Czy mężczyźni powinni się bać?

Czy mężczyźni powinni się bać?

Czy mężczyźni powinni się bać?
Źródło zdjęć: © wikipedia.pl | flickr.com | huawei.com | studioopoini.pl | +google | facebook.com | hdnux.com | admonkey.pl | regmedia.co.uk | trbimg.com | oregonstate.edu | band.uol.com.br
Krzysiek Rodziński
26.01.2014 22:42, aktualizacja: 10.06.2014 12:48

Czy wiecie, że pierwszy wpis na komorkomanii został umieszczony przez kobietę? Mało tego, Karolina Adamus, bo o niej mowa, była pomysłodawczynią tego portalu! W branży mobilnej jest jednak bardzo wiele kobiet, które mają ogromną władzę, są bogate, mądre i nie boją się wyzwań. Chociaż większość mężczyzn będzie kiwała głową, one są dowodem na to, że nie tylko mężczyźni mają wpływ na branżę technologiczną. Poza tym dowiecie się też z kim udało mi się porozmawiać.

Tytułem wstępu

Oglądaliście kiedyś film z Whoopi Goldberg - "The Associate" (polski tytuł "Partner")? Albo może kojarzycie film z Anią Przybylską - "Złoty środek"? W obu tych filmach kobiety, które były niedoceniane właśnie przez to, że były kobietami. To skłoniło je do zastosowania mnóstwa trików by udowodnić, że potrafią nawet więcej niż mężczyźni. Co prawda nie starały się zaistnieć w branży mobilnej, ale chodzi tu bardziej o pewien sposób działania.

Whoopi Goldberg jako Robert S. Cutty
Whoopi Goldberg jako Robert S. Cutty© bet.com
Ania Przybylska (po prawej) jako Mirek Brzeski
Ania Przybylska (po prawej) jako Mirek Brzeski© filmweb.pl
Obraz

Dziś już nie ma takiej potrzeby... Hmm? Czy rzeczywiście dziś jest inaczej? Jak to wygląda w branży, która nas interesuje, czyli w branży mobilnej. Na początek mały test. Na temat ilu z poniższych osób potraficie powiedzieć więcej niż jedno zdanie?

Susan Wojcicki, Natalia Hatalska, Cher Wang, Sun Yafang, Anna Streżyńska, Genevieve Bell, Karolina Adamus, Mitchell Baker, Kira Czarczyńska, Ewa Lalik, Marissa Mayer, Ellen Hancock, Sabina Stodolak, Mary Lou Jepsen, Kamila Sidor, Meg Whitman, Diane Greene, Katarzyna Pura, Ann Mather.

Jaki wynik uzyskałeś/łaś?

Branża mobile jest zdominowana przez mężczyzn, nie da się temu zaprzeczyć. Są jednak kobiety, które mają taką władzę i umiejętności, których niejeden ze statecznych prezesów, szanownych redaktorów czy uznanych blogerów może im zazdrościć.

Ten wpis przedstawi krótkie sylwetki ważnych (z różnych względów) kobiet związanych ze światem technologii. Na końcu znajduje się niespodzianka.

Co trzeba zrobić by stworzyć jeden z najbardziej poczytnych portali w branży mobilnej? Trzeba mieć świetny pomysł, pasję, wykazać się ciężką pracą i przy okazji można nazywać się:

Karolina Adamus, Kira Czarczyńska, Katarzyna Pura, Sabina Stodolak

Obraz
© goldenline.pl | cybergirl.net | eslask.pl

Karolina Adamus

Kilka faktów:

  • w 2007 zaczęła tworzyć komórkomanię,
  • jej dziełem jest 3505 wpisów,
  • wpisy komentowano 632 razy.

Tak o sobie pisała:

"Z wykształcenia jestem chemiczką, z zamiłowania „komórkomaniaczką”. W swoim życiu miałam więcej telefonów niż szczoteczek do zębów i nie zapowiada się na zmianę. Uwielbiam gry RPG, włoskie jedzenie, a gdybym mogła cofnąć się w czasie najchętniej zamieszkałabym w starożytnym Egipcie. Ranek zaczynam od mocnej kawy i porcji świeżych newsów, z którymi zawsze muszę się z kimś podzielić."

