Karta Micro SIM - z czym się to je?

Karta Micro SIM - z czym się to je?

Karta Micro SIM z amerykańskiej sieci AT&T
Karta Micro SIM z amerykańskiej sieci AT&T
Paweł Żmuda
28.01.2010 11:41, aktualizacja: 28.01.2010 12:41

Przedstawiony wczoraj tablet Apple iPad obsługuje łączność w technologii 3G i nie jest to niczym nadzwyczajnym. Jednak wraz z tabletem,  firma z Cupertino postanowiła wprowadzić bardzo ciekawe rozwiązanie, którym jest nowy format kart SIM - karty micro SIM. Popatrzmy czym różni się rozwiązanie stosowane w tablecie iPad od standardowych kart. Gdzie jeszcze możemy się go spodziewać?

Standardowa karta SIM (Subscriber Identity Module) to niewielka, plastikowa karta z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem. SIM w telefonie pozwala na identyfikację abonenta w sieci komórkowej, a także na przechowywanie chociażby fragmentów książki adresowej. Stosowane dotąd karty SIM miały wymiary 25 x 15 milimetrów. Karty, które pojawią się w tablecie Apple są jednak o ponad połowę mniejsze. Wymiary Micro SIM (znanej także jako Third Form Factor SIM - 3FF SIM) to zaledwie 15x12 mm.

Karty micro SIM zostały opracowane przez ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Mają więcej pamięci, są także bezpieczniejsze od wcześniej stosowanych rozwiązań. Jak nietrudno się domyślić, karty 3FF SIM nie są kompatybilne z urządzeniami, które są dostępne obecnie na rynku.

Najzabawniejsze jest to, że tablet iPad nie należy do najmniejszych produktów, jednak koncern Apple znany jest z tego, że lubi stosować niekonwencjonalne rozwiązania. Przykładem tego jest chociażby Mini DisplayPort. Nie wiadomo kiedy wszyscy wiodący operatorzy dostosują się do nowego standardu. Jak dotychczas o wprowadzeniu nowych kart poinformował jedynie amerykański oddział T-Mobile oraz - siłą rzeczy - AT&T.

Historia Miro SIM sięga 2003 roku, jednak dopiero premiera iPada spopularyzuje to rozwiązanie. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi wkrótce możliwa będzie sprzedaż zegarków, aparatów, a także wszelkich innych urządzeń, które potrzebują łączności 3G, ale nie korzystają z rozmów głosowych. Popatrzmy na grafikę przedstawiającą ewolucję kart chipowych oraz kart SIM:

Obraz

Wczoraj cieszyliśmy się z tego, że iPad nie posiada żadnych blokad, jednak to właśnie zastosowanie nowych kart SIM może okazać się dużo lepszym zabezpieczeniem. Nie wiadomo jak w iPadzie zachowają się karty od T-Mobile. Możliwe jest to, że iPad nie będzie w stanie połączyć się z siecią 3G w T-Mobile, a użytkownikom pozostanie jedynie łączność EDGE, co skutecznie odstraszy wszystkich przeciwników AT&T.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)