Kod źródłowy Ice Cream Sandwich dostępny już 17 listopada? Już jest! [aktualizacja]

Kod źródłowy Ice Cream Sandwich dostępny już 17 listopada? Już jest! [aktualizacja]

Ice Cream Sandwich (fot. na lic. CC; Flickr.com/by soapylovedeb)
Ice Cream Sandwich (fot. na lic. CC; Flickr.com/by soapylovedeb)
Michał Brzeziński
14.11.2011 14:30, aktualizacja: 14.11.2011 15:30

Na tę chwilę czeka grono zapalonych deweloperów, a jeszcze bardziej osoby, które nie mogą liczyć na oficjalną aktualizację do Ice Cream Sandwich. Oczywiście jeśli zapowiedź CEO firmy Notion Ink to coś więcej niż wróżenie z fusów.

Na tę chwilę czeka grono zapalonych deweloperów, a jeszcze bardziej osoby, które nie mogą liczyć na oficjalną aktualizację do Ice Cream Sandwich. Oczywiście jeśli zapowiedź CEO firmy Notion Ink to coś więcej niż wróżenie z fusów.

Najnowszy Android ma być przełomowy - wszyscy to wiemy. Jest on następcą Honeycomba i pierwszym naprawdę dopracowanym systemem celującym w rynek tabletów. Jedna z różnic między nimi? Opublikowany kod źródłowy.

Aby ta różnica stała się faktem, musimy jeszcze trochę poczekać. Do tej pory pojawiały się różne informacje dotyczące daty udostępnienia kodu. Według wielu pracowników Google'a zostanie on ujawniony nie wcześniej niż przed startem sprzedaży Galaxy Nexusa. Więcej światła na sprawę rzucił Eric Schmidt, dyrektor wykonawczy giganta z Mountain View. Zapowiedział on, że kod zostanie opublikowany kilka tygodni po wypuszczeniu Nexusa.

Rohan Shravan, CEO NotionInka, na swoim blogu zamieścił nieco inną informację:

Oczekujemy, że 17 listopada pojawi się Galaxy Nexus wraz z kodem źródłowym Ice Cream Sandwich i wtedy zobaczycie całą społeczność (Androida) oraz firmę Notion Ink wypuszczające różnorodne ROM-y.

Wiadomo, że smartfon Google'a właśnie wtedy wychodzi na rynek, ale czy naprawdę możemy się spodziewać dwóch prezentów jednego dnia? Nie pozostaje to w sprzeczności z wieloma dotychczasowymi informacjami - wyjątek stanowi ta przekazana przez Erica Schmidta. Mógł on zachować jednak ostrożność, aby nie rozczarować społeczności, tymczasem prace nad najnowszym Androidem poszły bardzo dobrze i jest on gotowy do opublikowania.

Za rzetelnością Rohana przemawiają jego wcześniejsze przecieki - przewidział on datę wypuszczenia Gingerbreada oraz typ procesora wykorzystywanego w Ice Cream Sandwich.

Otwartość kodu źródłowego nie oznacza wiele dla przeciętnego użytkownika. W rzeczywistości najwięcej zyskają androidowcy lubujący się w instalowaniu ROM-ów, którzy nie otrzymają oficjalnej wersji systemu. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem są porty tworzone przez uzdolnionych deweloperów, czasami przewyższające jakością te oryginalne.

Kod źródłowy to także ułatwione zadanie dla producentów. Najlepiej widać to na przykładzie Honeycomba, który nie zawitał na urządzenia z niższej półki - te zawsze wyposażone były w Gingerbreada lub Froyo. Z drugiej strony Android 3.0-3.2 był jedynym, którego nie dosięgnęła bolesna fragmentacja - każdy kij ma dwa końce. Ice Cream Sandwich ma mieć własny sposób na radzenie sobie z różnym hardware'em. Czy będzie skuteczny, to się okaże.

Miejmy nadzieję, że CEO Notion Ink wiedział, co pisze, i nie chciał tylko wywoływać szumu marketingowego wokół produktów firmy. Wszystko okaże się już za kilka dni, 17 listopada.

Aktualizacja:

Nadeszła ta wiekopomna chwila, o której będziemy opowiadać naszym dzieciom: kod źródłowy Androida Ice Cream Sandwich został oficjalnie udostępniony! Długo rozważaliśmy kiedy to może się odbyć - optymiści myśleli, że CEO Notion Ink ma rację, a pesymiści stawiali na początek przyszłego roku. Google postanowiło zrobić nam dużą niespodziankę (chociaż do świąt jeszcze daleko), bardzo przyśpieszając cały proces.

Dla zainteresowanych kodem zapraszamy na stronę Google Groups. Autor postu, Jean-Baptiste M. “JBQ” Queru, twierdzi, że wersja Androida to 4.0.1 i właśnie w nią wyposażony będzie Galaxy Nexus.

Dzisiejsza noc będzie bezsenna dla wielu deweloperów, a już na dniach zaczną pojawiać się porty i ulepszone ROM-y. Sezon na lodowe kanapki uważam za otwarty!

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)