Kira Czarczyńska

Kilka faktów:

  • dołączyła do komórkomanii w 2007,
  • jej dziełem jest 1617 wpisów,
  • wpisy komentowano 261 razy.

Tak o sobie pisała:

"Z Internetem jestem związana od… w sumie początku. Najpierw ja za niego płaciłam, potem założyłam firmę i mi zaczęli za niego płacić. Pracowałam dla GSM-ów, prowadziłam kampanie reklamowe z producentami, napisałam książkę… – w ogóle wszędzie mnie pełno. Z wykształcenia informatyk, z zawodu doradca ds. Internetu, z zamiłowania posiadaczka sporego psio-kociego zwierzyńca. Jak gdzieś mi się trafi kawałek wolnego czasu to uciekam na rower albo popływać."

Katarzyna Pura

Kilka faktów:

  • dołączyła do komórkomanii w 2008,
  • jej dziełem jest 939 wpisów,
  • wpisy komentowano 320 razy.

W tej chwili pomysłodawczyni i właścicielka serwisu o tabletach. Od niedawna prowadzi też bardziej prywatnego bloga nowoczesna.eu. Bardzo dobrze zna się na tym co robi. Zaufało jej także siedem innych branżowych serwisów. Pisze o sobie, że jest energiczna, trochę szalona i z poczuciem humoru. Określa się też jako maniaczka sportu, gór, gadżetów i średniowiecznych zamków.

Sabina Stodolak

Kilka faktów:

  • dołączyła do komórkomanii w 2008,
  • jej dziełem jest 806 wpisów,
  • wpisy komentowano 59 razy.

Na goldenline.pl możemy o niej przeczytać:

"psycholog, certyfikowany trener Assessment Center/ Development Center, certyfikowany trener biznesu, trener kompetencji miękkich i profesjonalnych (szkolenia z zakresu sprzedaży, negocjacji, selekcji i rekrutacji, budowania wizerunku, psychologii uczenia się, Analizy Transakcyjnej, komunikacji, reklamy i innych), dynamizm działania, zaangażowanie, otwartość na nowe doświadczenia, elastyczność". Obecnie Sabina zajmuje się równie kreatywną działanością - tworzy gry miejskie. Jeśli nie macie pojęcia co to jest koniecznie odwiedźcie stronę amazegames.pl

Źródło: komorkomania.pl, tabletowo.pl, goldenline.pl, cyber-girl.net

[h4]>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Anna Streżyńska[/h4]

Anna Streżyńska

Obraz
© studioopinii.pl
Obraz

Zwykło się ją nazywać „żelazną damą” polskiej administracji. Tej kobiety niewielu trzeba przedstawiać. Kiedy była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej cieszyła się ogromnym poparciem społecznym i niechęcią ze strony telekomów.

Z noty zawartej na stronie UKE (dostęp dzięki web.archive.org) możemy się dowiedzieć między innymi:

„*Anna Streżyńska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, prawnikiem specjalizującym się w zagadnieniach krajowego i europejskiego prawa telekomunikacyjnego i mediów, a także krajowego i europejskiego prawa konkurencji i ochrony praw konsumentów.

W latach 1995 – 1997 pracowała jako wicedyrektor departamentu w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Następnie jako prawnik w kancelariach prawniczych. W latach 1998 – 2001 była doradcą trzech kolejnych Ministrów Łączności, a w latach 2000 – 2001 dyrektorem departamentu w Ministerstwie Łączności.

Od 2001 r. pełniła funkcję dyrektora programowego kwartalnika „Prawo i ekonomia w telekomunikacji”. W latach 2001 - 2004 pracowała jako dyrektor obszaru badawczego w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. W 2004 r. była założycielem Centrum Studiów Regulacyjnych i szefem tej niezależnej jednostki badawczej. Jest Autorką licznych projektów dotyczących telekomunikacji, a także wielu publikacji poświęconych temu sektorowi. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomiczno-Społecznego oraz Stowarzyszenia Prawa Konkurencji.

