Jaki jest nowy iOS 6?
11.06.2012 19:00, aktual.: 11.06.2012 21:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zakończyła się właśnie jedna z najważniejszych konferencji tego roku, która otworzyła WWDC 2012. Główne punkty wydarzenia to prezentacja nowych wersji iOS i Mac OS X, a także odświeżonej serii MacBooków z rewelacyjnym next-generation MBP, z ekranem Retina na czele. Skupię się na nowościach wprowadzonych w iOS 6, a jest ich sporo.
Aplikacja została połączona z bazą filmów Rotten Tomatoes, co pozwala wyświetlać dane o wybranych filmach/serialach, aktorach czy repertuarze kin, a nawet oglądać wybrane trailery. Integracja z OpenTable umożliwia szybką rezerwację stolików w wybranych lokalach. Dzięki bogatej bazie ocen program "nauczył" się wybierać miejsca według pozytywnych ocen w Sieci. Można też tworzyć tweety, mówiąc do telefonu czy uruchamiać aplikacje (jak ostatnio zaprezentowany przez Samsung S Voice).
Nowa opcja Eyes Free umożliwia uruchomienie programu poprzez przyciśnięcie jednego przycisku na kierownicy, bez konieczności dotykania czy patrzenia na telefon. iPhone'y mają być zintegrowane z wybranymi modelami samochodów m.in. Hondy, Jaguara, Land Rovera, BMW, Mercedesa, Audi czy Toyoty. Pierwsze modele z Eyes Free pojawią się ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dodano również kilka nowych języków, jak włoski, koreański czy mandaryński, ale wciąż brakuje polskiego.
Integracja z Facebookiem i kontakty
Kolejną istotną nowością jest integracja z Facebookiem. Do programu można teraz logować się z poziomu ustawień, a dzielenie się informacjami będzie dużo prostsze. Zdjęcia na FB da się publikować wprost z galerii czy Safari, bezpośrednio z poziomu Map można podzielić się informacjami o lokacji (dokonać check-ina), a dane z facebookowego kalendarza pojawią się w telefonie. Facebook będzie sprzężony z Notification Center, gdzie pojawią się przyciski do szybkiej zmiany statusu (również na Twitterze).
O ile nie jest to nic nowego, to ciekawe zapowiada się połączenie z App Store i iTunes. W iOS 6 można będzie kliknąć "Lubię to” przy wybranych aplikacjach, polecać je i sprawdzać, którzy znajomi lubią dany program. To samo dotyczy dostępnej w iTunes muzyki czy filmów. Za pomocą Game Center można szybko powiadamiać znajomych o nowych osiągnięciach.
Parę nowych opcji pojawiło się w dialerze, w którym można teraz zdefiniować wiadomości wysyłane przy odrzuceniu połączenia. Rozwiązanie to jest podobne do stosowanego od dawna przez Samsunga i nie jest jakąś szczególną rewolucją. Ciekawa jest za to opcja ustawienia przypomnienia o konieczności oddzwonienia czy wysłania ważnej wiadomości (po wcześniejszym odrzuceniu połączenia).
To, co najbardziej spodobało mi się w tej funkcji, to obsługa danych geolokalizacyjnych, co pozwala na konfigurację przypomnień po wyjściu z budynku lub znalezieniu się w innej lokacji. Dodano przycisk Do not disturbed, który w nocy czy podczas spotkania wyłącza informacje o interakcjach ze znajomymi (telefon, wiadomości, powiadomienia z społeczności).
Nowe Mapy z nawigacją
Kluczową zmianą, o której mówiło się od dłuższego czasu, są zupełnie nowe Mapy, które w iOS 6 zastępują Google Maps (przygotowane z wykorzystaniem rozwiązań Placebase, Poly9 i C3 Technologies). Mają być sprzężone z serwisem Yelp i zawierać bogatą bazę punktów POI (z kartami informacyjnymi podobnymi do tych z Google Maps). Funkcja Traffic View dodaje informacje o korkach i natężeniu ruchu, a dane zbierane są anonimowo od użytkowników Map.
