej na kilkadziesiąt zł.

Dlaczego prawie darmową? Colorize Images po instalacji pozwala bez ograniczeń pokolorować 10 zdjęć. Później użytkownik może zwiększyć limit oglądając reklamy lub wykupując dostęp na 8 godzin za 4,19 zł, na miesiąc za 7,89 zł, na rok za 52 zł lub dożywotni za 134,99 zł.

Digitalizowanie i kolorowanie wygrzebanych z szuflady zdjęć to przyjemny i pożyteczny sposób na zabicie nudy podczas #zostańwdomu.

Obraz
Obraz;
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)