Jeśli aparat Huaweia P60 Pro potrafi to, co obiecuje producent, będę zbierał szczękę z podłogi
Huawei zapowiada teleobiektyw, jakiego jeszcze w smartfonach nie było.
14.03.2023 | aktual.: 15.03.2023 15:10
Peryskopowe teleobiektywy od lat imponują swoimi możliwościami fotografowania bardzo oddalonych obiektywów. Dobry zoom ma jednak wysoką cenę - tego typu aparaty wykorzystują zwyczajowo dużo mniejsze matryce i dużo ciemniejszą optykę niż aparaty główne. To przekłada się na słabszą jakość zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych czy niższą rozpiętość tonalną.
Huawei twierdzi, że dokonał w tym zakresie przełomu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Huawei P60 Pro ma mieć wyjątkowo zaawansowany teleobiektyw
Szef Huaweia - Richard Yu - opublikował na Weibo nowe zdjęcie zrobione ponoć Huaweiem P60 Pro. Cechuje się ono wyjątkowo wysoką rozpiętością tonalną.
Aparat został wycelowany bezpośrednio w słońce, a i tak był w stanie uwiecznić sporo szczegółów budynku na pierwszym planie.
Kilka dni wcześniej Yu pokazywał inną fotkę, na której uwieczniono Księżyc u boku doskonale widocznego budynku. To dość imponujące, bo zazwyczaj ustawienie ekspozycji na tak jasnym obiekcie jak nasz naturalny satelita skutkuje skąpaniem ciemniejszych obszarów w mroku.
Na możliwościach teleobiektywu skupiają się także pierwsze filmy promocyjne. Jeden z nich zwiastuje możliwość stosowania zoomu nawet w ciemności...
... a drugi akcentuje wspomnianą już wcześniej wysoką rozpiętość tonalną.
Będę naprawdę pod wrażeniem jeśli fotki z Huaweia P60 Pro choć zbliżą się do tych z materiałów promocyjnych.
Pamiętam jak w czerwcu ubiegłego roku zrobiłem Samsungiem Galaxy S22 Ultra zdjęcie Księżyca, ulicznej lampy i drzew. Fotkę zrobiłem raptem 25 minut po zachodzie słońca, więc nie było jeszcze nawet bardzo ciemno, a i tak dobrze deksponowany jest jedynie Księżyc i światło lampy.
To, co Huawei prezentuje w swoich reklamach, to jakiś totalny kosmos, więc jestem naprawdę zaintrygowany.
Według wcześniejszych przecieków, Huawei P60 Pro zostanie uzbrojony w:
- aparat główny 50 Mpix (1/1,4 cala) ze zmienną przysłoną f/1,4-4,0;
- aparat 50 Mpix (1/2,51 cala) z obiektywem ultraszerokokątnym;
- aparat 64 Mpix z peryskopowym teleobiektywem 3,6x.
Aparat do zoomu ma wykorzystywać nietypowy układ subpikseli RYYB. To właśnie zastąpienie zielonych punktów żółtymi ma poprawić kondycję kamery po zmroku. Huawei od lat stosuje tę technologię w swoich aparatach głównych.
Premierę serii Huawei P60 w Chinach zaplanowano na 23 marca. Polacy prawdopodobnie będą musieli poczekać kilka tygodni dłużej.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii