Klęska Microsoftu na rynku komórkowym!

Klęska Microsoftu na rynku komórkowym!21.04.2010 14:05
Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.com/by D.Begley
Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.com/by D.Begley
Komórkomania.pl

Mamy złą wiadomość dla wszystkich fanów koncernu Microsoft. Najnowsze dane z mobilnego rynku wyraźnie wskazują, że gigant z Redmond po raz kolejny powiększył stratę do konkurencyjnych systemów operacyjnych. Odgadnięcie liderów branży wcale nie powinno być zbyt trudne. Czyżby Windows Mobile już całkowicie się znudził?

Według opublikowanych właśnie informacji, deweloperzy aplikacji spędzają najwięcej czasu na pisaniu pod systemy iPhone OS, Androida oraz BlackBerry. W marcowym badaniu Appcelerator wziął udział równy tysiąc programistów. Aż 87% z badanych stwierdziło, że interesuje ich iPhone, 81% opowiedziało się za produktami na Androida. Na dalszych miejscach znalazły się urządzenia RIM BlackBerry (43%) oraz tablet iPad (53%). Wynik Microsoftu i świeżego systemu Windows Phone 7 Series to zaledwie 34%.

Jednak problemy w zachęceniu deweloperów do pisania aplikacji dla nowych mobilnych okienek, to nie jedyna trudność z jaką obecnie musi zmierzyć się Microsoft. Według badania comScore przeprowadzonego w między październikiem 2009 a styczniem 2010, koncern charyzmatycznego Ballmera zmniejszył swój udział w mobilnym rynku z 19,7 do 15,7% Dane pochodzą oczywiście z rynku amerykańskiego, gdzie głównym liderem jest firma RIM (43%), a zaraz za nią Apple (25,1%) oraz Android, który zanotował aż 250% wzrostu do poziomu 7,1% udziału w rynku. Jednak wyniki te mogą rzutować także na pozostałe rynki.

Możemy mieć tylko nadzieję, że okres oczekiwania na system Windows Phone 7 Series nie spowoduje zbyt wielkiego przestoju wśród programistów. Aplikacje dla systemu Windows Mobile 6.5 nie są w tym momencie tak atrakcyjne, jak te dla nowego iPada czy zdobywającego coraz szersze uznanie Androida. Jeśli Microsoftowa tendencja spadkowa zostanie utrzymana, po wprowadzeniu do sklepów pierwszych urządzeń z systemem Windows Phone 7 Series może być już za późno na przekonanie developerów, że to właśnie system Microsoftu powinien być intensywnie rozwijany.

Analizując dane, widzimy wyraźnie, że coraz większa liczba osób porzuca Windows Mobile na rzecz telefonów iPhone czy produktów opartych o Androida. Odświeżony i całkiem nieźle prezentujący się Windows Phone 7 Series mógłby wywołać niemałą rewolucję na rynku. Pytanie tylko, czy nie jest na niego trochę za późno?

Źródło: SIMblog.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)