Porównanie serwisów streamingowych. Aktualizacja: Jest i Apple Music

Porównanie serwisów streamingowych. Aktualizacja: Jest i Apple Music

Dziewczyna słuchająca muzyki
Dziewczyna słuchająca muzyki
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Konrad Błaszak
07.05.2015 12:51, aktualizacja: 01.07.2015 01:36

Na rynku pojawia się coraz więcej serwisów streamingowych, więc naturalnie wybór tego jednego jest utrudniony. Jeśli chodzi o popularną muzykę, większość oferuje podobne możliwości, ale w każdej znajdzie się coś unikalnego. Zobaczcie porównanie zespołów dostępnych w różnych usługach muzycznych.

Aktualizacja: materiał został przygotowany kilka tygodni temu, ale uzupełniliśmy dane w tabelach o debiutującą właśnie usługę Apple Music.

Pisałem ostatnio o najlepszych aplikacja o streamingu muzyki na Windows Phone i temat dostępności utworów poruszyłem dopiero na końcu. Było to spowodowane tym, że w niemal wszystkich usługach oferowana muzyka jest bardzo do siebie zbliżona. Nawet teraz szukając wykonawców, którzy swoje utwory udostępnili na wyłączność było to zadanie niezwykle ciężkie.

W infografice przedstawiłem jedynie artystów, których dostępność różni się zależnie od serwisu. Zdecydowana większość oferuje te same na wszystkich platformach. W niektórych przypadkach wykonawca określony przeze mnie jako niedostępny ma raptem jeden lub dwa utwory w danym serwisie, podczas gdy konkurencja oferuje wiele albumów. Zdarzało się również, że niektóre zespoły miały wyraźnie mniej albumów (np. Funkadelic czy Candlemass na Spotify) niż w innych miejscach i to również zaznaczałem w infografice. Warto zauważyć, że w Spotify udało mi się znaleźć zdecydowanie mniej polskich wykonawców niż u konkurencji.

Usługą, która dopiero pojawiła się na rynku, ale zamierza oferować unikalną treść jest TIDAL, który zastąpił dobrze nam znanego WiMP-a. Wyróżnia on się przede wszystkim ofertą utworów w bezstratnej jakości dźwięku. Ten serwis w nadchodzących miesiącach będzie udostępniać utwory lub inne ekskluzywne materiały gwiazd takich jak Jay Z, Beyonce, Daft Punk, Rihanna, Taylor Swift czy Madonna. Nie wiadomo na razie, w jakim stopniu oferta konkretnych artystów będzie się różnić w tym przypadku, ale jeśli jesteście fanami jednej z wymienionych wyżej osób to warto śledzić tę usługę.

Co ciekawe, już po sprawdzeniu kilku popularnych wykonawców widać, że najpopularniejsze przecież Spotify ma spore braki w ofercie względem konkurencji. Oczywiście przy wyborze usług warto również sprawdzić ich ceny.

Wszystkich wykonawców sprawdzić nie sposób, ale jeśli znacie jeszcze jakichś twórców, których utwory nie są dostępne we wszystkich usługach, dajcie znać w komentarzach, a ja zaktualizuję tabelę.

Aktualizacja

Wygląda na to, że debiutująca właśnie usługa Apple Music może mieć kartę przetargową w postaci biblioteki utworów. Co prawda daleko jej do pełnych zasobów iTunesa i wielu utworów brakuje (użytkownicy skarżą się przede wszystkim na poważne braki w kwestii polskiego hip-hopu), ale usługa ta najdokładniej pokrywa bibliografie wybranych przez nas popularnych artystów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)