Jeszcze jeden Android do kolekcji. Oto Android 12L
Oprócz podstawowej wersji swojego systemu, Google rozwija także wariację o nazwie Android Go, która została stworzona z myślą o budżetowych smartfonach. Pora na jeszcze jedną edycję o nazwie Android 12L.
Google już w ubiegłym roku wziął się za wprowadzanie w Androidzie większych i mniejszych zmian, które mają się przełożyć na lepsze wykorzystanie potencjału dużych ekranów. Firma uznała, że przygotowanych zmian jest tak dużo, że zasługują na osobną wersję systemu.
Android 12L jest zoptymalizowany pod tablety i składane smartfony
Google informuje, że kluczowe elementy interfejsu takie jak ekran blokady, panel powiadomień czy menu ustawień zostały przeprojektowane w taki sposób, by efektywnie wykorzystywały większą przestrzeń. W trybie poziomym panel z notyfikacjami ma teraz widok dwukolumnowy.
Część wirtualnych przycisków i suwaków - m.in. klawiaturę PIN na ekranie blokady - przeniesiono ze środka na krawędź wyświetlacza. Interakcja z dużymi ekranami ma być dzięki temu dużo wygodniejsza.
Android 12L dostał nowy pasek zadań
W dolnej części wyświetlacza wylądował dock z otwartymi aplikacjami. Ułatwia on przełączanie się między nimi czy aktywowanie widoku dzielonego ekranu.
Android 12L ma lepiej radzić sobie z niezoptymalizowanymi aplikacjami
Choć Google od lat zachęca programistów do dostosowywania swoich aplikacji pod duże ekrany, bywa z tym różnie. Android domyślnie rozciąga interfejs wszystkich aplikacji na pełny ekran, ale nie zawsze wygląda to dobrze.
Jeśli interfejs rozciągniętej apki wygląda źle, Android 12L pozwoli zmniejszyć okno i wyświetlić je w widoku smartfonowym.
Jednocześnie Google przygotował mechanizmy, które mają zachęcić deweloperów, by ci mimo wszystko modyfikowali swoje aplikacje pod tablety i składane smartfony. Sklep Play będzie teraz w pierwszej kolejności rekomendował instalację tych apek, które wyglądają dobrze na dużych ekranach.
Android 12L: kiedy aktualizacja?
Google informuje, że Android 12L wyląduje na pierwszych urządzeniach na początku 2022 roku. Już teraz programiści mogą uruchomić go w emulatorze.
Warto przy tym odnotować, że część zapowiadanych zmian niektórzy producenci zaimplementowali już na własną rękę. Przykładowo składany Samsung Galaxy Z Fold 3 ma przeprojektowany ekran blokady, pasek zadań i tryb zgodności ze smartfonowymi aplikacjami od razu po wyjęciu z pudełka, więc w jego przypadku Android 12L niewiele zmieni.
Zobacz także: