Jaki smartfon kupić? Najlepsze porady, które ułatwią Ci zakup!

Rozglądasz się za nowym smartfonem, ale nie wiesz, jaki model będzie dla ciebie odpowiedni? Przygotowaliśmy kompletny poradnik, w którym podpowiadamy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, a także ile powinien kosztować dobry telefon. Sprawdź, jaki smartfon wybrać.

Jaki smartfon kupić? Najlepsze porady, które ułatwią Ci zakup!
Materiał sponsorowany

30.06.2020 | aktual.: 01.07.2020 11:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jaki smartfon wybrać?

Rynek smartfonów od lat rozwija się bardzo prężnie. Na półkach sklepowych uwagę zwracają już nie tylko flagowe modele, ale również tańsze telefony. Nowoczesne rozwiązania stały się ogólnodostępne, przez co na wyciągnięcie ręki są świetne aparaty fotograficzne czy niezwykle mocne podzespoły. Praktycznie w każdym przedziale cenowym można znaleźć co najmniej kilka bogato wyposażonych modeli. Rankingi smartfonów tworzone przez redakcję Magazynu Ceneo dowodzą, że nie trzeba inwestować kilku tysięcy złotych, aby mieć w ręku bardzo dobre urządzenie.

Podczas wyboru nowego telefonu należy w pierwszej kolejności określić własne preferencje. Dla jednych najważniejsza będzie pojemność baterii, a dla drugich – jakość wykonywanych zdjęć aparatem fotograficznym. Dobrym pomysłem jest ustalenie maksymalnej kwoty, jaką będziesz w stanie wydać za nowe urządzenie.

Ważne parametry dobrych telefonów

Jak zyskać pewność, że wybieramy najlepszy smartfon? Poniżej znajdziesz wybrane najważniejsze parametry, których określenie pomoże ci w podjęciu decyzji.

Ekran i rozdzielczość

Odpowiednia wielkość ekranu ma ogromny wpływ na komfort użytkowania. Jeśli zależy ci na tym, aby urządzenie było komfortowe i spokojnie mieściło się w kieszeni, to zdecyduj się na telefon z ekranem o maksymalnej wielkości 5,8-6 cala. Smartfony powyżej 6 cali są idealne do grania czy przeglądania multimediów. Jeśli rozmiar telefonu nie ma dla ciebie znaczenia, to warto pomyśleć o 6,4 lub 6,5-calowym modelu. Obszar roboczy jest zdecydowanie większy, co przekłada się na dużą wygodę.

Drugim istotnym parametrem jest rozdzielczość wyświetlacza. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

• HD – 720 × 1280 px

• HD+ – 720 × 1520 px

• Full HD – 1080 × 1920 px

• Full HD+ – 1080 × 2340 px

• 4K – 1440 × 3040 px

Im wyższa rozdzielczość, tym większe zagęszczenie pikseli, co znacznie podnosi jakość wyświetlanego obrazu. Największą popularnością cieszą się smartfony z ekranami Full HD. Dobra ostrość przy zachowaniu atrakcyjnej ceny to dla wielu osób idealne rozwiązanie.

Jeśli zastanawiasz się, jaki smartfon będzie dla ciebie odpowiedni, to koniecznie zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego panelu. Do wyboru mamy wyświetlacze:

• LCD/IPS – wyświetlacz ciekłokrystaliczny charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów i całkiem dobrymi kontrastami. Zastosowane podświetlenie generowane przez diody LED wpływa na nieco niższą jakość. Jednak dla przeciętnego użytkownika taka konstrukcja będzie w zupełności wystarczająca. Ekrany LCD wyróżniają się bardzo dobrą trwałością i niską awaryjnością.

• OLED – nowoczesna technologia, w której każda dioda świeci niezależnie od innych. To przekłada się na nieskończony kontrast oraz wiernie odwzorowane kolory. Dzięki temu producenci stosują technologię Always on Display, która umożliwia wyświetlanie godziny czy powiadomień bez konieczności wybudzania smartfona. Minusem jest możliwość wypalania się panelu i pozostawiania charakterystycznej poświaty po stronach internetowych czy innych często używanych aplikacjach. Na szczęście, ta technologia jest stale udoskonalana, dlatego coraz mniej telefonów ma problemy z wypalaniem.

