Jaki jest prototypowy smartfon Fujitsu z Tegrą 3?

Prototyp Fujitsu (fot. Pocket-lint.com)
Prototyp Fujitsu (fot. Pocket-lint.com)
Tomasz Nowak

28.02.2012 08:00, aktual.: 28.02.2012 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym roku japońska firma Fujitsu stara się zainteresować europejskich konsumentów. Na targach CES w Las Vegas pokazała prototypowego smartfona z procesorem Tegra 3. Nie zabrakło go również na targach MWC w Barcelonie. Mimo że smartfon wciąż nie ma nazwy, to już wiadomo, że może być hitem.

Sprzęt japońskiego producenta został wyposażony w czterordzeniowy procesor Tegra 3 o taktowaniu 1,5 GHz, aparat o rozdzielczości 13,1 Mpx i, co ciekawe, jest wodo- i pyłoodporny. Dodajmy do tego obsługę LTE, kamerę do wideorozmów, 4,6-calowy ekran o rozdzielczości HD 720p czy czytnik linii papilarnych - to naprawdę interesujące urządzenie.

Warto zwrócić uwagę na czytnik linii papilarnych. Służy on do odblokowania systemu i ustawienia blokady wybranych aplikacji. Taki sposób blokady telefonu jest z pewnością o wiele skuteczniejszy niż Face Unlock. Jedynym sposobem na nieautoryzowane odblokowanie będzie albo zmuszenie użytkownika do przyłożenia palca, albo... jego odcięcie.

Niestety, wciąż jest to prototyp i nie wiemy do końca, jak będzie wyglądał. Wersja z fizycznymi przyciskami trafi do Japonii. Do Europy może zawitać wersja z dedykowanymi przyciskami dotykowymi bądź z rozwiązaniem znanym z Galaxy Nexusa (przyciski pojawiają się na wyświetlaczu).

Prototypowy smartfon Fujitsu będzie pracował pod kontrolą systemu Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Japońska firma pokusiła się również o własną nakładkę o nazwie NXUI. Na szczęście nie zmienia ona praktycznie wyglądu Androida, występuje on w czystej postaci.

Fujitsu zastosowało również inne ciekawe rozwiązania. Dla przykładu, czujnik zbliżeniowy na tylnej części telefonu. Dlaczego akurat tam? Żeby oszczędzić baterię. Czujnik wykryje, kiedy telefon zostanie położony na płaskiej powierzchni, i automatycznie wyłączy ekran.

Bateria ma, jak widać, duże znaczenie dla japońskiej firmy. Prototypowy smartfon będzie również miał opcję szybkiego ładowania, która pozwoli naładować baterię do pełna w mniej niż godzinę. Przyznacie, że opcja ta będzie przydatna, biorąc pod uwagę rozmiary wyświetlacza i procesor.

Wydajność smartfona nie powinna pozostawiać złudzeń. Czterordzeniowy procesor Tegra 3 sprawia, że nawet najbardziej wymagające aplikacje i gry 3D można bez obaw uruchomić. Telefon działa sprawnie i pod względem wydajności nie powinien ustępować topowym urządzeniom innych producentów.

Martwić może jednak jakość wykonania. Urządzenie jako całość jest wykonane bardzo dobrze, zastrzeżenia budzi natomiast plastik na bokach. Sprawia on wrażenie tandetnego. To jednak dopiero prototyp, więc można się spodziewać, że plastik zostanie zastąpiony lepszym materiałem.

Fujitsu poważnie myśli o wejściu na rynki europejski i amerykański. Z takimi smartfonami jak ten prototypowy wróżę mu duże sukcesy. Opisywany model działa pod kontrolą Androida, ale Fujitsu zamierza wprowadzić również smartfony z Windows Phone. Moim zdaniem to bardzo dobre zagranie. Nie każdy jest fanem Androida, a system Microsoftu powoli zaczyna zdobywać popularność na rynku.

Źródło: The VergePocket-lint

Źródło artykułu:WP Komórkomania