Jaki smartfon wybrać?
Smartfony to przenośne urządzenia mobilne to obecnie niezwykle popularne urządzenia, które łączą w działaniu wiele multimedialnych funkcji. Dzięki temu, na rynku dostępnych jest wiele modeli smartfonów, które oferuje niezliczona ilość producentów, dlatego warto wyposażyć się w wiedzę, na co zwracać uwagę podczas zakupu naszego pierwszego telefonu dotykowego.
Jaki smartfon wybrać w zależności od jego przeznaczenia?
Najważniejszą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu smartfona, jest jego przeznaczenie. Właśnie dlatego obecnie wyróżnia się kilka kategorii, w których specjalizują się konkretne modele tego typu urządzeń. W ten sposób mówi się o tanim służącym wyłącznie do wykonywania połączeń i przeglądania prostych stron w sieci smartfonie budżetowym. Dla użytkowników słuchających dużo muzyki i ceniących wysoką jakość brzmienia najlepszym wyborem będzie smartfon muzyczny, a ci z nas, którym zależy na wysokiej jakości rejestrowanych zdjęć, wybiorą smartfon fotograficzny z dobrym aparatem. Ponadto dzieci i młodzież wiele czasu spędzają obecnie grając w gry, dlatego ich wybór to najczęściej smartfon do gier.
Ile kosztuje dobry smartfon?
Cena smartfona to również istotny czynnik podczas wyboru konkretnego modelu urządzenia. Najtańsze smartfony mogą kosztować już w okolicach 500 złotych, jednak musimy mieć świadomość, że nie będą umożliwiały obsługi zaawansowanych aplikacji czy nowych gier, spełniając wyłącznie podstawowe funkcje. Z tego powodu urządzenia w cenie od 1000 do 2000 złotych to tzw. średnia półka, która może zagwarantować urządzenia z ciekawymi rozwiązaniami, mimo to w tej kategorii nie znajdziemy smartfonów flagowych. Te należą do przedziału cenowego zaczynającego się od ok. 4 000 złotych, gdzie mamy do czynienia z urządzeniami gwarantującymi pełne wsparcie multimedialne i umożliwiające wyświetlanie obrazów w najwyższej możliwej jakości Full HD. Co więcej, smartfony flagowe jak np. Samsung Galaxy S7 czy iPhone 6 dzięki zaawansowanym układom graficznym umożliwiają płynną pracę wymagających aplikacji i nowych gier.
Jaką obudowę smartfona wybrać?
Obudowa to pierwszy element smartfona, z jaką mamy do czynienia w kontakcie ze sprzętem. Powinna być ona wytrzymała i poręczna, aby długie trzymanie w dłoniach było wygodne i nie męczyło stawów. Z tego względu warto wybierać modele, których obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, w tym aluminium. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nawet w trudnych warunkach smartfon nie zarysuje się, a kolor jego obudowy się nie wytrze. Ponadto warto zwrócić uwagę na smartfony, których obudowa jest dodatkowo wzmocniona, a nawet wodoszczelna, czego doskonałym przykładem może być Samsung Galaxy S5 czy Sony Xperia Z3.
Wyświetlacz w smartfonie - jaki wybrać?
Wyświetlacz w smartfonie odgrywa bardzo ważną rolę, ze względu fakt, że nie tylko odpowiada za wyświetlanie obrazów, ale to również za jego pomocą odbywa się komunikacja na poziomie użytkownik – urządzenie. Z tego względu pierwszym parametrem, na który najczęściej zwraca się uwagę, jeśli chodzi o ekran, jest jego przekątna, która w znacznej mierze zależy od przeznaczenia urządzenia. Dla przykładu, dla użytkownika, który za pomocą smartfona zamierza wyłącznie wykonywać połączenia i pisać wiadomości wystarczający będzie telefon z przekątną 4 cala. Natomiast temu, który zainteresowany jest wyświetlaniem filmów i zdjęć przypadnie do gustu większy, nawet 7-calowy ekran. Fani gier, którzy cenią sobie szybkie odświeżanie, wybiorą model pośredni z 6-calowym wyświetlaczem.
Jaki procesor w smartfonie wybrać?
Procesor, a przede wszystkim jego wydajność, to kolejny element, na który każdy przyszły właściciel smartfona powinien zwrócić uwagę. Dzięki odpowiednio dobranej jednostce, urządzenie nie powinno mieć najmniejszych problemów z odtwarzaniem kilku zaawansowanych aplikacji i gier jednocześnie. Aby było to jednak możliwe, powinniśmy wybrać taki układ, który wyposażony będzie w co najmniej 4 rdzenie i 64-bitową architekturę. Dobrym przykładem tego typu procesorów jest popularna seria Qualcomm Snapdragon wykorzystywana przez smartfony z systemem Androida oraz autorskie jednostki od Apple, czyli np. A8 i A9, które zasilają popularne iPhony. Inne popularne serie procesorów godnych polecenia to Cortex i MediaTek.
