Jolla Launcher dla Androida już w przyszłym tygodniu. Czekam z niecierpliwością!

Jolla Launcher dla Androida już w przyszłym tygodniu. Czekam z niecierpliwością!
Mateusz Żołyniak

21.06.2014 17:51, aktual.: 21.06.2014 19:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowsze doniesienia z Finlandii z pewnością ucieszą sporą część z was tak, jak ucieszyły mnie. Już w przyszłym tygodniu bowiem mają rozpocząć się testy Jolla Launcher dla systemu Android.

Gotowi na testy Jolla Launcher?

Wierząc zapowiedziom przedstawicieli Jolla, wkrótce na androidach można będzie korzystać z opartego na gestach interfejsu Sailfish OS. Jolla Launcher jest już gotowy do publicznych testów, które mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Finowie szukają obecnie ochotników, którzy pomogą w sprawdzaniu nowego oprogramowania. Może być nim każdy, kto spełni kilka prostych warunków.

Po pierwsze, należy mieć Nexusa 4/5 albo innego smartfona z Androidem 4.3 lub nowszym. Jeżeli takim dysponujecie, trzeba wysłać firmie wiadomość email (na adres jolla-launcher@jolla.com) z podpiętego do sklepu konta Google'a. Zawarte muszą być w niej imię użytkownika i nazwa posiadanego smartfona (lub nazwy kilku modeli). Następnie trzeba poczekać na wiadomość zwrotną z linkiem do instalacji (poprzez Google Play) i dodatkowymi instrukcjami.

Jolla na koniec prosi również o zostawienie opinii o launcherze i zgłaszanie znalezionych błędów na stronie together.jolla.com. Firma zaznaczyła od razu, że email wykorzystywany będzie tylko do rejestracji w programie Community Alpha i informowania o postępach w pracach nad oprogramowaniem. Po zakończeniu tego etapu, nadesłane adresy email mają być usunięte z bazy. Dodam jeszcze, że wiadomości dotyczące chęci wzięcia udziału w testach Jolla Launchera należy wysyłać do 27 czerwca.

Warto się zainteresować?

Sailfish OS to duchowy (i nie tylko) spadkobierca MeeGo/Harmattana. System oparty jest na jądrze Linuksa i wykorzystuje interfejs, który wzorowany był na Swipe UI z Nokii N9. Składa się on z trzech paneli - ekranu informacyjnego, przełącznika zadań z aktywnymi kafelkami i listy zainstalowanych aplikacji. Przechodzenie między nimi i wywoływanie menu podręcznego umożliwiają proste gesty - przesuwanie palca po ekranie, bez odrywania go od powierzchni panelu.

Sailfish OS - jakie jest nowe MeeGo z N9?

Systemowi firmy Jolla miałem okazję przyjrzeć się na targach MWC 2014, a wrażenia przedstawiłem na powyższym nagraniu. W Barcelonie pokazano również wersję Sailfisha dla telefonów z Androidem, której interfejs został nieco zmodyfikowany - dotyczy to głównie dopasowania wielkości poszczególnych elementów UI do większych ekranów, co możecie zobaczyć poniżej.

Sailfish OS na Nexusie 4

Można spodziewać się, że Jolla Launcher będzie bardzo podobny do tego drugiego (np. większa liczba kafli). Ewentualne różnice mogą wynikać z braku odpowiedników niektórych funkcji Sailfisha w Androidzie. Przykładowo, nie będzie można aktywować wybranych funkcji aplikacji z poziomu aktywnych kafelków. Na tego typu bajery trzeba będzie poczekać do wypuszczenia Sailfish OS dla telefonów opartych na platformie Google'a (o ile w ogóle się pojawi). Na koniec możecie zobaczyć jak wyglądała wczesna wersja Jolla Launchera.

Sailfish Launcher for Android Preview

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)