jakdojade.pl - perfekcyjny nawigator po miastach w komórce [recenzja]

jakdojade.pl - perfekcyjny nawigator po miastach w komórce [recenzja]
Krystian Bezdzietny

08.07.2012 15:38, aktual.: 08.07.2012 17:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od dłuższego czasu na rynku dostępna jest aplikacja jakdojade.pl, umożliwiająca dokładne wyznaczanie trasy pomiędzy wybranymi punktami na mapie w określonych miastach. Jak sprawdza się jakdojade.pl na co dzień? Nie ma sobie równych i jest aplikacją doskonałą!

Jak sprawdza się klient jakdojade.pl dla telefonów?

Po uruchomieniu należy wybrać miasto, dla którego chce się wyznaczać trasy, ewentualnie aplikacja, posiłkując się odbiornikiem GPS, zrobi to sama. Potem następuje automatyczna lokalizacja najbliższego przystanku i można zaczynać przygodę.

Obraz

Aby wyznaczyć trasę do konkretnego miejsca, należy wybrać opcję A-B. Jeżeli najbliższy przystanek zostanie zlokalizowany automatycznie, w polu lokalizacji początkowej pojawi się adres. Następnie trzeba określić lokalizację docelową, czyli punkt B. Może być nią dowolny przystanek w mieście, dokładny adres czy nawet punkt POI. Po wyznaczeniu trasy można ją spersonalizować. jakdojade.pl ma następujące filtry:

 • określanie czasu odjazdu/przyjazdu do wybranego celu;
 • określanie rodzaj trasy: wygodna (bez przesiadek, bez pośpiechu, bez chodzenia itd.), optymalna (kryteria zrównoważone), szybka (jeżeli trzeba - z przesiadkami, z chodzeniem itd., byleby szybko być na miejscu);
 • unikanie przesiadek (bez względu na punkt drugi);
 • korzystanie z wybranych środków komunikacji miejskiej (np. tylko autobusy, tylko tramwaje, wszystkiego naraz);
 • wyznaczanie tras pieszych wzdłuż drogi;
 • unikanie wybranych linii komunikacji miejskiej;
 • wyznaczanie trasy na podstawie linii preferowanych;
 • unikanie linii pospiesznych/linii strefowych;
 • tylko pojazdy niskopodłogowe;
 • minimalny czas przesiadki;
 • wybór operatorów komunikacji miejskiej.

Wyznaczmy więc najszybszą trasę z wrocławskiego przystanku Uniwersytet do przystanku Hala Stulecia:

Obraz

Moja trasa uwzględnia przesiadkę i krótki spacer. Z poziomu okna trasy (screen drugi) można uzyskać mnóstwo istotnych informacji:

 • jakie bilety trzeba kupić na trasie i **ile one kosztują **(ceny regularne);
 • dokładny czas podróży;
 • po wybraniu konkretnej linii wyświetla się lista wszystkich przystanków po drodze;
 • po wybraniu pola drogi pieszej (tam, gdzie jest napisane Około 1 min) pojawia się okienko z wyznaczoną trasą między przystankami, gdzie następuje przesiadka;.

Nawigacja krok po kroku

Można także nacisnąć zielony przycisk Nawiguj i wówczas jakdojade.pl, posiłkując się odbiornikiem GPS, zamieni się w kompleksową nawigację krok po kroku z uwzględnieniem środków komunikacji miejskiej. W tym trybie użytkownik jest informowany o każdym elemencie trasy: przesiadkach, rodzaju aktualnej trasy, ewentualnym opóźnieniu (na podstawie rozkładu); czasie dotarcia do celu czy kierunku jazdy (w iPhone'ach z GPS-em). Można też wyświetlić mapę z naniesionymi elementami trasy (w ustawieniach da się określić rodzaj mapy: zwykła, satelitarna, hybrydowa).

Poza wyznaczaniem trasy aplikacja ma kilka innych ciekawych funkcji. Najważniejsze z nich to możliwość wyświetlenia rozkładów jazdy dla poszczególnych linii komunikacji miejskiej czy przechowywanie w historii aplikacji wszystkich wyznaczonych tras. A jeżeli ktoś ma konto na jakdojade.pl, to można zarządzać własnymi punktami, np. dom czy uczelnia.

Aplikacja jakdojade.pl dla iOS-a działa rewelacyjnie. Wyznaczanie tras odbywa się błyskawicznie, a informacje ich dotyczące ładowane są w locie, wszystkie dane są aktualne. Na szczególną uwagę zasługuje genialne wykorzystanie potencjału takich elementów jak GPS czy kompas, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemu z dotarciem do celu.

W jakdojade.pl nie ma żadnych reklam, a opłata ponoszona podczas zakupu aplikacji nie jest opłatą abonamentową. Koszt aplikacji w App Store to 3,99 euro. W Google Play jakdojade.pl dostępna jest za darmo, podobnie jak w Ovi Store.

Podczas miesięcznych testów jakdojade.pl aplikacja nigdy mnie nie zawiodła, z każdego zakątka miasta poprowadziła mnie do domu. Interfejs zasługuje na piątkę z plusem - jest ładny, minimalistyczny i użyteczny. Nieczęsto spotyka się tak dopracowane i intuicyjne programy. Po zainstalowaniu jakdojade.pl Scheduler Poland poszedł w odstawkę i nie wydaje mi się, żebym przedłużył abonament na jego używanie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
miCal – recenzja
Zbyszek Kowal
TTPlayer [recenzja]
Zbyszek Kowal
myPill – recenzja
Zbyszek Kowal
Komentarze (0)