Jaki jest najpopularniejszy rozmiar ekranu w smartfonie?

Jaki jest najpopularniejszy rozmiar ekranu w smartfonie?

iPhone 6
iPhone 6
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
20.11.2015 09:14, aktualizacja: 02.03.2020 10:58

Wiecie jaki jest najpopularniejszy rozmiar ekranu w smartfonie na świecie? Gdybym ja miał odpowiedzieć na to pytanie, to celowałbym w urządzenia z 5-calowymi wyświetlaczami, tylko czy wtedy bym trafił?

Z racji tego, że coraz częściej testuję smartfony korzystałem już z urządzeń o bardzo różnych wyświetlaczach. Ostatnio regularnie wpadają mi w ręce dość duże produkty, ponieważ takie z ekranami mającymi przekątne o długości między 5,2, a 5,5 cala. Dla mnie obecnie jest to górna granica na jaką zdecyduje się przy wymianie swojego smartfona, ale wiele osób nie wyobraża sobie pracować na czymś tak wielkim i stawiają na sporo mniejsze produkty. Po przeciwnej stronie są klienci, którzy pokochali ogromne phablety. Dlatego właśnie obstawiałbym, że to 5-calowe urządzenia są obecnie najpopularniejsze. Według wyników przeprowadzonej kilka miesięcy temu ankiety Wy również postawilibyście na taki rozmiar.

I byśmy się nieco pomylili, ponieważ jest jeszcze Apple!

W moich wnioskach zapomniałem o firmie z Cupertino, która to ustala trendy na rynku i nie inaczej jest w kwestii najpopularniejszego rozmiaru ekranu. Można to sprawdzić dzięki badaniu przeprowadzonym przez DeviceAtlas. Firma ta dzięki swojej wtyczce sprawdziła przez jakie urządzenia użytkownicy wchodzą na tysiące stron internetowych z całego świata. Łącznie zostało wykrytych więcej niż 2000 tysiące różnych smartfonów stworzonych przez ponad 500 producentów. Warto również dodać, że liczba różnych systemów mobilnych przekroczyła 20, a przekątnych ekranu 170.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Patrząc na statystyki z 10 wybranych państw widać wyraźnie, że najpopularniejszym rozmiarem wyświetlacza jest 4,7 cala. W trzech krajach (Wielka Brytania, Australia i Japonia) takie urządzenia stanowią około 50% wszystkich produktów, a i w innych sprawdzonych miejscach jest to bardzo popularna wielkość. Poza nią klienci upodobali sobie także produkty z 5-, 5,1- oraz 5,5-calowymi ekranami.

Najpopularniejsze rozdzielczości ekranów w smartfonach (wybrane kraje)
Najpopularniejsze rozdzielczości ekranów w smartfonach (wybrane kraje)© DeviceAtlas

Co to jest rozdzielczość?

Rozdzielczość to jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących ekrany. Rozdzielczość jest miarą wysokości i szerokości ekranu wyrażaną w pikselach. Wzrost rozdzielczości w bezpośredni sposób przekłada się na szczegółowość wyświetlanego obrazu.

Najpopularniejsze rozdzielczości

Dominację Apple potwierdzają wykresy pokazujące najpopularniejszą rozdzielczość ekranu, ponieważ w wielu krajach jest nią 750 x 1334 pikseli, czyli dokładnie tyle ile ma iPhone 6 oraz 6s. Bardzo pozytywnym elementem jest to, że na drugim miejscu jest FullHD (1920 x 1080 pikseli). Cieszy fakt, że użytkownicy stawiają raczej na w miarę zaawansowane urządzenia. Warte wspomnienia są także dwie rozdzielczości, które wyraźnie zaznaczają swoją obecność w statystykach: HD (1280 x 720 pikseli) oraz WVGA (480 x 800 pikseli). Widać również, że obecność 2K (2560 x 1440 pikseli) jest przeważnie ledwo zauważalna. Oczywiście warto pamiętać, że nie ma jeszcze wielu smartfonów z taką rozdzielczością, ale moim zdaniem większość klientów po prostu nie czuje potrzeby jej posiadania w swoich urządzeniach. Wyjątkiem są mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ponieważ tam prawie 10% użytkowników korzysta z produktów wyposażonych w panele QuadHD.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Za ciekawostkę można uznać, że to nie jeden z iPhone'ów 6 jest najpopularniejszym smartfonem Apple. W każdym z badanych krajów to modele 5/5S były na pierwszym miejscu. Co więcej na niektórych rynkach jak USA czy Japonia przewaga urządzeń z Cupertino nad Samsungiem jest miażdżąca.

Windows Phone na swoim miejscu!

Patrząc na ostatnie statystyki przygotowane przez firmę Gartner można zauważyć, że smartfony z Windows Phone'em to jedynie 1,7% wszystkich dostarczonych na rynek urządzeń w trzecim kwartale tego roku. W badaniach Device Atlas widać, że popularność systemu Microsoftu w większości sprawdzanych krajów trzyma się na stałym poziomie lub nieznacznie wzrasta. Poza tym Polska z wynikiem 6% załapała się do listy państw, gdzie ten system jest najpopularniejszy, ale do Finlandii jeszcze sporo brakuje (ponad 20%).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nieco zaskakujące są wyniki popularności producentów smartfonów z Androidem, ponieważ w wielu krajach europejskich oraz Australii, Sony radzi sobie lepiej niż LG, HTC czy Motorola. Japończycy mają również świetny wynik w Indiach (ok. 5%), ale w tym kraju minimalnie lepsza okazała się amerykańska firma kupiona przez Lenovo.

Popularność wybranych producentów smartfonów z Androidem w 10 krajach
Popularność wybranych producentów smartfonów z Androidem w 10 krajach© DeviceAtlas

Takie badania często mają zaskakujące wyniki. Sam nie przypuszczałbym, że pozycja Apple'a jest tak dominująca przy przeglądaniu sieci. Również Sony pozytywnie zaskakuje, mimo bardzo słabych wyników finansowych. No i oczywiście nie zgadłem jaki rozmiar ekranu w smartfonie jest teraz najpopularniejszy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)