Wynalazek Polki sprawi, że Twój smartfon naładuje się sam dzięki ... folii

Wynalazek Polki sprawi, że Twój smartfon naładuje się sam dzięki ... folii

Olga Malinkiewicz
Olga Malinkiewicz
Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad Błaszak
05.05.2015 09:05, aktualizacja: 05.05.2015 11:05

Czas pracy w naszych smartfonach jest delikatnie mówiąc niezadowalający i warto przyglądać się każdej nowej technologii, która może to zmienić. Jedną z nich są perowskity, nad którymi pracuje pracuje Polka - Olga Malinkiewicz.

Producenci na różne sposoby starają się zwiększyć czasy pracy na jednym ładowaniu naszych smartfonów. A gdyby tak pokryć mobilne urządzenia niewielkimi, ale wydajnymi panelami słonecznymi, które znacznie wydłużyłyby ich czas pracy? Na Wykop trafił ciekawy film, z którego dowiadujemy się, że takie rozwiązania wcale nie muszą być czymś nieosiągalnym.

Olga Malinkiewicz, nowy Polski EDISON!

Ze strony firmy Saule Technologies możemy dowiedzieć się, że:

Perowskity to materiały o specyficznym ułożeniu siatki krystalicznej. Ich właściwości nie determinuje skład, lecz struktura ułożenia atomów [...]

Jakie są ich właściwości?

Przede wszystkim perowskity są świetnymi pochłaniaczami światła. Lepszymi nawet niż dotychczasowy champion arsenek galu, który z kolei jest znacznie lepszy od najbardziej popularnego dzisiaj krzemu. Dzięki temu są w stanie pochłonąć światło w ultracienkich warstwach. Zmniejsza to przynajmniej trzykrotnie zużycie materiału niezbędnego do wyprodukowania takiego ogniwa.

Olga oraz założona przez nią firma dysponują tuszem, który nadaje się do małej fotowoltaiki (ogniw słonecznych), czyli świetnie sprawdzą się w takich urządzeniach jak urządzeń jak smartfony czy tablety. Wystarczy pokryć je cienką warstwą folii, a ładowałyby się nawet wystawione na światło sztuczne.

Firma cały czas szuka inwestorów i nie wiadomo, kiedy gotowy produkt trafi na rynek. Mam jednak nadzieję, że producenci urządzeń mobilnych (i nie tylko) szybko zainteresują się tym pomysłem, ponieważ technologia prezentuje się niezwykle ciekawie i nieinwazyjnie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)