Od listopada 2005 r. do maja 2006 r. była Podsekretarzem Stanu ds. łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa (obecnie Ministerstwo Infrastruktury). Od 14 stycznia 2006 r. pełniła obowiązki Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z dniem 8 maja 2006 r. Premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Annę Streżyńską na stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.*”

Gazeta „Polska Times” w publikacji o pani Annie Sterżyńskiej zawarł między innymi takie informacje:

Była wręcz wzorowym urzędnikiem, zawsze świetnie przygotowana do swych zadań. Imponowała wiedzą o rynku. (…) Z lat 2006-2012, w czasie których Streżyńska kierowała pracami UKE, zapamiętano przede wszystkim jej bój z Telekomunikacją o obniżenie pobieranych przez nią opłat za jej usługi. Trzyletnie starcie z firmą zakończyło się całkowitym zwycięstwem UKE, który różnymi sposobami przeforsował wszystkie swoje postulaty.

O dokonaniach ówczesnej pani prezes dobitnie świadczą liczby. Przez całą jej kadencję ceny SMS-ów spadły o prawie 60%, koszt połączeń komórkowych – o 46%, a ceny internetu o prawie 70%. Te liczby do dzisiaj robią ogromne wrażenie.

Za swoje dokonania wielokrotnie była nagradzana. Do najważniejszych trofeów należy nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego, którą otrzymała za walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej. Nagrodę przyznaje się tym osobom, które „rozwiązują ważne problemy społeczne, stanowią wzór służby publicznej, działają w duchu porozumienia i współpracy – kierują się ideą działania ponad podziałami.". Ponadto w 2010 roku otrzymała z rąk Ministra Spraw Zagranicznych Odznaką Honorową „Bene Merito”, którą otrzymują „osoby zasłużone w umacnianiu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, upowszechnianiu w świecie wiedzy o kraju, oraz za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki, w tym w zakresie szeroko rozumianych zagadnień polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych.”

Aktualnie pani Anna Streżyńska dzieli swoją pracę pomiędzy działalność polityczną i powołane przez siebie „Centrum Studiów Regulacyjnych”.

Źródło: msz.gov.pl, polskatimes.pl, wikipedia.pl, web.archive.org

Susan Wojcicki

Susan Wojcicki

Obraz
© band.uol.com.br

Polsko brzmiące nazwisko może napawać dumą kiedy mówi się o Susan Wojcicki - córce profesora fizyki z Uniwersytetu Stanforda w Kaliforni, który urodził się w Warszawie. Forbes umieścił Susan na 30 miejscu w rankingu kobiet, które posiadają największą władzę na świecie. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i matką czwórki dzieci.

Jest starszym wiceprezesem ds. produktów reklamowych i komercyjnych. Nic ci to nie mówi? A reklamy w Google kojarzysz? Susan Wojcicki w gigancie wyszukiwania odpowiada za AdWords, AdSens, Analytics i DoubleClick. Czyli mówiąc jeszcze prostszym językiem, to ona swoimi pomysłami i decyzjami odpowiada za to, żeby Google zarabiało.

Idąc prostym tokiem rozumowania. Dzięki talentowi Susan Google może się rozwijać, wprowadzać na rynek nowe urządzenia, kupować nowe firmy i przede wszystkim udoskonalać Androida czy Chrome OS.

Najlepiej opisują to liczby. W 2011 roku produkty za które odpowiada Susan przyniosły firmie aż 96% wszystkich dochodów, które wynosiły prawie 38 mld $. Natomiast w 2012 roku jej praca przyniosła firmie około 44 mld $.

