Klawiatura iPhone’a: Pięć przydatnych trików i skrótów

Klawiatura iPhone’a: Pięć przydatnych trików i skrótów

Klawiatura iPhone’a: Pięć przydatnych trików i skrótów
Zbigniew Kowal
27.08.2010 15:23, aktualizacja: 27.08.2010 17:23

Doświadczenie uczy nas, że większość użytkowników nowoczesnych smartfonów nie poznaje ich w pełni. Zazwyczaj koncentrujemy się na najpilniejszych funkcjach, zapominając o pozostałych ułatwieniach. Dzisiaj chcemy Wam przypomnieć kilka ciekawych trików związanych z dotykową klawiaturą iPhone’a.

Oczywiście, wpisu tego nie powinny czytać osoby, które dogłębnie poznały zakamarki swojego iTelefonu. Kierujemy go w stronę nowych użytkowników. Jeśli do tej pory nie mieliście czasu pochodzić po różnych opcjach, to być może nasze porady przypadną Wam do gustu.

Czasami istnieje potrzeba skorzystania z innego języka klawiatury, aniżeli rodzimy. iOS 4 pozwala użytkownikowi dodać kilka klawiatur. Wystarczy wejść w Ustawienia --->Ogólne --->Klawiatura, tam wybieramy opcję „Klawiatury narodowe”. Następnie stukamy w „Dodaj klawiaturę” i gotowe. Od teraz nasza klawiatura wzbogacona jest o klawisz globu (obok spacji), który służy do przełączania się pomiędzy językami.

Nie musimy zmieniać jednak języka klawiatury, aby wywołać specjalny symbol. Niemiecki umlaut, brytyjski funt czy znaczek dolara. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać literkę dłużej, aby otrzymać możliwość wyboru odpowiedniego symbolu. Tyczy się to również polskich literek. Warto poeksperymentować i zobaczyć jakie znaki wyskakują w innych językach.

Porada #3 – Wstawianie szybkiej kropki

Nie wiem jak Was, ale mnie dobija czytanie sms’ów w których nie ma kropek. Słowotok niektórych „poetów” czasami może być mylny. Warto więc korzystać ze skrótu „kropka”. Docelowo funkcja ta jest włączona. Sprawdźcie jednak czy w Ustawienia --->Ogólne --->Klawiatura, odpowiednio zaznaczyliście tę opcję. Teraz, wystarczy że podczas pisania szybko stukniecie dwukrotnie w spację. Postawicie w ten sposób kropkę bez wchodzenia do klawiatury numerycznej.

Jest też drugi sposób. Wystarczy stuknąć i przytrzymać klawisz „123”, a następnie bez odrywania palca od ekranu zaznaczyć kropkę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy ponownie stukać w klawisz „ABC” aby powrócić do pierwotnego stanu.

Nie jest to trik przypisany do klawiatury, ale warto korzystać z niego podczas pisania. W szczególności gdy zależy nam na wysłaniu odpowiednio krótkiej wiadomości: sms bez dzielenia na dwie wiadomości lub komunikat na Twitter’a. iPhone potrafi zliczać znaki w wysyłanej przez nas wiadomości tekstowej. Wchodzimy w Ustawienia --->Wiadomości i włączamy funkcję „liczba znaków”. Od tej chwili, nad przyciskiem „OK” zobaczymy liczbę znaków. Uwaga, pojawi się ona dopiero gdy tekst sięgnie drugiej linijki.

Porada #5 – Szybkie usuwanie tekstu

Wszystkie powyższe triki, pomagają szybko pisać na iPhonie. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy napisany przez nas poemat nadaje się do śmieci. Oczywiście nie należy kasować wszystkiego ręcznie. Wystarczy skorzystać z bardzo poręcznego gestu. Po prostu potrząśnij swoim telefonem, a wyświetli się komunikat z pytaniem o usuniecie całego tekstu. Teraz tylko od nas zależy czy tekst będzie usunięty czy też nie.

Mam nadzieję, że dla niektórych z Was wpis ten okazał się być ciekawym źródłem nowych trików. Warto korzystać z „dobrodziejstw” jakie zaoferowała nam firma z logiem nagryzionego jabłka. Oczywiście, jeśli znacie jakieś inne ciekawe ułatwienia, nie omieszkajcie napisać o tym w komentarzu pod wpisem. My ze swojej strony obiecujemy publikować również inne porady w przyszłości.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)