Jak zrobić dobre zdjęcia w trakcie zimowych podróży [poradnik]

Jak zrobić dobre zdjęcia w trakcie zimowych podróży [poradnik]

© KB
© KB
Komórkomania.pl
16.12.2012 13:30, aktualizacja: 16.12.2012 14:30

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, a tym samym wyjazdy w góry czy dalej, w cieplejsze miejsca.  Nawet jeśli nie planujesz żadnej wyprawy, z pewnością będziesz miał więcej czasu na fotografowanie. Dzisiaj przedstawię zestaw wskazówek, które pomogą ci robić lepsze zdjęcia podczas zimowych wojaży.

Każdy wyjeżdżając w jakieś ciekawe miejsce robi mnóstwo zdjęć. Smartfona mamy zawsze przy sobie i robimy zdjęcia bez opamiętania. Często jednak,  gdy oglądam zdjęcia znajomych łapię się za głowę.

Horyzont!

Chyba najczęstszym błędem jest krzywy horyzont. O ile nie jest to zamiarem „fotografa”, horyzont zawsze powinien być poziomy. Sam mam często z tym problem przez moją wadę wzroku, ale udało mi się z tym poradzić – jak? Szukam czegoś pionowego w kadrze – i ustawiam ten obiekt tak, aby linia ramki przechodziła bezpośrednio przez niego. Proste zdjęcie gwarantowane!

Patrz, komponuj, pstrykaj

Prowadzenie wzroku jest również bardzo ważne przy fotografowaniu krajobrazów. Jeśli w miejscu, w którym fotografujesz przebiega droga – wykorzystaj ją i poprowadź nią wzrok w głąb kadru.

Obraz

Ciekawym elementem każdej kompozycji są również tzw. naturalne ramki. To elementy na zdjęciu, które w naturalny sposób domkną kadr. Może to być np. drzewo z jednej strony zdjęcia. Spróbuj – przekonasz się, że korzystając tylko z tych trzech wskazówek, zdjęcia będą lepsze. Na zdjęciu poniżej widzisz połączenie naturalnej ramki z prowadzeniem wzroku za pomocą ścieżki.

Pod słońce? Czemu nie!

Obraz

Przed robieniem takich zdjęć, poszukaj czy w Twoim aparacie nie ma trybu „pod słońce” lub „światło w z tyłu”. Dzięki temu to, co znajduje się na zdjęciu będzie jaśniejsze. Doskonale sprawdzi się również korekcja ekspozycji, którą ustaw na około +1. Pamiętaj, że robiąc zdjęcia pod światło koniecznie musisz mieć czysty obiektyw. Słońce obnaży każdy odcisk palca. Zdjęcia poniżej pokazują różnicę między trybem auto a sceną "słońce z tyłu". Jak widać różnica jest wyraźna.

Obróbka – dodaj zdjęciom jeszcze więcej uroku

Obraz

Ciekawe miejsce, trójpodział, prosty horyzont, słońce w kadrze i trochę obróbki – opanuj podstawy, a twoje zdjęcia krajobrazów będą wyglądać lepiej.

Autorem wpisu jest Jakub Kaźmierczyk, fotograf i bloger Fotoblogia.pl.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)