Łukasz Michalik umieścił kiedyś na gadżetomanii obszerny wpis na jej temat. Pisał w nim między innymi tak:

Susan (wymowę jej nazwiska Amerykanie ułatwiają sobie zapisem Whoa-jit-ski), zatrudniona w 1999 roku jako 16. pracownik Google’a, z powodzeniem może nazywać się matką-założycielką tej firmy. To właśnie od niej Larry i Sergey wynajęli garaż, od którego rozpoczęła się budowa imperium. Co więcej, Google to dla Susan w pewnym stopniu firma rodzinna – jej siostra, Anne, jest żoną Brina.

Tutaj zaczęło się Google :)
Tutaj zaczęło się Google :)© mashable.com
Obraz

W grudniu ubiegłego roku metro.us przeprowadziło z Susan bardzo ciekawy wywiad. Najciekawsze pytanie wydało mi się to poniższe:

"*Ludzie chcą by ich urzadzenia mobilne były szybkie i efektywne; nie mają czasu, ani cierpliwości żeby oglądać albo klikać na reklamy. Jak możesz pogodzić te dwie rzeczy?

Dostosowujemy reklamy do urządzeń mobilnych więc są też odpowiednie do użytkowników. Na przykład, jeśli wyświetli ci się reklama jakiejś firmy, po kliknięciu w nią możesz zadzwonić, wyznaczyć trasę, albo ściągnąć i zainstalować aplikację tej firmy. Ponadto ludzie nie używają swoich telefonów w izolacji. Reklamodawcy wiedzą o tym, więc chcą by ich reklamy były dostępne zarówno w wersji mobilnej jak i desktopowej.

Inną sprawą jest, że chcemy sprawiać by coraz łatwiejsze dla użytkowników było korzystanie z telefonu jako narzędzia do nabywania różnych rzeczy. Teraz jest to niezwykle utrudnione: musisz wpisywać wszystko małymi literkami, które często trudno dostrzec. Pracujemy nad tym by nabywanie czegoś ograniczało się jedynie do jednego kliknięcia: widzisz coś, kliknij, a wszystkie informacje zostaną wprowadzone za ciebie.*"

(tłumaczenie własne)

Jeśli zastanawiacie się jak może wyglądać przyszłość warto obserwować co wychodzi spod ręki Susan Wojcicki. Jej decyzje jak mało które kształtują nie tylko rzeczywistość, ale też przyszłość.

Źródło: forbes.com, gadżetomania.pl, metro.us

Natalia Hatalska

Natalia Hatalska

Obraz
© admonkey.pl
Obraz

Kobieta instytucja. Kobieta wyrocznia. Kobieta autorytet. Kobieta... O Natalii Hatalskiej można napisać bardzo wiele podobnych stwierdzeń. Zajmuje się branżą mediowo-reklamową. Niech się jednak nikomu nie wydaje, że to nie ma nic wspólnego z branżą technologiczną. Natalia Hatalska zajmuje się nowymi technologiami, w tym branżą mobilną w podobny sposób jak czyni to Susan Wojcicki.

Jej spojrzenie na branżę technologiczną jest specyficzne, ponieważ wydaje się, że korzysta z narzędzi, które równie dobrze mogłyby zostać zastąpione przez filiżankę herbaty z fusami. Jeśli ktoś tak twierdzi to musi się wyzbyć złudzeń i zrezygnować z ignorancji.

Najpierw trzeba powiedzieć, że warsztat Natalii Hatalskiej kształtowały trzy różne fakultety i stypendium prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship, który umożliwił jej studiowanie w London Business School w Wielkiej Brytanii.

Następnie umiejętności cementowały się w Young Digital Planet, NIVEA Polska oraz w Wirtualnej Polsce, gdzie w latach 2005-2009 byłam szefem działu komunikacji. Z jej strony dowiadujemy się, że obecnie współpracuje z jednym z domów mediowych jako Chief Inspiration Officer przy projektach z zakresu niestandardowych form komunikacji marketingowej (ambient, mobile, internet).

To wszystko i wiele więcej pomaga Natalii Hatalskiej w tworzeniu ciekawych i odkrywczych artykułów:

Pisze też o rzeczach, które mogą wywoływać kontrowersje:

I wreszcie nie do przeceniania są jej wywiady z nietuzinkowymi osobami:

Wielką popularnością cieszą się też wydawany rok rocznie TrendBook. Jeśli ktoś chce być na bieżąco z nowymi technologiami i branżą mobilną to na pewno znajdzie coś dla siebie.

Obraz
© materiały własne
Obraz

Warto jeszcze odnotować, że od 2008 roku Natalia Hatalska tworzy bloga, który w 2010 roku otrzymał nagrodę Blog Roku w kategorii Profesjonalne oraz Wyróżnienie Główne Blog Roku.

Źródło: hatalska.com, polityka.pl, onet.pl

Marissa Mayer

Marissa Mayer

Obraz
© trbimg.com
Obraz

Jedna z pierwszych 20 osób, które zostały zatrudnione przez Google. Pierwsza w zespole kobieta-inżynier. Obecnie na 32 miejscu w rankingu kobiet, które posiadają największą władzę na świecie.

W Google pełniła kluczowe funkcje będąc odpowiedzialna za Google Search, Google Images, Google News, Google Maps, Google Books, Google Product Search, Google Toolbar, iGoogle i Gmail. Zajmowała się tymi działami między innymi jako inżynier i projektantka.

Odeszła z Google bo to była "racjonalnie łatwa decyzja".

16 lipca 2012 roku została CEO w firmie Yahoo!

Na temat jej osiągnięć można wiele znaleźć w internecie, więc przytoczę kilka faktów z życia Marissa'y Mayer, które w zeszłym roku opublikował huffingtonpost.com.

  1. Kiedy kończy pracę nie jest mimo wszystko unplug. W artykule Business Insider mąż Mayer, Zachary Bogue ujawnił: „kontynuujemy pracę wieczorem. Nie ma wyraźnej granicy pomiędzy pracą a domem. Praca Marissa’y jest jakby jej naturalnym rozszerzeniem. Nie jest czymś co musi z siebie zrzucić na koniec dnia”.
  2. Jest nieśmiała w kontaktach międzyludzkich. Magazynowi Vogue powiedziała, że będąc na bankietach, nawet tych które sama prowadzi, mówi sama do siebie. \Dosłownie patrzę na zegarek i mówię, 'nie możesz wyjść przed godziną x. Jeśli jednak przeżywasz straszny czas w tym czasie x, wtedy możesz wyjść.
  3. Kiedyś zablokowała cztery pasy ruchu w godzinach szczytu ponieważ przeprowadzała w swoim domu instalację szklanego dzieła artysty Dale'a Chihuly, które swoimi rozmiarami objęło cztery pasy Fourth Street w San Francisco. Całą akcję Mayer udokumentowała na zdjęciach i upubliczniła w Google Plus.
  4. Dawała Google 2% szans na sukces. Mimo to podjęła tam pracę. \Punktem zwrotnym było dla mnie zdanie sobie sprawy z tego, że w Google mogę się dużo nauczyć, starając się budować firmę, niezależnie od porażki czy sukcesu. W innych firmach, od których miałam oferty nie dostałabym takiej szansy.
  5. Uwielbia grać w Bejeweled Blitz i Candy Crush Saga na swoim telefonie.
  6. Jest byłą baletnicą i byłą kapitan drużyny pomponiarskiej. Jedna z jej dawnych szkolnych koleżanek powiedziała, że Mayer \zdobyła dla siebie\ drużynę przez jej talent, ciężką pracę i uczciwość. Ponad to Marissa tworzyła wspaniałe układy choreograficzne.
  7. Zarwała 250 nocek w pierwszych pięciu latach pracy w Google.

Nie do przecenienia jest fakt, że Magazyn Fortune umieścił ją pierwszym miejscu rankingu wschodzących gwiazd biznesu "40 przed 40".

Źródło: huffingtonpost.com, forbes.com, Business Insider, cnn.com

Ewa Lalik
Obraz
Obraz
Obraz

Udało mi się porozmawiać z Ewą Lalik.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)