Bardzo ładnie prezentuje się wbudowana nawigacja krok-po-kroku. Pozwala ona szybko wyznaczyć trasę z poziomu map, gdzie wystarczy wcisnąć jeden przycisk na karcie POI. Dodano sugestie o możliwości wyboru alternatywnych tras, które zaoszczędzą czas.
Rewelacyjnie prezentuje się opcja wyświetlania okna nawigacji na ekranie blokady, ale po prawdzie nie widzę dla niej większego zastosowania. Dużo lepszy jest stale otwarty program, co umożliwia szybką zmianę trasy czy sprawdzanie punktów. Dostępna jest integracja z Siri - można zapytać telefon, gdzie jest najbliższa stacja benzynowa, a następnie wyznaczyć drogę do niej bez dotykania telefonu.
W aplikacji dostępny jest widok 3D (zachodni redaktorzy chwalą szybkość działania na iPadzie), a Apple chwali się, że przygotowano wiele bardzo dobrze oddanych modeli miast 3D. Opcja Flyover (zdjęcia z trybu lotu ptaka i widok satelitarny) została wzbogacona o możliwość nałożenia danych o punktach POI. Funkcja ma cechować się ogromną szczegółowością budynków i modeli miast, a wizualnie prezentować się lepiej od nowych Map Google'a.
FaceTime po sieci komórkowej i Safari
Parę ciekawych opcji dodano do Safari. Pierwszą jest iCloud Tabs, które pozwala na synchronizację zakładek z komputerem. Offline Reading List umożliwia zapisywanie różnych stron i czytanie ich później w trybie offline. Apple złamał jedno ze starych przyzwyczajeń - w nowej wersji mobilnego Safari można będzie przeprowadzać upload zdjęć wprost w przeglądarce, bez konieczności korzystania z dedykowanych aplikacji.
Passbook i inne nowości
Passbook to nowa aplikacja do obsługi kodów QR. Dzięki niej można nie tylko doczytywać kody, ale również zapisywać je w książce, gdzie wyświetlane są zawarte w kodzie informacje. Program odczytuje karty sklepowe (np. Starbucksa) czy bilety do kina. Dzięki danym z GPS system może informować o tym, że użytkownik znajduje się blisko sklepu, z którego karta zapisana jest Passbooku.
Inne nowości to ulepszony Photo Stream z opcją oznaczania znajomych na udostępnianych fotkach i automatyczne wysyłanie im powiadomień. Zdjęcia udostępnione w ten sposób mają pojawiać się w albumie, a użytkownicy mogą je komentować. Dzięki temu aplikacja nabrała funkcji społecznościowych i może być ciekawą alternatywą np. dla Instragrama.
Nieźle prezentuje się klient poczty z opcją VIP, która pozwala wyróżniać osoby. O wiadomościach od kontaktu VIP użytkownik będzie zawsze powiadamiany. Inną ciekawostką jest opcja szybkiego dodawania zdjęć do wiadomości czy funkcja przeciągnięcia w celu odświeżenia wiadomości.
Największe wrażenie zrobiła na mnie funkcja Guided Access, która pozwala na wyłączenie wybranych części aplikacji (da się wyłączyć przycisk menu czy części ekranu). Może to pomóc młodszym lub chorym dzieciom, dla których tablet jest narzędziem służącym do nauki i rozrywki, a przy tym sprzęt nie jest narażony na przypadkowe uszkodzenie.
Inne nowości w oprogramowaniu to zmieniony wygląd App Store, lepsza kontrola prywatności, dodanie nowych języków, lepsza obsługa VoiceOver, możliwość personalizacji wibracji w alarmach, Lost Mode w Find my iPhone czy funkcja pojedynków w Game Center. Ogólnie zmian w wersji 6 ma być ponad 200.
Nowy iOS zostanie udostępniony dla iPhone’ów 3GS, 4 i 4S, iPoda touch czwartej generacji oraz nowego iPada i iPada 2. Widać, że firma zgodnie z zapowiedziami rezygnuje ze wsparcia dla pierwszego tabletu, ale nie ma w tym nic dziwnego. Już teraz wersja beta nowego iOS 6 została przekazana deweloperom.