Jakość i szybkość internetu mobilnego w Europie. Polska wypada naprawdę dobrze

Korzystanie z przeglądarki
Korzystanie z przeglądarki
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Mateusz Żołyniak

02.05.2018 12:57, aktual.: 02.05.2018 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma RFBenchmark, która stworzyła i stale rozwija aplikację do pomiaru szybkości internetu mobilnego, przedstawiła nowy raport dotyczący jakości usług oferowanych w Europie. Wskazuje on jasno, że polscy operatorzy nie mają się czego wstydzić.

Twórcy systematycznie zdobywającego coraz większą popularność RFBenchmark, który dostępny jest na systemy Android i iOS, co jakiś czas przygotowują ciekawe raporty. Najnowszy dotyczy jakości internetu mobilnego na Starym Kontynencie w pierwszym kwartale 2018 roku.

Mieszkańcy jakich krajów mogą cieszyć się internetem mobilnym najlepszej jakości?

Raport RFBenchmark wskazuje, że pod względem pobierania danych najlepsze średnie wyniki odnotowano we:

  1. Francji - 20,6 Mb/s;
  2. Chorwacji - 20,4 Mb/s;
  3. Austrii - 20,2 Mb/s.

Wyniki czołowej trójki w zestawieniu są zbliżone, a sam jej skład jest identyczny jak w rankingu dotyczącym czwartego kwartału 2017 roku. Wtedy jednak na pierwszym miejscu uplasowała się Chorwacja (22,4 Mb/s), a za nią Austria (21,6 Mb/s) oraz Francja (20,4 Mb/s)

Średnie szybkości pobierania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku
Średnie szybkości pobierania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku© RFBenchmark

Gdy idzie o szybkość pobierania danych zdecydowanie najgorzej prezentowali się ukraińscy operatorzy (4,98 Mb/s). Kolejne kraje w zestawieniu mogły pochwalić się zauważalnie lepszymi rezultatami - Macedonia i Białoruś z wynikami 7,5 Mb/s oraz 9,2 Mb/s. Co z wysyłaniem danych?

Średnie szybkości wysyłania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku
Średnie szybkości wysyłania danych podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku© RFBenchmark

W tej kategorii prowadzi Austria z wynikiem 10,9 Mb/s. Kolejne miejsca zajmują Holandia (10,5 Mb/s) i Hiszpania (9,84 Mb/s) - Francja i Chorwacja znalazły się na dalszych miejscach. Wysokim wynikiem mogą pochwalić się za to mieszkańcy Gruzjii (8,48 Mb/s), ale wynik jest niższy niż w poprzednim raporcie (10,2 Mb/s).

Średnie wartości ping podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku
Średnie wartości ping podczas korzystania z internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018 roku© RFBenchmark

Gdy idzie o osiąganą wartość ping najlepszymi rezultatami mogą pochwalić się mieszkańcy Finlandii (39 ms), Estonii (41 ms) i na Łotwie (46 ms). Najwyższe (najgorsze) wyniki zanotowano na Ukrainie (138 ms) i w Rosji (127 ms).

Jak Polska wypada na tle innych europejskich krajów?

Raport RFBenchmark jasno wskazał, że polscy operatorzy komórkowi nie mają się czego wstydzić. Średnie wyniki odnotowane w testach dla Polski przedstawiają się następująco:

  • szybkość pobierania danych: 18,2 Mb/s;
  • szybkość wysyłania danych: 7,56 Mb/s;
  • osiągana wartość ping: 51 ms.

Patrząc na wyniki jasno widać, że gdy idzie o pobieranie danych, jakość polskich usług jest wyższa niż w Hiszpanii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Nieco gorzej jest, gdy weźmie się pod uwagę wysyłanie danych, ale i w tym wypadku wynik ciężko określić mianem złego. Wynik ping jest piątym rezultatem w Europie, na co szczególną uwagę zwracają twórcy raportu.

Czy dane jednoznacznie wskazują, że Polacy mają bardzo dobry internet? Cóż, RFBenchmark nie zdradza dokładnej metodyki, a tym bardziej liczby pomiarów, które dotyczą poszczególnych krajów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wyniki nie są obarczone dużym błędem, a wraz ze wzrostem popularności tego programu dokładność przedstawianych w raportach danych będzie rosnąć.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)