• AMOLED i SUPER AMOLED – technologia stosowana przez Samsunga działa na podobnej zasadzie co panele OLED, jednak ta konstrukcja charakteryzuje się przede wszystkim dużą oszczędnością energii.

Obraz

Podzespoły w smartfonie

Dobre podzespoły w telefonie są gwarancją bezproblemowego działania. Niezależnie od tego, ile chcesz wydać na nowy smartfon, dobrym pomysłem jest wybranie modelu z ośmiordzeniowym procesorem. Klasę procesora można sprawdzić za pomocą procesu technologicznego, w jakim został wykonany. Najnowsze i najlepsze jednostki są tworzone w 5- lub 7-nanometrowym procesie technologicznym. W ten sposób jednostka jest w stanie pracować pod bardzo dużym obciążeniem.

Istotna jest również ilość pamięci RAM. Dla mniej wymagających użytkowników 2-3 GB pamięci RAM będzie wystarczające. Jeśli planujesz granie i korzystanie z aplikacji do obróbki zdjęć czy montowania filmów, to 4 GB RAM-u jest absolutnym minimum. Najlepsze smartfony mają 8 GB lub 12 GB pamięci operacyjnej!

Pojemność pamięci wewnętrznej

To bardzo indywidualna kwestia, jednak na rynku za minimum uważa się 64 GB pamięci wewnętrznej. Jeśli planujesz instalować dużo gier, aplikacji, a także przechowywać pliki multimedialne, to warto zdecydować się na 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej.

Aparaty fotograficzne

To jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Na przestrzeni lat technologia aparatów została znacząco udoskonalona. Podczas wyboru aparatu należy zwrócić szczególną uwagę na jasność obiektywu. Światło F/1.8, czy F/2.0 pozwoli na wykonywanie świetnych zdjęć w słabym oświetleniu.

Drugą kwestią jest liczba zastosowanych obiektywów w telefonie. W smartfonach możemy wyróżnić następujące rodzaje aparatów:

• Aparat standardowy – znajduje się w każdym aparacie. Standardowy kąt widzenia pozwala na uchwycenie wielu obiektów. Matryce w takich konstrukcjach mają rozdzielczość 12 Mpix, 48 Mpix lub 64 Mpix. Od niedawna można zobaczyć również aparaty z matrycą 108 Mpix.

• Aparat szerokokątny – idealny do architektury i krajobrazów. Pozwala na uchwycenie bardzo dużego obszaru.

• Teleobiektyw – idealny do fotografowania natury, a także obiektów z nieco dalszej odległości.

• Aparat macro – dla osób, które chcą fotografować przedmioty i inne obiekty z niewielkiej odległości.

• Aparat do wykrywania głębi ostrości – sprawdza się w zdjęciach portretowych, w których pozwala na idealne rozmycie tła.

Konfiguracje w poszczególnych telefonach są bardzo różne i tak naprawdę zależą one od producentów, jak i oferowanej ceny. Sam musisz określić, jaka konfiguracja będzie dla ciebie najlepszym wyborem i wybrać idealny smartfon z dobrym aparatem.

Obraz

Pojemność baterii

Im większa bateria, tym dłużej smartfon będzie pracował na jednym cyklu ładowania. Dobre telefony mają baterie o pojemności około 3000-3500 mAh. Akumulatory od 4000 mAh do 5000 mAh są w stanie zapewnić dwa lub trzy dni pracy na jednym ładowaniu.

Zabezpieczenia

Obecnie w smartfonach są sosowane dwa popularne systemy zabezpieczeń. Czytnik linii papilarnych producenci umieszczają nawet w bardzo tanich telefonach. Błyskawiczna reakcja na odcisk palca umożliwia szybkie odblokowanie. Drugą metodą jest rozpoznawanie twarzy. Zaawansowane algorytmy sprawdzają się znakomicie nawet w słabym oświetleniu.

Dodatki do smartfonów

Jeśli masz służbowy telefon, to warto spojrzeć na smartfony z opcją Dual SIM. W ten sposób w jednym urządzeniu będziesz mógł korzystać z dwóch numerów. W wielu dobrych smartfonach stosuje się również moduł NFC umożliwiający płatności zbliżeniowe. Miłośnicy słuchawek przewodowych powinni również zwrócić uwagę na obecność złącza słuchawkowego minijack 3,5 mm.

Autor: Bartłomiej Mazurek

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (0)