System operacyjny w smartfonie
System operacyjny to niezwykle ważny element smartfona, który w znacznej mierze odpowiada za płynny przebieg procesów oraz działanie aplikacji i gier. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się trzy systemy: Windows Phone, Android oraz iOS. Apple iOS uważany jest obecnie za najszybszy i najstabilniejszy, a jego specyfikacja w połączeniu z wysokiej klasy podzespołami pozwala bez większych problemów korzystać z zaawansowanych aplikacji i gier. Andoid w przeciwieństwie do iOS jest tzw. systemem otwartym, czyli takim, który umożliwia głęboką modyfikację i dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.
Jaką pamięć RAM w smartfonie wybrać?
Pamięć RAM posiada bardzo duży wpływ na funkcjonalność naszego smartfona, ze względu na możliwości wykonywania konkretnych operacji w zadanym czasie. Ponadto, podstawowa zasada mówi, że im więcej działających aplikacji jednocześnie, tym bardziej obciążona zostaje pamięć RAM, dlatego poleca się kupowanie modeli, które wyposażone są w co najmniej 1 do 2 GB pamięci. Dla porównania najnowsze smartfony klasy premium dysponują nawet dwukrotnie większą ilością RAM-u, czego doskonałym przykładem może być Samsung Galaxy S7, posiadający 4 GB pamięci.
Pojemność/pamięć wbudowana w smartfonie
Aby użytkownik był w stanie wykorzystać wszystkie możliwości oferowane przez smartfona, należy upewnić się, że pamięć wbudowana przez producenta posiada wystarczająco duży rozmiar. Na rynku spotkać się możemy z szerokim zakresem pamięci - od 4 do 256 GB. Standardowy smartfon powinien zawierać 8 GB miejsca na dysku lub dodatkowy slot na kartę microSD. Jeśli nasz telefon posiada takie wejście, dzięki zewnętrznej karcie mamy możliwość rozszerzyć wbudowaną pamięć nawet do 256 GB. W sytuacji, kiedy takiego wejścia nie ma, podczas zakupu warto wybrać wersję urządzenia posiadającą min. 32 GB pojemności, co powinno wystarczyć do pełnego wykorzystania możliwości smartfona.
Łączność w smartfonie
Łączność to kolejny element, który może znacznie ułatwić korzystanie ze smartfona. Szczególnie popularne są obecnie technologie: Wi-Fi, NFC oraz Bluetooth. Wi-Fi to bezprzewodowe sieci, które umożliwiają przesłanie danych w zakresie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Z drugiej strony standard NFC odpowiada za szybką komunikację na bliskich odległościach, a wykorzystuje się go obecnie najczęściej podczas bezgotówkowych płatności za pomocą smartfona. Ostatni popularna technologia to Bluetooth, czyli radiowa komunikacja pozwalająca na połączenie ze sobą dwóch urządzeń elektronicznych oraz akcesoriów w postaci m.in. słuchawek czy głośników.
Jaką baterię w smartfonie wybrać?
Bateria to niezwykle ważny element, jeśli nasz smartfon chcemy wykorzystywać w podróży. Będąc w domu, podczas używania urządzenia możemy mieć je cały czas podpięte do źródła energii, jeśli jednak jesteśmy tam, gdzie ładowanie jest utrudnione, zaczyna się problem, dlatego bardzo ważna jest świadomość, do czego najczęściej wykorzystywać będziemy nasz smartfon. Również z tego powodu większość modeli wyposażonych jest w oszczędny tryb, który modyfikuje pobór energii, przedłużając żywotność akumulatora. Na koniec warto dodać, że średniej klasy smartfon podczas korzystania z wszystkich funkcji wytrzymuje ok. 8 godzin ciągłej pracy bez potrzeby dodatkowego ładowania.
Funkcje i dodatki do smartfona - co wybrać?
Na koniec warto mieć świadomość, że obecne na rynku smartfony posiadają wiele dodatków, które ułatwiają korzystanie z tych urządzeń oraz w znacznej mierze zwiększają komfort ich użytkowania. Jedną z takich przydatnych funkcji jest Dual SIM, czyli możliwość korzystania na jednym smartfonie z dwóch niezależnych od siebie kart SIM jednocześnie. Dzięki temu oszczędzamy czas potrzebny na wymianę karty, a rozwiązanie stosowane jest szczególnie często podczas zagranicznych wyjazdów, kiedy potrzebujemy korzystać dodatkowo z karty kupionej w odwiedzanym państwie. Innym polecanym dodatkiem smartfona jest wspomniany już slot na kartę pamięci microSD, dzięki któremu powiększymy wbudowany dysk o kolejne gigabajty. Wartym zainteresowania modułem jest GPS, który sprawia, że smartfon może być wykorzystywany jak tradycyjna nawigacja, którą dzięki specjalnemu uchwytowi zainstalujemy zarówno na rowerze, jak i w samochodzie.
Zobacz także: