Jakie polskie treści można znaleźć w pełnej ofercie Google Play?

Jakie polskie treści można znaleźć w pełnej ofercie Google Play?

Jakie polskie treści można znaleźć w pełnej ofercie Google Play?
Miron Nurski
05.02.2014 17:18, aktualizacja: 06.02.2014 10:37

Wiele osób czeka na dzień, w którym w Google Play będziemy mogli nabyć nie tylko aplikacje, gry i e-booki, ale też pozostałe treści multimedialne. Które z nich dostępne są w języku polskim już teraz?

Każdego lata odwiedzam rodzinę w Szkocji. Kilka lat temu założyłem konto w tamtejszym banku, a było to w czasach, gdy Polacy nie mogli jeszcze kupować aplikacji w Google Play (jeszcze wtedy znanym jako Android Market). Podpiąłem więc brytyjskie konto do mojego konta Google, by bez przeszkód kupować gry i aplikacje. Po rozszerzeniu oferty Google Play miałem dostęp do wszystkich dostępnych tam materiałów, ale wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii; po powrocie do Polski musiałem się zadowolić grami oraz aplikacjami. Zmieniło się to w ubiegłym roku, kiedy to - nie wiedzieć czemu - po przylocie do kraju w dalszym ciągu mogłem pobierać filmy, muzykę i pozostałe treści. Błąd? Zmiana polityki? Tego nie wiem, ale stwierdziłem, że warto przejrzeć zasoby Google Play w poszukiwaniu polskich dzieł - a nuż kogoś to zainteresuje.

Obecnie oferta sklepu podzielona jest na 6 kategorii: aplikacje, filmy i TV, muzyka, książki, kiosk oraz urządzenia. Nazwy kategorii zostały w pełni spolszczone.

Google Play
Google Play

Każdy z nas ma dostęp do aplikacji i książek, więc te działy pominę. Polskich urządzeń oczywiście nie uświadczymy, a w kiosku nie znalazłem ani jednego naszego magazynu. Na warsztat wezmę więc filmy i muzykę.

Zacznę od tego, że znalezienie filmowych produkcji znad Wisły w zasobach Google Play nie należy do najłatwiejszych. Filmy nie zostały posegregowane według kraju produkcji (wyjątkiem jest kino indyjskie), a wyszukiwarka po wpisaniu takich haseł jak "polska", "polski", "pl" nie wyświetla żadnego wyniku. Z kolei po wpisaniu słów "poland", "polish" ujrzymy listę produkcji, w których po prostu przewija się temat Polaków, Polski czy też polerowania. Sprawy nie ułatwia fakt, że polskie filmy - nawet jeśli dostępne - występują pod angielskimi tytułami.

Szukaczka co prawda pozwala na wyszukiwanie filmów według członków obsady, lecz polskich produkcji jest tak mało, że znalezienie czegoś po wpisaniu nazwiska konkretnego aktora lub reżysera graniczy z cudem. Najlepszy znany mi sposób na znalezienie czegokolwiek to wpisywanie polskich imion. Po wklepaniu hasła "andrzej" pojawia się kilka zagranicznych tytułów z Andrzejami w obsadzie oraz "1939 Battle of Westerplatte", czyli polsko-litewski film "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa. Jego strona w Google Play prezentuje się następująco:

Film "Tajemnica Westerplatte" w Google Play
Film "Tajemnica Westerplatte" w Google Play

Jak widać, sam opis filmu dostępny jest wyłącznie w języku angielskim, ale zakładki, w których znajduje się obsada oraz informacje dodatkowe, zostały już spolszczone. Niewykluczone więc, że Google rozpoczął prace nad rozszerzeniem oferty na naszym rynku.

Dalej szukanie jest już ułatwione, ponieważ nazwiska aktorów, reżyserów, producentów i scenarzystów są klikalne i przenoszą do powiązanych z nimi filmów. Po krótkiej wycieczce przez nazwiska udało mi się dotrzeć do filmów "Trzy kolory: Niebieski", "Trzy kolory: Czerwony" oraz "Trzy kolory: Biały" Krzysztofa Kieślowskiego...

Polskie filmy w Google Play
Polskie filmy w Google Play

... "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem"...

Film "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" w Google Play
Film "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" w Google Play

... oraz kilku filmów Romana Polańskiego.

Filmy Romana Polańskiego w Google Play
Filmy Romana Polańskiego w Google Play

Próbowałem eksperymentować jeszcze z kilkoma innymi imionami, ale dalsze poszukiwania okazały się bezskuteczne. Nawet jeśli wygrzebałbym jeszcze kilka-kilkanaście tytułów, to i tak szału raczej nie ma.

A jak sprawa wygląda z muzyką? Podobnie jak w przypadku filmów polscy wykonawcy nie zostali w żaden sposób oznaczeni, ale ich znalezienie jest znacznie łatwiejsze. Bez problemu można wyszukać kilka albumów takich zespołów, jak Lady Pank...

Albumy Lady Pank w Google Play
Albumy Lady Pank w Google Play

... Dżem...

Albumy Dżemu w Google Play
Albumy Dżemu w Google Play

... czy Kult.

Albumy Kultu w Google Play
Albumy Kultu w Google Play

W Google Play nie brakuje także utworów takich wykonawców, jak: T.Love, Wilki, Sylwia Grzeszczak, Doda, Republika, Kazik, Myslovitz, Hey, Budka Suflera, Robert Gawliński, Strachy Na Lachy i wielu, wielu innych. Polskiej muzyki jest tak dużo, że zdziwiłbym się, gdyby Google nie udostępnił jej wkrótce Polakom.

Strona przykładowego wykonawcy wygląda następująco:

Strona Elektrycznych Gitar w Google Play
Strona Elektrycznych Gitar w Google Play

Na koniec ciekawostka. Jak już wspomniałem, w Google Play widzę także urządzenia z serii Nexus. Strona poświęcona Nexusowi 5 to klasyczny ponglish:

Nexus 5 w Google Play
Nexus 5 w Google Play
Nexus 5 w Google Play
Nexus 5 w Google Play

Na dole strony znajdują się jednak powiązane produkty (w tym przypadku akcesoria) z zajawkami pięknie spolszczonych opisów:

Akcesoria do Nexusa 5 w Google Play
Akcesoria do Nexusa 5 w Google Play

Klikamy w jakikolwiek produkt i wracamy do ponglisha:

Etui do Nexusa 5 w Google Play
Etui do Nexusa 5 w Google Play

Wnioski? Google ma u siebie niezły burdel, ale ktoś w tej firmie ewidentnie jest świadom istnienia narodu polskiego. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości wpadnie na to, by wykorzystać tę wiedzę w jakiś satysfakcjonujący dla nas sposób.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)